Neuvěřitelné! Dva roky po smrti Ivety Bartošové vychází její nové album!

K nedožitým padesátinám oblíbené zpěvačky vychází album Krásná Neznámá. Jedná se o jedinečný soubor nikdy nevydaných písní a písní, které kdysi zazněly pouze z rádia či televize, případně vyšly jen digitálně, nebo na nějakém vedlejším, již dávno zapomenutém projektu. Často se jde o opravdové rarity z archívů. Album pokrývá období více než třiceti let.

0190295983376 Bartosova, Iveta - Krasna Neznama - cover-D-R
Na novém albu Krásná Neznámá čeká na posluchače nejedno nejedno překvapení. Tady je několik z nich v bližším pohledu: V roce 1983 nahrála Iveta v ostravském rozhlasovém studiu svůj vůbec první snímek Napsal jsi pro mě písničku. Tato píseň ji katapultovala na soutěž Mladá píseň Jihlava, kde Ivetu objevil skladatel Pavel Vaculík. Tady začal příběh Ivetiny hvězdy. Vzácná prvotina byla léta zapomenuta v regionálním rozhlasovém archivu a byla objevena až s osobním přispěním ředitele Čro v Ostravě a Olomouci Josefa Podstaty.
Hlavním hitem muzikálu Noc na Karlštejně je bezesporu písnička Lásko má, já stůňu. Dvacetiletá Iveta zní ve svojí verzi této písně z roku 1986 na pozadí bohaté aranže Orchestru Československé televize oproti brilantní Heleně velice křehce a opravdově.

bartosovaiveta3
Taktéž v roce 1986 se Iveta Bartošová vydala do Bulharska na festival Zlatý Orfeus s něžnou baladou Jen já a motýl od elitní autorské dvojice Hádl – Borovec. Jen málokdo ví, že se Zdeněk Borovec po návratu z Bulharska rozhodnul přepracovat text. Tak vznikla i zcela nová nahrávka, která byla použita na běžných Ivetiných deskách. Krásná Neznámá posluchačům vrací zdánlivě ztracenou bezkonkurenční původní verzi.

bartosova60
Michal David napsal v roce 1988 jeden ze svých největších hitů Jak snadné uvěřit je lhářům. Tutéž melodii s jiným textem nechal nazpívat Ivetu Bartošovou pod názvem Ta chvíle patří nám. Osud tomu chtěl, že Michalova píseň zářila, zatímco její Ivetina verze upadla v zapomnění a byla znovu v plném lesku objevena až pro toto album.
V roce 1989 byla Ivetě přidělena významná role v dramaturgii Československé spartakiády 1990. Politický vývoj ale zamíchal kartami a pozoruhodný duet Ivety s někdejší superhvězdou, dnes už téměř neznámým Michalem Penkem, byl předurčen k zániku. Při přípravě Krásné Neznámé se podařilo nahrávku Namaluj svůj velký sen dohledat v autorských archivech a připomenout tak krátké období intenzivního uměleckého i osobního sblížení Ivety s Michalem Penkem.
Francouzský lidový popěvek proslavený Ivetou pod českým názvem Pomněnka byl jednou z nejvydařenějších nahrávek na jejím albu Ve jménu lásky, které znamenalo její triumfální návrat na vrchol popularity v druhé polovině devadesátých let. Není ovšem už tak známo, že její původní verze v originálním aranžmá Pavla Vaculíka vyšla už skoro rok předtím na dnes už pozapomenutém projektu Vánoční hvězdy 2.

bartosovadia224
Muzikál Johanka z Arku Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové je téměř pro každého spojován se jménem Lucie Bílé a s její osobitou interpretací role legendární světice kacířky. Jen znalci si však vzpomenou, že Lucie Bílá tuto roli na krátko opustila. Příležitosti se tehdy na pozvání majitele divadla Petra Kratochvíla chopila Iveta a dala Johance na pódiu Ta Fantastiky svébytnou novou podobu – Johanku zranitelnou a pochybující. Úspěch se okamžitě dostavil. Diváci byli uhranuti touto jinou Johankou. Posuďte i vy z jediné dochované nahrávky Nebe to ví.
Klasický hit Waldemara Matušky Eldorádo popisuje v textu Ivo Fischera ideální svět. Právě ten zřejmě Iveta marně hledala v době svého bortícího se manželství s hercem Jiřím Pomejem. Za doprovodu Walda Gangu tak vznikl naprostý unikát a zřejmě jedna z písní, kterou by od Ivety skutečně vůbec nikdo nečekal.
O Ivetě Bartošové se často hovořilo jako o princezně české popové scény. Ivetina pohádka se bohužel změnila v tíživou noční můru s tragickým vyvrcholením.

