Leona Machálková: Za všechno se platí!

Leona Machálková patří už po léta k oblíbeným českým zpěvačkám. Většina z nás si ji asi spojí s muzikálem, počet inscenací, ve kterých účinkovala a účinkuje, je opravdu úctyhodný. Není to ovšem jen muzikál, kde Leona exceluje; doma je prakticky ve všech hudebních žánrech od jazzu po popík. V Supraphonu právě vychází CD Leona Machálková: Největší hity, které zmíněné oblasti mapuje. Rozhodně tedy je co poslouchat…,


K vašemu aktuálnímu albovému výběru: v čem se liší od předchozí bestovky z roku 2009?
V podstatě se opírá o všechny hitové singly, písničky z muzikálů, ve kterých jsem účinkovala, přichází ale také s písničkami, které na posledním výběru nebyly, například Láska má žije dál, kterou mi do představení Jack Rozparovač napsali Vašo Patejdl s Eduardem Krečmarem. A také se na CD objevuje moje novinka Měj mě rád…

… a taky tu je písnička Den, kdy se vrátí láska k nám. To byl obrovský hit především v době vysílání seriálu Pojišťovna Štěstí; jak jste tuhle popularitu vnímala a co to s vámi dělalo?
Písnička se mi líbila na první poslech a to je vždycky dobrá zpráva. V její úspěch doufali nejen autoři hudby – dvojice ORM –, ale také režisér seriálu pan Jiří Adamec, který hodně »potrápil« textaře Zdeňka Rytíře. Zdeněk dělal nové a nové korekce textu, až to bylo »ono«. Domnívám se, že i mně s Petrem Kolářem písnička sedla, nazpívali jsme ji s chutí a koneckonců si ji s chutí rádi zazpíváme kdykoli máme příležitost. Doufám, že sláva písničky i seriálu s mým charakterem nic neudělala.

Tahle píseň je skutečně skvostná s právem na samostatný netelevizní život; myslíte si to taky? Co všechno v ní, podle vás, je?
Výjimečná je v konstelaci všech, prostě nám to sedlo a seplo. Jak se říká, řetěz je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek, a náš řetěz je z vyrovnaných článků.

Jak je Petr Kolář jako pěvecký partner?
Petr je vynikající zpěvák. Jeho kvality jsem zaznamenala dávno a upozornila jsem na něj Karla Svobodu, do kterého jsem hučela, ať mu nabídne spolupráci. Vyšlo to a Petr nepromarnil svoji šanci.

A nadějeme se nějakého dalšího vašeho účinkování v TV či filmu?
Momentálně se připravuji na několik velmi pěkných a dá se říci i prestižních televizních příležitostí, které mě ještě do léta čekají. Budou to vždy živá vystoupení s vynikajícími orchestry, jako jsou Big Band Felixe Slováčka či Boom Band! Jirky Dvořáka. Mí fanoušci se mohou těšit na záznam narozeninového koncertu Felixe Slováčka z Lucerny, na koncert Královny popu z Hudebního divadla v Karlíně či na mé vystoupení s Boom Bandem! v přímém přenosu ze Zlaté hokejky v Karlových Varech.

Asi nebylo jednoduché vybrat z množství vydaných desek repertoár na jedno CD; pomáhal vám v tom někdo?
Při výběru jsem komunikovala s Michalem Mákou z vydavatelství Supraphon, se kterým spolupracuji léta, a dá se s určitostí tvrdit, že jsme na společné vlně. Máme shodné názory, tudíž k finálnímu výběru jsme dospěli hladce.

V jaké fázi příprav je vaše nové album?
Nové album je ve fázi vzniku nových písniček, psaní aranží, diskusí o textech. Vzniká plynule, žádný kvapík.

Foto: Supraphon