Kytarista Daniel Krob bojuje hudbou proti domácímu násilí

Michnův palác na pražské Kampě – v této stylové stavbě z 16. století pokřtil své album Magická kytara hudebník a zpěvák Daniel Krob. Příhodnější místo, navíc v těsné blízkosti svého bydliště, by hledal jen stěží – skladby zahrané na klasickou kytaru se k těmto historickým prostorám hodily naprosto geniálně.


Daniel Krob, kterého znají především rockoví fanoušci z kapel Kreyson a Arakain, umí interpretovat nejen muziku pro drsňáky. Poněvadž vystudoval hru na klasickou kytaru, rozhodl se, že toto vzdělání a především nesporný talent nebude donekonečna tajit. Složil dvanáct instrumentálních skladeb a ty pak natočil ve studiu. Místo rockové kytary zvolil »španělku« s nylonovými strunami, které používají například kytaroví virtuosové Štěpán Rak a Lubomír Brabec a také zpívající kytaristka Lenka Filipová. Vzniklo příjemně poslouchatelné album Magická kytara, jež před několika dny vydala – v české i anglické verzi – společnost Kreyson. Nahrávku Shledání, k níž Daniel pořídil i romantický videoklip, věnoval svojí sestře, která žije v zahraničí a s níž se letos zkontaktoval po neuvěřitelných pětadvaceti letech.


Křest cédéčka se odehrál v komorním stylu a bez jakýchkoliv bulvárních senzací. Kmotry se stali uznávaní kytaristé Radim Hladík, jenž se proslavil zejména působením v kapele Blue Effect, a Štěpán Rak. Tento virtuos, skladatel a profesor pražské AMU se – stejně jako ostatní – chopil fialové broušené číše a polil Danielovo album vodou z magické kašny na nádvoří. Posléze na počest Danielova křtu zahrál dvě krátké, ale zato skvělé skladby ze svého autorského repertoáru.
Cédéčko Magická kytara pokřtily rovněž dvě dámy – tou první byla Danielova manželka, advokátka Monika Krobová Hášová, a tou druhou Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem, která se zabývá tematikou domácího násilí, stalkingu a kyberšikany, přičemž poskytuje přímou pomoc a osvětu.


„Moje žena často řeší případy spojené s domácím násilím, a tak jsem rozhodl, že některé svoje skladby dám organizaci proFem k dispozici ve formě hudebních podkladů k osvětovým videoklipům,“ prozradil Daniel Krob, jenž v minulosti spolupracoval také s Nadací Naše dítě. „Pokud se silní muži přihlásí k zastavení násilí, pozitivně ovlivní i své mužské posluchače. Proto je pro nás velkým přínosem, že se Daniel rozhodl veřejně přihlásit proti domácímu násilí a násilí na ženách,“ dodala Jitka Poláková.


Mezi hosty, kteří do Michnova paláce dorazili, jsme zahlédli také zpěvačku a moderátorku Janu Chládkovou, spisovatelku a astroložku Olgu Krumlovskou a Petra Turka, jednatele společnosti České teplo, která byla hlavním partnerem křtu.

Ukázku z alba Magická kytara si můžete poslechnout zde:

Foto: Mirek Valenta