Michaela Maurerová: Během natáčení všechna klišé o Rakousku padla

Pokračování divácky úspěšného zábavného cestopisu s konkrétními radami a tipy pro cestovatele. Pro druhou řadu autoři zvolili Rakousko, kterým provede moderátorská dvojice Petr Rajchert a Michaela Maurerová. Bedekr II se na obrazovkách objeví od 2. září každou středu od 21.30 hodin na ČT2. A my jsme si popovídali právě s moderátorkou pořadu Michaelou Maurerovou.

Bedekr_DSC_7422

Existují známá klišé o rakouské kultuře?
Klišé určitě jsou, já sama jsem jim před cestou podlehla, ale během natáčení všechna padla. Myslela jsem, že Rakušané jsou spíše striktní a odměření, místo toho nakonec byli vřelí a přátelští.

Změnil se během natáčení váš pohled na Rakousko?
Překvapilo mě, že je to náš blízký soused, kterého vlastně vůbec neznám. Ačkoli je Rakousko relativně malá země, má různorodý ráz od severu až po jih, od gastronomických zážitků až po sportovní vyžití. Když jste v horách, pocítíte přírodu v tom nejsilnějším slova smyslu, Vídeň a Salzburg jsou zase místa spojená s bohatou kulturou a velkou tradicí a na jihu, u hranic s Maďarskem, ochutnáte skvělá, prosluněná vína.

Překvapilo vás něco během vašeho cestování při natáčení Bedekru?
Každý region má něco do sebe. Je to syrová země, můžete ji projít v pohorkách i v lakýrkách. K tomu, abyste si užili domáckost Rakouska, nepotřebujete bydlet v luxusním hotelu. Rakušané jsou také velmi čestní. Nezamčené kolo najdete přesně tam, kde jste si ho nechali. Během natáčení se nám stalo, že si náš kameraman zapomněl telefon na stole u stánku s jídlem, všude spousta lidí. Když si toho po hodině a půl všiml, nejenže mu prodavač telefon schoval, ale ani nechtěl nálezné.

Bedekr_DSC_7229

Jak Rakušané vnímají Čechy?
I oni o nás mají spoustu klišé. Na druhou stranu, i díky naší společné minulosti, z dob Rakouska-Uherska, máme hodně společného. Mrzí mě, že nemáme tu jejich rakouskou disciplínu a nejsme tolik pořádkumilovní. Ale když se Rakušanům otevřeme a ukážeme jim naši slovanskou náturu, jsou k nám vždy vstřícní.

Naučila jste se díky natáčení vařit nějaké rakouské jídlo?
Zamilovala jsem si typický tafelspitz, což je jejich dlouze tažený vývar z hovězí květové špičky s kořenovou zeleninou. Nakonec se maso vytáhne a jí se zvlášť s křenem a bramborem a k tomu se podává silný vývar se zeleninou.

Co nejlepšího se dá pořídit na adventním trhu ve Vídni?
Určitě ten poctivý, nefalšovaný, kořením ovoněný a hlavně opravdu vánoční svařák, který si odnesete v hrníčku a pak už jen obcházíte stánky a necháváte si dolévat, protože těch variací je spoustu. Vídeňský trh je o neopakovatelné atmosféře Vánoc, najdete tu jen řemeslné stánky, perníčky a jiné pochutiny, ne pochybné prodejce, jako někdy u nás, ačkoli se to, naštěstí, pomalu lepší.

Na co se mohou diváci Bedekru těšit?
Poznají zemi, o které se pouze domnívali, že ji znají.

Bedekr_DSC_7206

Přehled jednotlivých dílů:
Vídeň – císařská metropole
2. září, 21.30 hod., ČT2
Brána mezi západní a východní Evropou, město císařské okázalosti, kultury a kavárnictví. I tak se přezdívá Vídni, jednomu z kulturně nejživějších měst Evropy. Víc jak šestisetletá přítomnost Habsburské rodiny jí vtiskla nezaměnitelný ráz. Proslulá Ringstrasse, hrad Hofburg i zámek Schönbrunn vás vtáhnou zpět do doby císařství. Nechte se nalákat od našeho televizního páru Míši a Petra na první z dvanácti rakouských eurovíkendů.

Salzburg – Mozartovo město
9. září, 21.30 hod., ČT2
Tohle město se nikdy nevzdává. Dominanta Grazu, hrad Schlossberg, je nejhůře dobyvatelná pevnost světa. Krásu Starého města se podařilo dostat na seznam UNESCO o rok dříve, než to zvládla Vídeň. Ale jen minulostí Graz rozhodně nežije. Až 50 000 studentů zdejších čtyř univerzit mu nalévá do žil mladou a živou krev. Novinkou je moderní Dům umění Kunsthaus, je živoucím organizmem, který vydává zvuky a světelné efekty. V létě vyhání místní příjemně teplé klima lidi do ulic, kde se koná festival pouličních divadel a hudební festival Jazz Sommer.

Dolní Rakousko – ráj na zemi
16. září, 21.30 hod., ČT2
Do Dolního Rakouska se Míša s Petrem vypravili za romantikou. Nespočet malebných vinařských vesniček, hradů a klášterů střídají terasovité vinice, meruňkové sady a pochopitelně krásný modrý Dunaj v údolí Wachau. Ne nadarmo vyhlásil časopis National Geographic tohle místo za nejkrásnější na světě. Idylický eurovíkend doplňuje vynikající jídlo a víno, vše lokální výroby.

