Mahulena Bočanová pomáhá zatočit s dyslexií!

Kdo má doma dítě, které se ne a ne naučit číst, měl by zbystřit! Není to totiž chyba dítěte, ale pravděpodobně se jedná o nevhodnou formu výuky. Naštěstí si v dnešní době může každý rodič již vybrat, jakou metodou se bude právě jeho dítě učit. Mahulena Bočanová podporuje metodu Sfumato – Splývavé čtení, jejíž autorkou je PaedDr. Mária Navrátilová, a rozhodla se stát i její patronkou. Dokonce pokřtila učební pomůcky k této metodice.


Jak se asi musí cítit dítě, které se snaží, má vůli, ale přesto se nemůže naučit pořádně číst a čtený text chápat? A kdy přijde okamžik, kdy na čtení zanevře? Kdo neumí číst a neumí textu porozumět, nemůže se umět učit, má často špatné známky a v konečné fázi může na učení úplně zanevřít. A to se s ním bude táhnout po zbytek života. „Metoda paní Navrátilové zjednodušuje dětem život, je zábavná a má neuvěřitelné až zázračné výsledky. Děti, které nečetly, čtou a které nepsaly, píšou téměř krasopisně. Děti s ní poznávají úspěch a jsou šťastné. Tím rozkvete celá rodina, a proto jsem pyšná, že jsem patronkou této metody,“ řekla Mahulena Bočanová.


Herečka a moderátorka přišla na křest s dcerou Marinou a jako host se objevila také Adéla Gondíková. Společně si učebnice nejprve prolistovaly, což Marinu náramně bavilo. Následně autorce popřály, aby učebnice i metodika nadále přispívaly ke čtenářské gramotnosti dětí a aby si děti při výuce užily co nejvíce zábavy a získaly lásku ke čtení. „Já jsem o metodě Sfumato do dnešního dne neslyšela, ale myslím, že v budoucnu ještě hodně uslyším. Když mi paní Navrátilová vysvětlovala, jak děti učí a kde jsou největší chyby ostatních metod, koukala jsem na ní s otevřenou pusou. To by mě ani v nejmenším nenapadlo, že předejít chybám je tak jednoduché,“ řekla oslněná Adéla Gondíková.


Metoda Sfumato se od ostatních metod odlišuje především tím, že neučí děti všechna písmena najednou poznat, chápat, psát a číst. Spočívá v tom, že se žák nejprve učí samotné písmeno důkladně poznat a poté jej teprve začne číst. Nejdřív však osamocené, později k němu začne přidávat další písmeno. Až zvládne toto, začne postupně číst i delší slova. Vše se učí zábavnou formou, jelikož ta je dítěti nejbližší. „Myslím, že tato metoda může spoustě rodinám pomoci a vnést do jejich života klid a harmonii. Dítě bude rádo číst a rodičům odpadnou starosti. Jen tedy nerozumím tomu, proč se zatím nedostavila žádná podpora od státu,“ divila se Adéla Gondíková.


Velké plus lze také vidět v tom, že výsledek je vždy stejný – dítě čte plynule a textu rozumí. Doktorka Mária Navrátilová tak svou metodikou dlouhodobě přispívá k snižování vzniku dyslexie. „Dyslexie je stav, do kterého dítě uvedeme špatnou čtecí technikou. Učitelé často nejsou dostatečně proškoleni a vytvářejí dítěti špatné základy. Ještě horší však je, když se do výuky začnou zapojovat rodiče. Ani jeden z nich není odborník a situaci tak mohou akorát zhoršit,“ uvedla autorka metodiky a dodala: „Přála bych si, aby se toho ujalo Ministerstvo školství, které by dostatečně proškolilo učitele a každému dítěti by tak byl zajištěn rovný přístup ke vzdělání.“


Mahulena již s těmito knížkami s Marinou pracuje a metodika jim oběma plně vyhovuje. „Naše Marínka potřebovala doučování a tak jsem zasedla k internetu a našla odkaz, který mě hned zaujal: »Usnadněte svým dětem život«. Dnes vím, že to platí na sto procent. Je to úžasné, když dítě pocítí úspěch, který dříve ve čtení nemělo. Je to úplná změna v jejím i mém životě. Na výuku i na učitele se těší a být toho přímým účastníkem, to je pro mě vlastně takové divadelní představení,“ smála se spokojená Mahulena Bočanová.

Foto: Archiv M. Navrátilové – Sfumato