Moučková, Kociánová a Hořínková pokřtily Pachmana

Hned několik pádných důvodů k oslavám měl v poslední době zpěvák, skladatel, malíř, spisovatel a muzikant Richard Pachman. A protože je mužem činu, spojil všechny událostiv jednu a pořádně je oslavil 10. května v pražském hotelu Clarion Congress Center Prague. Ten večer proběhla premiéra představení Richarda Pachmana Útes, Richard slavil své půlkulaté narozeniny, připomínal si dvacet let od prvního vysílání jeho písně v rozhlase a ještě stihl pokřtít svou třetí knihu a sedmadvacáté cédéčko. A nechyběly ani tři kmotřičky – Kamila Moučková, Martina Kociánová a Dita Hořínková.


„První povídku o francouzském šlechtici Filipovi de Navarre jsem napsal v roce 2008 během psaní mé druhé knihy Jak chutná život. Od července loňského roku jsem každý večer psal, osudy mých hrdinů se staly součástí mých večerů a já místo toho, abych četl jiné knihy, jsem psal svou. O panství ve francouzském Conques, o zámořských plavbách, o setkání s králi, o mnohdy dosti náročném osudu Filipa de Navarre, o odpuštění, o lásce, o návratech… No a když jsem v únoru dopsal knihu, rozhodl jsem se k ní natočit zkrácený příběh hlavního hrdiny na CD,“ řekl nám Richard Pachman.


Na svém posledním a netradičním cédéčku Útes se tak Richard představil v roli vypravěče a dále na něm mluví Dita Hořínková, která si dokonce i zazpívala, Zdeněk Maryška, Kamila Moučková, Karel Dlabač a další. „Části děje jsou spojeny novými skladbami, které jsem během psaní románu Útes složil a jenž jsou inspirovány renesancí. K této hudebně dramatické koláži vytvořil projekce a natočil klipy k písním můj dlouholetý kolega Karel Dlabač, kameraman, střihač a režisér v jedné osobě,“ uvádí Richard Pachman. A právě Karel Dlabač spolu se svými kolegy s mediaPIXu vytvořili projekce, které navozují atmosféru Francie 16. století, středověkých korábů, mystických pyramid i romantických klipů korespondujících s atmosférou romantických historických filmů. „Projekce jsme dokončili v noci před premiérou a během devadesáti minut jsme pak večer diváky odvedli na cestu do 16. století,“ usmívá se sympatický Richard.


Po premiéře Útesu pokřtily kmotřičky Kamila Moučková, Martina Kociánová a Dita Hořínková knihu a CD Útes. „ A díky laskavosti Clarion Hotel Center Prague jsme pak všichni i s diváky dlouho do noci oslavili mé narozeniny… A taky jsem si vzpomněl, jaká byla oslava mých narozenin přesně před deseti lety. Bylo to v baru Divadla Jiřího Grossmanna, byl jsem rovněž po představení, vážil osmačtyřicet kilo, v břiše jsem měl zasunutou sondu, kterou jsem se živil a smutně jsem se díval na občerstvení, které jsem nemohl ani ochutnat. Byl jsem tehdy někde v polovině období, kdy jsem po poleptání jícnu louhem, nemohl jíst a pít. Když si vzpomenu na tuto oslavu, jsem neskutečně vděčný osudu, že mi je mnohem lépe, než před deseti lety. A když k tomu ještě příjde plný sál a má práce a práce mých kolegů se divákům líbí, je to vše promě opravdu svátek…“ dodal Richard Pachman.

Podívejte se na vidopklip k písni Útes, což je finálová skladba představení, ve kterém je na scémě Richard Pachman a houslista Vladimír Kirikov, ale řada postav mluví a zpívá z projekčního plátna:

Foto: RP Music / Josef Hrubý, Martin Polák