Martin Chodúr se už podruhé v životě sešel s Tomem Jonesem

O tom, že je Martin Chodúr velkým fanouškem britského zpěváka Toma Jonese se ví už dlouho. V repertoáru má několik jeho písní a někteří ho k Tygrovi z Walesu kvůli podobně zbarvenému hlasu, způsobu interpretace a rozmanitému repertoáru dokonce přirovnávají. Ve čtvrtek 20. června se tuzemský barytonista s hlasem tříoktávového rozsahu se svým idolem před jeho bratislavským koncertem sešel už podruhé v životě. Kdy a jak se Martin s Tomovou tvorbou seznámil? Která jeho alba má nejraději a jaký má k Tomu Jonesovi vztah? To nám po koncertě v bratislavské AXA aréně NTC prozradil.

Tom Jones a Martin Chodúr (20.06.2019, Bratislava) - (photo Zuzana Mundy) 1

„Toma Jones jsem objevil relativně pozdě. Respektive dlouho jsem ho nemohl ani vystát – taková je síla předsudků. Když jsme nahrávali s kapelou Robson na naše album Who is Martin? píseň Rabbit, kluci z kapely mi radili, abych ji zkusil zazpívat trochu jako Tom Jones. „,Tom Jones?ʻ řekl jsem si s hrůzou. ,Spíše jako Ian Gillan nebo Robert Plant, ne?ʻ Nicméně mi to nedalo a nějaké písně jsem si od něj poslechl. To, co mě na Tomu Jonesovi zajímá, je pěvecká technika a feeling. Pokud člověk odhlédne od mnohdy podprůměrných písní a někdy poněkud podivné image, je skutečně Tom Jones jedním z nejpozoruhodnějších zpěváku 20. století. A zejména v 60. letech byly a také v posledních asi dvaceti letech jsou jeho zpěv a jevištní projev vskutku strhující. Navíc, když si člověk uvědomí, že se vše natáčelo živě, je to o to víc obdivuhodné. Mám rád jeho album From the Heart z roku 1966, kde zpívá spoustu standardů, avšak vyloženě po svém. První album, které jsem od něj měl, bylo cédéčko duetů Reload z roku 1999 a postupně jsem posbíral a sbírám všechna jeho alba a DVD. Je fascinující poslouchat, jak se jeho hlas za neuvěřitelných více než pětapadesát let vyvíjí,“ přiznává Martin Chodúr.

Tom Jones + Martin Chodúr (Kodaň 2010) - 1

„Když jsem před deseti lety vyhrál talentovou soutěž Česko Slovensko hledá SuperStar, pořadatelé mi v roce 2010 splnili jeden z životních snů a já se s Tomem Jonesem osobně sešel. Bylo to v Kodani krátce před jeho exkluzivním koncertem ve velmi malém prostoru. Bylo to na propagaci jeho tehdy aktuálního alba Praise & Blame. Jsem rád, že mi agentura Vivien, pořadatel Tomova letošního koncertu v Bratislavě, který se konal v rámci jeho celosvětového turné na podporu čtyři roky starého alba Long Lost Suitcase a autobiografie Over the Top and Back, která vyšla v Česku a na Slovensku pod názvem Tom Jones (Znovu na vrcholu), umožnili sejít se s Tygrem z Walesu podruhé. Tom Jones mne znovu nezklamal. Krátce jsme si popovídali a je to skutečně nesmírně milý a vstřícný člověk. A je opravdu v dechberoucí formě,“ dodal Martin Chodúr.

Tom Jones a Martin Chodúr (20.06.2019, Bratislava) - (photo Zuzana Mundy) 2 Tom Jones a Martin Chodúr (20.06.2019, Bratislava) - (photo Zuzana Mundy) 3

Foto: Zuzana Mundy, archiv Martina Chodúra