Martin Preiss: Měl jsem často pocit, že mám vyjetý olej

Prvním zářiovým hostem Jana Krause v jeho televizní show, který se po prázdninové přestávce usadil do čerstvě vyčištěné a na novou sezonu připravené červené pohovky, byl herec Martin Preiss, syn Viktora a Jany Preissových. Tento oblíbený dabér a často obsazovaný herec se však v životě setkal i s mnoha nepříjemný pády, způsobenými jeho dlouholetou závislostí na alkoholu a prášcích.

Ačkoli v současné době již více než rok abstinuje, přiznává, že léčba závislosti je běh na dlouhou trať, ze které již jednou bohužel zběhnul. „Já mám ženu z Moravy a tam jsem se tomu právě dost intenzivně věnoval,“ dodává ironicky a na vysvětlenou k tomu, že byl mimo jiné majitelem vinotéky. Ovšem časy se prý mění, a tak nyní už nepije ani jeho švagr z Moravy. „Mně se jinak dost líbí takový ten středomořský přístup k pití, že se nejdřív debatuje a pak se debužíruje, u nás se lidi vždycky nejdřív zpijou,“ posteskne si. „Ale vždycky jsem si hlídal, abych když jdu do práce, vypadal dobře.“ Spouštěčem toho, aby začal pít, prý pro něj vždy byl stres a nějaký vnitřní nelad a pocit nedokonalosti. „Měl jsem často pocit, že mám vyjetý olej, a že nevím, co ještě dál…“

Martin zavzpomíná ale také na svou hvězdnou hereckou kariéru. „Při studiích jsem byl v Národním, pak jsem šel do Plzně, načež jsem se zase vrátil do Národního, potom jsem byl na volné noze a hrál jsem v Divadle Na Jezerce a v Divadle pod Palmovkou. Teď nejsem nikde. Trochu jsem zlenivěl a dost si užívám volné večery se svými dětmi,“ přiznává s tím, že si užívá svou roli v novém seriálu TV Prima Sestřičky Modrý kód, který vzniká pod vedením týmu lidí, se kterými již v minulosti spolupracoval a které zná. „Moje seriálová postava Radek Kinský je majitelem autoškoly a má dojem, že je nějak spojen se šlechtickým rodem Kinských, takže neustále pátrá. Je to pozitivní postava, takový normální, bodrý chlapík,“ představuje divákům a doplňuje, že tuto postavu má možná za odměnu, neboť vždy míval spíše role negativní.

Martin Preiss také propůjčuje svůj hlas audioknihám. „Když je v knize více postav a vedou dialog, je to docela těžké,“ popisuje, „to musím měnit hlas a snažit se to rozčlenit. A i samotné čtení je náročné. Já stihnu zhruba třicet stránek za jednu čtyřhodinovou sekvenci, a pak už skoro nevím, o čem mluvím. Také se musím dobře připravit předem a důkladně to pročíst. Ovšem baví mě to,“ dodal Preiss.

Foto: TV Prima