Bregenz – nejméně rakouská část Rakouska
23. září, 21.30 hod., ČT2
Pomezí tří států, nejzápadnější kraj Rakouska, klidné vody Bodamského jezera. Za tímhle vším vyrazili Míša s Petrem do Bregenz, města ovlivněného cizími kulturami víc, než tou rakouskou. Bregenz je rájem milovníků pláží a vodních sportů, ale i historie a moderní kultury. Zdejší oblast je centrem soudobé evropské architektury, slavný Bregenz festival vábí ročně na čtvrt milionu návštěvníků.

Eisenstadt – Haydnovo město
30. září, 21:30 hod., ČT2
Ještě ve středověku byl Eisenstadt městem železa, ale nadvláda šlechtické rodiny Esterháziů zcela změnila jeho tvář a vytvořila z něj kulturní kolébku. Nechte se uchvátit palácem Esterháziů i místním výborným vínem. Dnes Eisenstadtu vládne Joseph Haydn – má tu svůj dům, muzeum i kostel. Míša s Petrem se ale nezastavili jen tady a vyrazili na pláže nedalekého Neziderského jezera.

Horní Rakousko – krajina hor a jezer
7. října, 21.30 hod., ČT2
Podle názorů některých turistů tu zažijete ty nejkrásnější horské výhledy v Rakousku, jiní zas oceňují vynikající rybí kuchyni. Míša s Petrem si užili horskou turistiku, ledové jeskyně i krásy nejstaršího solného dolu na světě. Ale také romantiku ledovcových jezer i kolébku evropské kultury městečko Hallstadt. A nakonec nakoukli pod ruce výrobcům proslulé Gmundské keramiky a odpočívali v císařských lázních Bad Ischl.

Klagenfurt – město renesance
14. října, 21.30 hod., ČT2
Město Klagenfurt láká především na překrásné historické centrum s malebnými uličkami, historickými domy a renesančními podloubími. Nechte se zlákat krásou Zemského domu, Starého i Nového náměstí i legendou o drakovi, který jednou město ovládal. Užijete si i trendy butiky, romantické obchůdky i útulné kavárny. Na romantice přidává i kanál, který Klagenfurt spojuje s jezerem Wörthersee. Vítejte ve městě renesance a vítejte v Bedekru!

Linz – město plné kontrastů
21. října, 21.30, ČT2
Překvapení zažili Míša s Petrem v Linzi. Takhle bašta ocelářského průmyslu se totiž proměnila a dnes Linzi nikdo neřekne jinak, než město kultury a památek. V tomhle největším rakouském přístavu se v dokonalé harmonii kloubí historické památky s moderním uměním, za kterým se sem sjíždějí turisté z celého světa.

Graz – město studentů
28. října, 21.30, ČT2
Tady se narodil, žil a tvořil Wolfgang Amadeus Mozart. A Salzburg Vám to dá pocítit doslova na každém kroku. Tahle »Mekka klasické hudby« se ale chlubí i jedním z nejzachovalejších historických center na sever od Alp a pro milovníky památek představuje žhavou konkurenci Vídně a návštěvností poráží i Benátky. Míša s Petrem ale objevovali i místní přírodu, Salzburg totiž patří také k nejzelenějším městům Evropy.

Innsbruck – hlavní město Alp
4. listopadu, 21.30 hod., ČT2
Míša miluje lyže a Innsbruck je největší lyžařské středisko v Alpách. Ideální kombinace. Ale Míša s Petrem nezůstali jenom na sjezdovce, Innsbruck totiž nabízí mnohem víc – historické centrum, speciální delikatesy a podle místních i nejkrásnější ulici na světě. K innsbrucské zimě neodmyslitelně patří i pálenka a tyrolský špek. Vítejte v hlavním městě Alp a vítejte v Bedekru!

Vánoční Vídeň – adventní ráj
11. listopadu, 21.30 hod., ČT2
Snad každý Čech alespoň jednou zavítal na vyhlášené předvánoční trhy do Vídně a Míša s Petrem si je užili vrchovatě – nazdobené ulice, světla, stánky, hudba a…svařák. A taky doháněli resty z letní návštěvy Vídně – katedrála Stephansdom, Muzejní čtvrť i Albertina, jedna z největších a nejdůležitějších galerií světa.

Rakouské Alpy – údolí odpočinku
18. listopadu, 21.30 hod., ČT2
Rakousko je rájem lyžařů. Tisíce kilometrů upravených sjezdovek i běžeckých tratí, perfektní servis, žádné fronty. Zlákat se nechali i Míša s Petrem a vyrazili do jednoho z nejvýznamnějších lyžařských středisek Schladmingu. Kam vyrazit? Jak je to s ubytováním? Jaké výhody kde nabízejí? O své zkušenosti z lyžařského eurovíkendu se s Vámi teď Míša s Petrem rádi podělí.

Bedekr II
Scénář: Martin Poláček a Lenka Pipková
Režie: Jan Těšitel a Jan Sládek
Dramaturgie ČT: Michaela Fialová
Vedoucí produkce: Martina Němcová
Vedoucí výroby: Zdeněk Hala
Hlavní kameraman: Vojtěch Vančura a Aleš Lněnička
Manažer vývoje: Radomír Šofr
Manažer realizace: Petr Morávek
Producent: Vítězslav Jandák, Rolling media s.r.o.

Foto: Česká televize

FB_post_chalupari