Jak porozumět Krásné Neznámé
Nebývá zvykem, aby vydavatel sám sepisoval albové editorialy. V případě této zvláštní Ivetiny desky k tomu ale cítím něco jako povinnost. Krásná Neznámá je s téměř absolutní jistotou posledním studiovým albem Ivety Bartošové. Té Ivety, jíž jsem stál jako textař u prvního singlu a pak zase po letech u všech jejích pokusů o návrat na vrchol. Od onoho prvního, famózního comebacku v roce 1998 ověnčeného Třemi oříšky a Draculou, za symbolického kmotrovství geniů Karla Svobody a Václava Vorlíčka, až po ten poslední v závěru roku 2013, kde stál při rekordním silvestru na TV Barrandov Ivetě po boku Vladimír Železný.
Jak porozumět Krásné Neznámé? Nahrávky z tohoto alba vznikaly v průběhu více než třiceti let. Na počátku stála otázka, zda po nesčetných bestofkách se značkou IB, které obrátily její repertoár několikrát naruby a zase zpět, přece jenom někde nenajdeme pár zajímavých, dosud nevydaných Ivetiných písniček, jimiž bychom oslavili její nedožité padesátiny.
Při pohledu do rozhlasových a televizních archivů se před námi brzy začaly z šera vynořovat zcela nové podoby Ivety. Nahrávek bylo mnohem víc, než kdo čekal. S nezištnou pomocí předsedkyně Ivetina fanklubu Renáty a díky jejím encyklopedickým znalostem zpevaččiny tvorby nakonec z mnoha zdrojů vzniknul širší výběr pro Krásnou Neznámou. A potom už jsme z něj jen vybrali dvacet těch nejsilnejších písní. Dvacítka je tvořena jak nahrávkami, které buď dosud nebyly zveřejněny vůbec, tak těmi, co proběhly pouze rozhlasovým či televizním vysíláním, případně vyšly buď jen digitálně nebo na nějakém vedlejším, již dávno zapomenutém projektu.
Řazení písní na albu je přísně chronologické. Při jeho poslechu tak ožívá ve svém celku Ivetin lidský i umělecký příběh. Je však nahlédnut nově, skrze neznámé, případně velice málo známé nahrávky. Jedinou mírnou výjimkou v chronologii je předřazení duetu s Petrem Sepéšim „Krásné chvíle návratů“, jehož role jako snově nevinného otevíracího čísla ale byla dramaturgicky nezastupitelná. Přichází k nám Iveta mnoha tváří. Iveta na cestě od prvních krůčků na Mladé písni Jihlava do propasti nezodpověditelných otázek jejích posledních dnů. Žena charismatu, jaké zpravidla bývá rezervováno pro Svaté, Iveta zářící z temnot nočního království, sama v sobě trpící, aby jiné mohla zalévat sluncem, Iveta navěky Krásná, Neznámá.
Vladimír Kočandrle

Krásná Neznámá
1. Krásné chvíle návratů (duet s Petrem Sepešim)
2. Napsal jsi pro mě písničku
3. Tisíc obyčejných věcí
4. Jen já a motýl (původní nezveřejněná verze)
5. Lásko má, já stůňu
6. Báječní kluci na nablýskaných strojích (se skupinou Balet)
7. Zpívej (duet s Michalem Penkem)
8. Guantanamera (duet s Michalem Penkem)
9. Ta chvíle patří nám
10. Slunce (duet s Michalem Penkem)
11. Malý psík
12. Namaluj svůj velký sen (melodie pro zamýšlenou Spartakiádu 1990) (duet s Michalem Penkem)
13. Pomněnka (původní verze v aranžmá Pavla Vaculíka)
14. Ztráta paměti (klavírní doprovod Pavel Vaculík)
15. Nebe to ví (píseň z muzikálu Johanka z Arku)
16. Jarmark ve Scarborough (duet s Vladimírem Hronem)
17. Nahoru dolu
18. I já svý křídla mám
19. Eldorádo
20. Noc je království Vintage 2016 re-visited

Foto: Warner Music

1920x1080px_osudy_hvezd