Herecká legenda Lubomír Lipský převzal 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy o stát v oblasti umění. Prezident ocenil jeho dlouholetou uměleckou činnost v oblasti filmu a divadla. Lubomír Lipský stále aktivně působí v Městských divadlech pražských, aktuálně hraje v inscenacích Divadla ABC Pan Kaplan má třídu rád a Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Největší část své profesionální herecké kariéry strávil právě v Městských divadlech pražských – během 63 let zde nastudoval 116 rolí.
Na prknech Městských divadel pražských oslavil Lubomír Lipský letos v dubnu také své 90. narozeniny, jak jinak než aktivně na jevišti – v Divadle ABC se konalo benefiční představení Pan Kaplan má třídu rád za účasti řady osobností kulturního života a špiček naší politické scény.
Na počátku herecké dráhy Lubomíra Lipského stál studentský ochotnický kroužek Malá komedie v rodném Pelhřimově, z něhož se v roce 1945 stalo Divadlo satiry, působící do roku 1949 v Praze. V letech 1949–1951 studoval divadelní vědu a estetiku na FF UK v Praze. Od roku 1950 až do penze v roce 1987 byl členem souboru Městských divadel pražských, kde hraje dosud jako stálý host.
Úspěchu dosáhl též jako výrazný estrádní komik (např. postava Hlustvisiháka). Od čtyřicátých let ztvárnil více než stovku různorodých rolí ve filmech, televizních inscenacích a seriálech (kultovní seriál Tři chlapi v chalupě, kde hrál dědu Potůčka).
Svou první Thálii získal v roce 1997 za roli Billa Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku v Hudebním divadle v Karlíně, v roce 2006 následovala Thálie za celoživotní dílo. V roce 2009 převzal pamětní medaili Senátu ČR a ocenění Ministerstva kultury. Jeho mistrovství v oboru komedie dokládají i další ocenění: Festival evropských filmových úsměvů (2006), Řád cirkusového umění I. stupně (1999), Novoměstský hrnec smíchu (2002) ad. V roce 2013 obdržel Lubomír Lipský na GRAND Festivalu smíchu cenu Genia smíchu za mimořádný přínos v divadelním komediálním žánru.
Foto: Městská divadla pražská / A. Hrbková