Kamil Střihavka je vymítač!

Po silvestrovské koncertní premiéře rockové opery Vymítač je RockOpera nyní ve fázi příprav divadelního uvedení. Skladby představené poslední den loňského roku měly u diváků úspěch a i divadelní premiéra plánovaná na 29. března 2018 je vyprodaná. RockOpera Praha tedy přidala další představení, a to na 28. března. Již v tuto chvíli je jisté, že Vymítače letos v březnu zhlédne minimálně osm set diváků a vstupenky stále ubývají.

IMG_9826

Jsme poctěni, že je o naši první hororovou rockovou operu takový zájem. Vymítání ďábla očividně rezonuje s dnešní společností a rockové skladby s velkými klasickými sbory premiérově uvedené na Silvestra posluchače oslovily,“ usmívá se libretistka, scénáristka a zpěvačka Pavla Forest, vlastním jménem Pavla Forstová, kterou známe z konce osmdesátých let jako vokalistku Karla Gotta, s nímž nazpívala duet Svátek lásky.

Titulní roli ve Vymítači ztvární Kamil Střihavka, který je na prknech RockOpery Praha jako doma. To samé lze říct i o dalších zpěvácích, jež se v rockové opeře objeví, jako například Honza Toužimský, Pavla Forest, Viktor Dyk, Žántí nebo Helena Kubelková. Režie se ujala Irina Andreeva, členka Teatr Novogo Fronta, která s Kamilem Střihavkou nespolupracuje poprvé. V RockOpeře Praha spolu vystupují například v minulý rok uvedeném Malém princovi. Kostýmy vytváří Lucie Konopíková, jejíž práci mají návštěvníci divadla možnost docenit i v řadě dalších rockových oper. U příležitosti premiéry nového díla navíc v prostorách divadla probíhá výstava obrazů výtvarníka a architekta Daniela Krejbicha s názvem Kněžky.

IMG_9853

Kytary a středověk

Vymítače napsaly zakládající postavy RockOpery Praha, tedy hudební skladatel Milan Steigerwald a Pavla Forest. Vizí bylo skloubit dohromady expresivní kytarovou hudbu se symfonickými prvky. Jako inspirace jim posloužili například německý skladatel Carl Orff a jeho slavné zpracování středověkých písní z kantáty Carmina Burana, Johann Sebastian Bach nebo keltská hudba.

Kdysi jsem viděl koncert Ozzyho Osbourna, který začínal Carminou Buranou. Pak nastoupil Ozzy a já si říkal, že je škoda, že Carmina nepokračuje. Rozhodl jsem se tedy udělat metalového Orffa. Stejně jako v Carmině Buraně, i ve Vymítačovi bude sborový zpěv, ale prolínaný také growlingem a screamováním,“ dodává Milan Steigerwald.

IMG_9932

Erbenova inspirace

Na první pohled velice odvážný projekt je volnou adaptací staré velhartické pověsti. V souvislosti s tamějším kostelem svaté Máří Magdalény a přilehlým hřbitovem se dosud vypráví řada nevysvětlitelných příběhů. Mělo tu docházet k pohanským a satanistickým rituálům, měli zde vraždit nemrtví a skrz vyvolávání duchů se tu údajně chtěl jeden voják pomstít milé zemřelého kamaráda.
Dívka totiž stále oplakávala svoji zesnulou lásku a vojáka, který se jí nabízel, odmítala. Muže její lpění na zemřelém tak rozčilovalo a uráželo, že se rozhodl vykonat keltský pohanský rituál, jímž ze záhrobí vyvolal ducha svého přítele a pomocí temných sil nechal nebohé děvče posednout. Dívce nyní může pomoct už jedině Vymítač. Příběhem se nechal inspirovat i
Karel Jaromír Erben při tvorbě slavné Svatební košile.

IMG_9812

Hudební zpracování příběhu o sebeobětování a hrozivé pomstě za neopětovanou lásku podpoří světelná show, akrobacie, performance s otevřeným ohněm či obřími loutkami a také tanec u tyče v podání zpěvačky Jany Kadeřávkové a mistryně světa v pole disciplínách Alexandry Kalousové. Vše doprovodí živá kapela.

Reportáž o rockové opeře Vymítač zde: https://www.youtube.com/watch?v=GtPiO7HUok4&t=4s

Facebook: https://www.facebook.com/rockopera.cz/

vymitac

Foto: www.rockopera.cz