Michal David: S Janečkem to už nešlo vydržet

Již tento pátek 25. listopadu 2011 se na knihkupeckých pultech a zcela netradičně i v trafikách objeví nová kniha Hvězdy popu, které jsme milovali. Životní i umělecké příběhy sedmi pěveckých hvězd 70. a 80. let minulého století vydává nakladatelství Petr Prchal v nové edici Gram. V první knize si můžete přečíst velmi otevřené a upřímné zpovědi Michala Davida, Heidi Janků, Pavla Rotha, Petry Janů, Miroslava Dudáčka, Júlie Hečkové a Petra Sepešiho.

Michal David
…. Z Kroků Františka Janečka odešel Michal David v roce 1987. Postavil si vlastní doprovodnou skupinu Allegro. Se ztrátou »slepičky, která snášela zlatá vajíčka« se Janeček vyrovnával zle. Byl si totiž velmi dobře vědom, že druhou takovou hvězdu už brzy mít nebude. Obzvlášť, když Pavel Horňák se netajil tím, že se zpěvu v budoucnu profesionálně věnovat nechce. „Nesl to těžce, ale to se už nedalo. Náš koncertní program byl takový cirkus se spoustou zpěváků, že jsem v něm měl prostor půl hodiny, což představovalo asi jen šest písniček, což se mi zdálo málo. Prvních čtyřicet minut totiž zpívali začínající zpěváci, které jsem za plentou doprovázel. Boris Hybner totiž vymyslel stínohru, aby muzikanti nebyli vidět. Před námi byla plenta, za námi světla a diváci viděli jen stínohru, protože muzikanti hráli proti světlu. Před plentou se střídali zpěváci. Frantovi jsem po čase řekl, že mě to nebaví, že to už nechci dělat, na což mi odpověděl, že jsem v týmu, a buď to dělat budu, nebo spolu nebudeme dělat vůbec. Odpověděl jsem mu, že spolu dělat nebudeme,“ přiznává Michal David s tím, že jeho odchod bral Janeček jako zradu.


„Já jsem ale věděl, že to s ním už nejde vydržet, byl jsem u něj deset let a můj vztah s ním opravdu nebyl dobrý. V té době jsem už dva roky chodil s Marcelou a on byl šíleně proti ní, furt se různě snažil ten vztah rozbít, pořád nás štval proti sobě. Strašně si nepřál, abychom byli spolu. Bylo to jedno s druhým, bylo mi sedmadvacet let, tak jsem mu řekl, že už jsem dospělý člověk, a odešel jsem. Kdybych ale odešel jen tak, tak by mě asi nejspíš zařídil spoustu věcí, třeba aby mě nehráli v rádiích, protože na tyhle věci měl páky, takže jsem šel pod křídla Ládi Štaidla, který mě ochránil. Sice to Janečka ještě víc naštvalo, ale už si nic nedovolil,“ dodává Michal. Tentokrát mu ale už žádný povolávací rozkaz na vojnu, která v té době byla povinná a trvala dva roky, nepřišel. Už měl totiž modrou knížku!
Ladislav Štaidl se v Michalově sólové kariéře neangažoval a dál produkoval své koně: Karla Gotta, Ivetu Bartošovou, Michala Penka a Darinu Rolincovou. „Jenom jsme byli pod ním, kdyby chtěl Franta hodně zlobit, tak že by Láďa zakročil. Z Kroků se mnou ještě odešel bubeník Honza Prokop, který dělal v posledních letech Frantovi takového druhého kapelníka, staral se o různé propagační materiály, takže měl kontakty a znal pořadatele. Spolu s ním jsme založili svou kapelu Allegro.“


Vztahy Michala Davida a Františka Janečka se po čase urovnaly a v roce 1996 mu dokonce vydal ve své agentuře GoJa (Gott – Janeček) cédéčko s dvaceti největšími hity, které Michal s Kroky natočil. Úspěch alba byl nečekaný a prodalo se ho sto tisíc kusů, takže o rok později vydal Janeček jeho pokračování nazvané 20. největších hitů II. a nastartoval tam velký comeback Michalových starých písniček, jež potom začalo houfně vydávat i hudební vydavatelství Sony Music Bonton, které tenkrát mělo k dispozici kompletní archiv Pantonu i Supraphonu. Relativně dobré vztahy mezi oběma pány dostaly pořádnou ránu až v novém tisíciletí kvůli muzikálu Děti ráje, který Michal vymyslel a František Janeček jej měl realizovat na pražském Výstavišti v GoJa Music Hall.


„Byl jsem první, který s tím nápadem za Frantou přišel a dotáhl jsem i Sagvana Tofiho, který napsal libreto. Všechno to byly moje věci a aktivity, ale Franta to v roce 2006 zastavil, protože se nedohodl se Sagvanem na smlouvě. Tři roky to leželo a poté se rozhodl, že celý muzikál jako produkt prodá Bělouškovi s Mrázem, kteří ho vyprodukují. Řekl jsem, že to je v pohodě, ale že do toho teď nemůžu jít, protože mám podepsané smlouvy na jiné muzikály, které mi to nedovolují, a navrhl jsem, že to uděláme za tři čtvrtě roku. A on to prostě udělal beze mě. Použil tři roky starou smlouvu, která byla datovaná na úplně jiné období, a kdyby tady fungoval normální právní systém, tak to určitě nemohl vyhrát, protože ta smlouva byla neplatná. Byla datovaná na rok 2006 a ne na rok 2008,“ vzpomíná na nepříjemnosti Michal David. Spor obou bývalých spolupracovníků dokonce řešili i právníci. „Nic ale neudělali, tak jsem se s tím smířil. On mi podle smlouvy posílá peníze a já to už neřeším,“ dodává Michal s tím, že po tomto extempore vztahy mezi ním a Františkem Janečkem opět ochladly. ….

Michal David – Mega tour 2011
23.11. – Ostrava – Poruba, Sareza
28.11. – Plzeň, ČEZ Arena
21.12. – Praha, Lucerna
22.12. – Praha, Lucerna

Zítra: Heidi Janků

Foto: www.hvezdypopu.cz , www.nakladatelstviprchal.cz