Martha & Tena Elefteriadu předvedou to nejlepší

Pražský koncert Marthy & Teny Elefteriadu bude průřezem jejich dosavadní umělecké a profesionální hudební kariéry, kterou nastartovala Bratislavská Lyra 1970, kde Martha a Tena poprvé zazářily. Jejich největší hity a autorské zázemí vytvořil skladatel Aleš Sigmund. Na speciálním koncertě s hosty, který se koná v pražském Divadle Broadway 9. prosince v 19 hodin, je doprovodí skupina Professor pod vedením Richarda Markuzziho. Zazní zde kromě jiného i nejúspěšnější hity Marthy a Teny, až po dnešní repertoár.


Jako speciální hosty uvedou Martha a Tena – mladé řecké muzikanty z Brna, skupinu Parea, jež je také doprovodí v jejich řeckém repertoáru. Toto rodinné hudební uskupení, tvoří otec Trifon a synové Jannis, Alexis a Markos Morasovi z Brna. V roce 2012 vydali své první CD – Něco nás spojuje – Κατι μας ενωνει. Jejich repertoár tvoří hlavně tradiční lidová řecká hudba, zvaná rebetiko. Éra Rebetiko ovlivnila svou silnou autentičností po mnohá desetiletí tvorbu největších řeckých skladatelů. Parea hraje na řeckých večerech a úspěšně vystupuje i na festivalech v ČR a v zahraničí.


Složení kapely: Trifon Moras (buzuki, zpěv), Jannis Moras (kytara, zpěv), Alexis Moras (baskytara, zpěv) a Markos Moras (bicí, perkuse).
Dalším hostem je skupina Arionas, kterou tvoří trio Martha Elefteriadu (zpěv), Shahab Tolouie (perský setár, kytara, zpěv) a Stanislav Barek (kytara). V jejich repertoáru zazní perské, řecké a španělské písně. Oba kytaristi se věnují i flamengu a jejich temperament přinese večeru překvapivě nečekaný rozměr.
Sestry Martha a Tena Elefteriadu spolu zpívají již málem padesát let. Jejich zpěv neztratil nic na svěžesti, kterou se vyznačovala jejich muzikantská energie. Přitažlivá je na nich naprostá upřímnost projevu, kterým navodí pocit, že jste právě přítomni něčemu neopakovatelnému. Silný emotivní náboj, vřelé spojení s publikem, profesionální výkon a podmanivé sladění jejich hlasů, zazní tento večer opět naplno. V posledních měsících se ovšem o sestrách píše především ve spojitosti se synem Teny, poněkud brutálním rapperem Ektorem (vlastním jménem Marko Elefteriadis), který v klubech nebo dokonce i na svých vystoupeních napadá fanoušky a neštítí se dát ránu ani něžnějšímu pohlaví. Přitom Tena už několik let bojuje s Hodgkinovou chorobou, což je nádorové onemocnění lymfatických tkání, a částečně se o ni stará její dcera.


Foto: Archiv Marthy & Teny Elefteriadu