Martin Harich zpíval ve volné přírodě Vysokých Tater

Martin Harich vydává své čtvrté studiové album. Už vyšlo v elektronické podobě na iTunes, Apple music, Deezer a Spotify, tento týden se objeví na pultech v podobě CD a během podzimu přidá Martin ještě staré formáty, které sám obdivuje – vinyl a magnetofonovou kazetu. „Věřím, že si písně z nového alba najdou cestu do těch správných (d)uší,“ vzkazuje autor.

Martin Harich

Slovenský zpěvák, skladatel a muzikant Martin Harich vydal své čtvrté studiové album s názvem Mapy. Kromě titulní písně se stejným názvem charakterizuje celou desku právě symbol mapy jako takové, protože řadu jednotlivých stop nahrával Martin na nejrůznějších místech po Evropě, jako například ve volné přírodě Vysokých Tater, v několika kapličkách, tělocvičně nebo v karavanu s výhledem na moře. „Když je proti vám masiv Vysokých Tater, máte svobodu času a cítíte vzduch čerstvý jako po letní bouřce, máte v srdci mnohem větší pokoru, než když stojíte v malé uzavřené místnosti ve studiu a musíte odpočítávat čas, který máte k dispozici. Samozřejmě, že nahrávání na takových místech má mnoho úskalí, ale věřím, že výraz a energii, kterou slyší posluchači v hlase ve chvíli, kdy se cítíte opravdu úžasně, nejde nahradit ani tou nejdokonalejší technikou,“ říká ke svému albu Martin.

Výslednou nahrávku desky a aranže skladeb svěřil Martin Harich muzikantovi a producentovi Lukáši Chromkovi a nahrávkami prolíná několik vokálů dalších umělců, jako například Tiny, Thoma Artwaye, producenta Jána Zborovjana, zpěvačky Simy Martausové a jeden z nich si zazpíval také Martinův mladší bratránek Janko, který sdílí obrovskou chuť a nadšení pro hudbu.

Jiný než předchozí

Album Mapy postavil Martin na mnohem větší energii a rytmu, než loňskou kratší EP desku Pátram, která byla složena z melancholických balad. Přesto je při pozorném poslechu ve většině písní jasně rozpoznatelný tvůrčí základ Martinových vlastních hlubokých textů, kdy si hraje se slovy, obrazy a asociacemi, které vybízí posluchače k přemýšlení a vzpomínkám. Nezaměnitelný je také obrazný podpis Martina v hudbě, jejíž autorem je také on sám.

Dnes vychází album Mapy v elektronické podobě a k dispozici je na populárních online službách, jako iTunes, Apple music, Deezer a Spotify. CD nosič Mapy přijde na trh za týden a následovat ho bude také vinylová deska a v dnešních poměrech velmi netradiční magnetofonová kazeta. „Miluju staré formáty a ten pocit, když si můžete vzít hudbu doslova do ruky. Sbírám vinyly a k mojí domácí pohodě patří místo internetu spíš gramofon. To šumění a praskání dodává dnešní – až moc dokonalé hudbě – skutečnost. Vždyť jedna z mých osobně nejoblíbenějších písní, které na desce najdete, se jmenuje Staré gramofony,“ směje se Martin.

Album Mapy obsahuje celkem patnáct skladeb, což je na dnešní dobu poměrně vysoké číslo. „Vím, že si málokdo poslechne všechny písničky najednou, ale chtěl jsem nahradit posluchačům to, co nedostali na poslední EP desce.“

Adobe Photoshop PDF

Jsem rád, když u mé hudby lidi přemýšlí

Na desce Mapy najdou posluchači jak nové skladby složené během posledního roku, tak i písně, které ležely Martinovi dlouho v šuplíku, procházely postupnými úpravami a zrály. Náměty na ně čerpá autor všude kolem sebe a převádí je do pocitů a nálad, které v něm vyvolávají. Dešťové kapky, loďka nebo páv, to jsou věci, které představují textech lidské bytosti a Martin jim přidává vlastnosti, city a vztahy. „Hodnoty lidí v dnešní době jsou jiné, než tomu bylo dřív. Mnohem rychleji se šíří věci, které jsou drzé nebo extravagantní, než ty čisté a hlubší. Přesto věřím, že si moje písně z nového alba najdou cestu k lidem a osloví přesně ty, pro které jsem tu energii vydal. Jsem rád, když u mé hudby posluchači přemýšlí nebo se dokonce zasní nad vzpomínkami. To je pro mě to největší zadostiučinění,“ konstatuje Martin.

Obrazy k jednotlivým písním

Přebal desky tvoří autorský obraz britské ilustrátorky žijící v Bratislavě, Abbie Puskailer. Původním záměrem bylo, aby ke každé písni vznikl samostatný obraz. Tato myšlenka se nakonec nepodařila vzhledem k času plně zrealizovat. Součástí alba je 7 obrazů, které charakterizují písně Marilyn Monroe, Do neba, Kvapka, Staré gramofóny, Mapy, V neznáme a Páv. „Texty a energie, kterou Martin do svých písní vkládá, jsou pro mě skvělou inspirací. Jsem ráda, že jsem s Martinem mohla spolupracovat a myšlenka spojení obrazů a textů písní se mi opravdu líbí,“ říká Abbie.

První slovenské klubové turné

Po vydání desky se Martin vydá se svou kapelou na své první slovenské klubové turné s názvem Provendios tour, které bude zahrnovat během října a první poloviny listopadu deset zastávek, mezi kterými nebude chybět například Trnava, Banská Bystrica, Žilina, Košice či Bratislava.

Foto: MediaBase