Lenka Filipová pokřtila arcibiskupa Dominika Duku!

Ve čtvrtek 10. listopadu 2011 byla v pražském knihkupectví Luxor uvedena do života kniha Pavla Veselého Dominik Duka – moderní a oblíbený, kterou vydalo nakladatelství Petrklíč. Dlouho očekávaná kniha, která je zároveň i první knihou o Dominiku Dukovi s autorským pohledem. Kniha hovoří nejen jeho o životě, ale i v různých kontextech o významu arcibiskupa Dominika Duky pro českou církev a především pro český národ.

Knihu do života uvedli místopředsedkyně Senátu Alena Gajdušková, arcibiskupský ceremoniář Vojtěch Mátl, zpěvačka Lenka Filipová, moderátor Petr Jančařík a fotografka Renáta Lucková, která se na ní také podílela. Křest moderoval Václav Čapek. O výjimečnosti této knihy hovoří i to, že knize požehnal otec Ludvík Grundman z řádu dominikánu a zároveň byla uvedena do života v noci v úplňku.


Uvedení do života této knihy se zúčastnilo mnoho významných osobností z oblasti, politiky i církve. „Tato kniha je v současnosti velmi potřebná a rozhodně se jedná o velmi zajímavý vánoční dárek,“ řekla Alena Gajdušková. Petr Jančařík a Lenka Filipová připojili i příhody, které je spojovaly s autorem Pavlem Veselým v jejich dlouholetém přátelství.
„Setkání s Dominikem Dukou a rozhovor s ním ve mne zanechal hluboký dojem, protože jsem v něm poznal velmi vzdělaného člověka, který má v sobě i velký lidský rozměr,“ řekl Pavel Veselý.

Ukázka z knihy
Z mnohých stran jsem slyšel o diplomatických schopnostech Dominika Duky, přesto ta pochybnost zde byla. Zažil jsem kněze, který byl naprosto jasně pro to, aby katedrála /sv.Víta – pozn.autora/ patřila církvi. Jen církvi a jen ona aby určovala její směřování. Vím, že dnes je to určitě ten nejzatvrzelejší obránce toho, že katedrála patří všem …Vím, že složil slib poslušnosti, nicméně co na to jeho svědomí, ani nechci domyslet. Tam jsem pochopil, jak v mnohých kněžích stále je onen pocit moci. Touha po moci a majetku.
Díky Bohu katolická církev dostala úžasný dar – arcibiskupa Dominika Duku. Neříkám to proto, že moje kniha je o něm, ale proto, že to je jeden z mála kněží, ale i věřících, kteří jsou diplomati, a nejsou závislí na dogmatech katolické církve. Takový představitel církve byl víc než potřebný. V hodině dvanácté dokáže zachránit víru v Česku. Lítá ve stíhačce, žehná motorky i nový přístroj v nemocnici, je přesně tam, kde má být. Duchovní podpora národa a ukázka určité morální autority. V době, kdy se politici navzájem sledují, a praktiky StB jsou víc než živé, je tady někdo, kdo je schopen, paradoxně s prezidentem Klausem, sjednotit český národ a odvrátit velkou katastrofu.
A o to právě jde. Dát českému národu další morální impuls a autoritu. Dát něco, co chybí. Spolehnutí na to, že vyřčené slovo platí. Že to, co se řekne, se dřív nebo později splní.

O autorovi
Pavel Veselý se narodil v roce 1968 ve znamení Vodnáře a původně byl speciálním pedagogem. V jeho profesním životě však převládly i jeho další lásky – novinařina, publicistika a moderátorství, kterým se v různých formách věnuje dodnes. Získal dlouholeté zkušenosti v oblasti médií a reklamy. Je autorem dvou knih veršů a povídek i několika textů písní. Zároveň čtyři roky byl tvůrcem a moderátorem vlastního pořadu Zastávka s významnými osobnostmi kulturní i politické sféry.
Autorův nekonečný optimistický přístup k životu i k lidem kolem něj dokazuje i jeho životní krédo: „Každé ráno je novou příležitostí k životu.“ Pavel Veselý ví o čem mluví, když se v roce 2002 vyléčil z vážné nemoci. V té době ještě z nemocničního lůžka dělal dramaturgii a organizoval Koncert na pomoc postiženým povodněmi pro 22 umělců společně s Nadačním fondem Plaváček. Jako výjimečný muž stíhá výjimečně i hodně věcí najednou. Má rád divadlo, hudbu, tanec, cestování, ale především svoji rodinu a děti.

Foto: Nakladatelství Petrklíč