Maxipes Fík pláče, zemřel jeho stvořitel Rudolf Čechura

Ve věku třiaosdmedáti let zemřel ve středu 7. října 2014 spisovatel Rudolf Čechura, domovský autor nakladatelství  Mladá fronta. Autorovi slavných dětských postaviček – mimo jiné i maxipsa Fíka – vycházely především detektivky, poslední z nich s názvem Nikdo nemá alibi vyšla 1. března 2013. Nakladatelství Mladá fronta také vydalo knihy Dr. Sherlock Holmes v Čechách (2011), Namydlená šikmá plocha(2009), pro děti Dva ve fraku (2005) a jedna jeho povídka vyšla v souboru Příliš snadná vražda: České detektivní povídky (2010).


Nikdo nemá alibi

Slavná detektivní dvojice na stopě
Rudolf Čechura rozehrává ve dvou detektivních novelách klasické pátrání známé dvojice Holmes (umí lépe česky) a Dr. Watson (umí lépe anglicky), a to v Londýně a posléze v Praze koncem šedesátých let. První z nich – Nikdo nemá alibi – vyšla poprvé a naposledy v brožovaném vydání v nakladatelství Práce v roce 1969, druhá – Dobře časovaná vražda – vycházela pouze na pokračování ve Světě v obrazech, knižně už za normalizace vyjít nesměla.
Cena: 229 Kč | vázaná bez přebalu | 256 stran | 130 x 200 mm

Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy
Soubor deseti povídek Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy byl původně vysílán v populárním rozhlasovém pořadu Meteor a autor za něj v roce 1999 obdržel Cenu Jiřího Marka. Věhlasný anglický detektiv v nich jen díky svým nedostižným znalostem a hlavně jedinečnému pozorovacímu talentu vyřeší zapeklité případy s přírodovědnými zápletkami, s nimiž si neví rady anglická ani česká policie.

Cena: 219 Kč | vázaná bez přebalu | 264 stran | 130 x 200 mm

Dva ve fraku
Víte, kdo chodí celý život ve fraku? Tučňáci. A právě černý fráček způsobí dvěma zatoulaným tučňákům Alfě a Betovi nejednu svízel. Nejprve si je spletou s hudebníky z orchestru, pak zase musí pracovat jako číšníci. Jindy se připletou mezi tanečníky na plese či krasobruslaře na ledě. Jenže tučňáci touží po jediném – dostat se do krajů, kde je pořádná zima. A tak putují na sever a cestou zažívají jedno dobrodružství za druhým.
Cena: 159 Kč | vázaná bez přebalu | 56 stran | 200 x 260 mm

Namydlená šikmá plocha
Válka skončila teprve před několika dny. Do Mostu, kde se děj nového románu Rudolfa Čechury odehrává, se vrací mírový život. Bývalí čeští hraničáři před válkou nuceně vystěhovaní přijíždějí do svých – nyní vesměs opuštěných bytů a domů, organizuje se odsun Němců, občas se ještě ozve střelba, ale obnovuje se doprava a služby. Dva mladí kamarádi Václav a vypravěč jejich společného příběhu Jan vstupují do Revoluční gardy, z níž se později formuje Sbor národní bezpečnosti. Co jim přinese budoucnost? Rozdělí je únor 1948. Václavova kariéra rychle stoupá, zatímco Janovu dramaticky napovídá osud knihy.
Cena: 249 Kč | vázaná bez přebalu | 224 stran | 130 x 200 mm

O autorovi:
Rudolf Čechura se narodil v roce 1931 a napsal kromě populárních příběhů Maxipsa Fíka I nekolik kritických próz o naší nedávné minulosti (mj. Namydlená šikmá plocha) několik románů a více než stovku detektivních povídek. Poslední kniha Jako zvíře byla vyznamenána cenou Eduarda Fikera. Od roku 1968 byl Rudolf Čechura řádným členem Londýnské společnosti Sherlocka Holmese, později byl jmenován i čestným členem amerických holmesovských společností.

Foto: Mladá fronta