Kubišová skončila se zpíváním, ale má medaile!

Marta Kubišová si včera slavnostně v Jablonecké mincovně vyrazila medaili se svým portrétem. Stává se tak po Lucii Bílé a Haně Zagorové další ženou hvězdné série Slavíci ve zlatě, kterou razí Česká mincovna. Kromě zlaté uncové medaile budou k dostání i zlaté půluncové a stříbrné uncové medaile.

Bez n‡zvu-1

„Jsme rádi, že jsme mohli v Jablonecké mincovně přivítat českou trojnásobnou slavici Martu Kubišovou, která se svou hudbou zapsala do dějin České republiky mimo jiné jako bojovnice za svobodu a odpůrce komunistického režimu. I proto si své místo v sérii Slavíků ve zlatě nepochybně zaslouží,“ uvedl Jaroslav Černý, PR manažer České mincovny.

Zlatá slavice si při příležitosti slavnostní ražby své medaile také prohlédla výrobní prostory České mincovny. „Nahlédnout do výrobních prostor České mincovny, kde se razí i české oběživo je ohromující zážitek. Je nesmírně zajímavé vidět precizní práci, která za výrobou všech mincí a medailí stojí,“ uvedla nadšená Marta Kubišová, která ukončila pěveckou kariéru a znovu jí nyní vyšlo na CD i vinylové LP desce debutové album Songy a balady.

Na závěr slavnostní ražby byl Českou mincovnou zpěvačce předán šek na 5 000 Kč z prodeje jejích medailí pro jablonecký útulek Dášenka. „Bylo to pro mě obrovské a milé překvapení. Jsem ráda, že koupí mé medaile také usnadníme život opuštěným zvířátkům,“ dodala Kubišová.

2017 marta_kubisova_au_proof_r_preview

Zlatou slavici na medailích ztvárnil nejen jako zpěvačku, ale také jako bojovnici proti útlaku nadějný mladý medailér Roman Shamilyan. Jedna strana medaile nese zpěvaččinu tvář ve zjednodušených obrysech, přičemž její ústa překrývá pěticípá sovětská hvězda. Druhá strana medaile pak nese text Modlitby pro Martu překrytý čtyřmi letopočty. První tři »66, 68 a 69« připomínají trojici vítězství v anketě Zlatý slavík. Rok »70« je hvězdou překrytý jen částečně kvůli tomu, že slavíka sice vyhrála, ale byl jí předán neoficiálně. „Paní Kubišová si tento avantgardní motiv vybrala sama a my jsme se pokusili připomenout zejména ty hluboké a silné myšlenky, které paní Martu charakterizují a jsou tak reflektovány do obou stran mince,“ uvedl Roman Shamilyan.

2017 marta_kubisova_au_proof_a_etue_preview

Prvních 100 kusů z omezeného emisního nákladu 300 půluncových medailí je ručně číslováno na hraně. Zlaté medaile budou k zakoupení o váze jedné trojské unce za 55 000 Kč, nebo o poloviční váze za 29 950 Kč. „Pro zájemce, kteří se k omezené zlaté sérii medailí už nedostanou, připravila Česká mincovna tisíc kusů medailí stříbrných o váze jedné trojské unce za 2 000 Kč,“ dodal Černý. K zakoupení je i originální tematické album, do kterého lze medaile ze série Slavíci ve zlatě elegantně a bezpečně ukládat. V sérii Slavíci ve zlatě Česká mincovna již vydala, a některé jsou ještě k dispozici, medaile Karla Gotta, Waldemara Matušky, Mekyho Žbirky a na jaře vyjde k završení celé kolekce poslední medaile Dalibora Jandy.

2017 marta_kubisova_au_proof_a_preview

Více infa: www.ceskamincovna.cz

 

Foto: www.ceskamincovna.cz , Supraphon