Nárožný, Dvořák a Jelínek jako piloti formule 1

Herci Josef Dvořák, Petr Nárožný, Rudolf Jelínek a režisér Jiří Adamec se alespoň na chvilku vrátili do svých dětských let. Všichni čtyři byli totiž pozvaní na slavnostní otevření centra Reálné simulátory, kde si mohli vyzkoušet, jak by jim to šlo za kniplem boeingu, stíhačky nebo v kokpitu formule 1.


Právě v simulátoru letadla strávil Josef Dvořák snad nejvíc času a za kniplem si to vyloženě užíval. „Letadlo už jsem si kdysi řídit vyzkoušel, ale oni mě tenkrát podvedli! Pozvali si mě do kabiny a předali mi knipl. Byl jsem na sebe pyšný a oni kolem mě stáli a mazali mi med kolem pusy. Asi čtvrt hodiny jsem takhle letěl kolem Ameriky a najednou říkali, že si to už musí vzít. V tu chvíli, ani nevím jak, jsem zjistil, že letím na autopilota. Oni to ti rošťáci přepnuli a udělali si ze mě srandu,“ svěřil se herec, který si postěžoval, že si moc chlapeckých snů nesplnil.


„Bojím se výšek, tak jsem nebyl nikde vysoko. Je ale pravda, že jsme byli s manželkou v Alpách a jeli jsme výtahem do třech tisíc metrů. Začala se mi motat hlava, ale zvyknul jsem si. Navíc tam byla velká jeskyně, v ní branka a míč, takže jsme si tenkrát se známými zahráli fotbal,“ dodal Dvořák.
Vyzkoušet si drahé hračky přišel i Petr Nárožný, o kterém se už psalo všelicos, málokdo ale tuší, že jeho největší láskou jsou motorky. „Stokrát už mi nabízeli skutečnou jízdu na okruhu, ale nebudu to štěstí pokoušet,“ prozradil Nárožný, který si alespoň díky simulátoru stal na chvíli pilotem formule 1. „Vyzkoušel jsem si zde Formuli 1 a jsem velmi překvapený, jak realisticky je to udělané. Dokonce tam funguje i přetížení na hlavu, takže člověk rychlost vnímá všemi smysly. Navíc se nemusíte bát, že se něco stane,“ vysvětluje Nárožný, proč se do reálné jízdy na okruhu pouštět nechce.


Stejný názor má i herec Rudolf Jelínek. „Je to úžasný zázrak techniky. Vytváří to tak dokonalou iluzi, až má člověk pocit, že mu z toho začne být špatně. Ve skutečnosti bych do toho ale nešel.“ Jelínek se nám ale svěřil, že v reálném životě se nebál vyzkoušet si létání. „Když jsem letěl na filmování, na chvilku mi to půjčili. Je neuvěřitelné, co vzduch dokáže s letadlem udělat! Je to, jako když jedete po hrbolaté silnici. Letadlo úžasně reaguje a letí tam, kam chcete. Obdivuju Luďka Munzara a Láďu Brabce, kteří mají pilotní průkazy a naprosto profesionálně létají,“ svěřil se Rudolf Jelínek.


Letadla jsou tajnou vášní i režiséra Jiřího Adamce. Za piloty dokonce leze, kam nemá! „Už jsem jako pasažér nalétal stovky tisíc kilometrů a vím, jak obtížné řemeslo to je. Mnohokrát jsem byl v pilotní kabině při startech a přistání, dokonce na různých světových letištích. Samozřejmě je to zakázané, ale piloti to občas z protekce udělají,“ dodals tajemným úsměvem Adamec.

Foto: www.realne-simulatory.cz