Moderátor Vladimír Kořen: Manželka vidí na devět tahů dopředu

Na červenou pohovku v televizní Show Jana Krause usedl televizní moderátor pořadu Zázraky přírody a popularizátor vědy Vladimír Kořen, který je velmi činorodý. Do roku 2020 byl navíc deset let starostou Říčan, a z tohoto období přinese svému hostiteli několik dárků.

„Jeden z velkých úspěchů jsou říčanské známky. Ty jsou strašně drahé, protože jich jsou jen dva tisíce. Je to takový říčanský Mauricius,“ vysvětluje Vladimír. „Pak je tady knížka o říčanských starostech, začíná tak kolem roku 1605. A já jsem na stránce 88, kdybyste hledal. A potom jsem přinesl lístky, ty jsou na vaše podpisy. Potřebuju jich šestadvacet pro 8. C,“ dodává bývalý starosta a nyní učitel fyziky, přírodopisu a mediální gramotnosti říčanské základní školy, na kterého Jan Kraus prozradí, že je jeho manželka šachová velmistryně.

„Ona vidí na devět tahů dopředu,“ pokyvuje hlavou Vladimír Kořen, „ona to všechno propočítá.“ Přesto s ní šachy dokonce sám hrál. „Vyhrál jsem zatím jednu jedinou partii, a to tu první. Pak jsme jich sehráli asi tři tisíce a skončilo to tím, že mi řekla, víš, ty ale vůbec nejsi inspirativní. Jakože nevymyslím nic,“ dodává dotčeně moderátor, který od roku 2008 připravuje televizní zábavně naučnou show o přírodě. „Je to zápřah, ale my natočíme tak dvanáct třináct dílů do roka, takže je to taková kvartální práce. Ale je to hezké, protože si tam vyzkouším spoustu věcí, takových dobrodružných, na hraně života a smrti.“ A to bez přehánění, neboť například v jednom z dílů potápěli Vladimíra v autě do vody. „Zkoušeli jsme fyzikální principy, které tam fungují. To znamená, když v tom autě máte vzduch, tak v té vodě neotevřete dveře,“ připomíná a popisuje, že zrovna v tomto experimentu mu o krk opravdu šlo.

Auta jsou prý v jeho případě kapitola sama o sobě. Vladimír má totiž za sebou již celkem 46 autonehod, a jedné zatáčce v Říčanech, kde havaroval třikrát, se dokonce přezdívá jeho jménem. „Poslední nehodu jsem měl teď 19. prosince. A já už to i tuším, že to přijde,“ říká. „Já prostě jedu a přede mnou jede auto silniční údržby, tam necky s asfaltem, lopata, všechno vypadne přímo před to mé auto…“ Nebezpečné situace tedy doprovází jeho život soukromý i pracovní. A jeho žena, se kterou má čtyři děti, už si na to musela zvyknout. „Ona je chytrá, takže se neptá dopředu, co se bude točit. Tím si vyloučí ten stres, tu obavu a dospěla prostě k tomu, že tyhle tahy počítat nebude. A pak se na mě vždycky ráda usměje, že se vrátím!“ uzavírá se širokým úsměvem Vladimír Kořen.

 

Foto: TV Prima