K prvnímu výročí tragické smrti Ivety Bartošové vyjde Nekonečná

K nedožitým narozeninám Ivety Bartošové a zároveň k prvnímu výročí její tragické smrti vychází absolutní best of. Kompilace zahrnuje chronologicky seřazené nejvýznamnější nahrávky Ivety Bartošové od jejích prvních hitů natočených ještě s Petrem Sepešim – Červenám a Knoflíky lásky – až po ten zcela poslední – Noc je království. Na obalu alba jsou zveřejněny fotografie z Ivetina posledního ateliérového focení od Lenky Hatašové. Obsahuje také vzpomínky jejích nejbližších uměleckých spolupracovníků Pavla Vaculíka, Michala Davida, Ondřeje Soukupa, Vladimíra Kočandrleho, Lenky Hatašové, Luboše Nečase a Jarka Šimka.

5 2013 FOTO_Schmiedberger_204991
„Ivetu jsem poznal v roce 1984, kdy jí tragicky opustil její životní i pěvecký partner Petr Sepeši. Ujali jsme se jí v Krokách, napsali hity jako je Léto, Radovánky a nazpívali spolu dueta To je naše věc a Konto štěstí. S Ivetou jsem spolupracoval celá léta. V roce 1988 jsem ji vzal i do kapely Allegro jako hosta. Vyprodukoval a natočil jsem jí album Václavák v době, kdy žila s Láďou Štaidlem, které se tehdy moc povedlo jak autorsky, tak zvukově. Vždy byla ve studiu připravená a profi. Rád na ní vzpomínám. Byla to moc fajn holka a dobrá parťačka do kapely,“ Michal David

11
„Hrál jsem s ní ve druhé polovině osmdesátých let a občas pro ni něco napsal. V té době to byl andílek, kterého národ miloval. Měla strašnou radost, když jsme jí s Petrem Kratochvílem v roce 2002 nabídli, aby zpívala Johanku z Arku. Její pozdější životní zvraty mě děsily, i když se tím národ bavil. Měl jsem ji rád,“ Ondřej Soukup

untitled
„Iveta dozrála z jednoduché holky z Beskyd v čirou iluzi. Žijící iluzi. Její vlastní tzv. »reálný« život postupně zmizel, či přesněji: stal se sekvencí pitoreskních zápletek, aby nad vším tím zmarem zářil neuchopitelný příběh schopný očarovat velkou část společnosti. Fascinace Ivetiným příběhem zcela zpochybnila i tak přirozené lidské instinkty jako jsou požadavky věrohodnosti či přiměřenosti. V konfrontaci s tím nadpozemským světlem tyhle věci zcela vybledly a rozplynuly se. Proto Iveta žije beze změny i po smrti,“ myslí si šéf hudebního vydavatelství Vladimír Kočandrle, který před pár lety vydal na CD jako audioknihu načtenou knihu Iveto, sbohem bývalé chůvy Bartošové syna Artura Štaidla, což se tenkrát Ivetě velmi nelíbilo.

ţ˙
Iveta Bartošová se narodila se 8. dubna 1966 v Čeladné u Frenštátu pod Radhoštěm. Třikrát získala Zlatého slavíka (3x stříbrného, 2x stříbrného Českého slavíka a 3x bronzového). Za prodeje svých alb obdržela řadu zlatých a platinových desek. Hrála ve filmu Svatba upírů a v televizní pohádce Plaváček. Ztvárnila výrazné role v muzikálech Dracula, Pomáda, Monte Christo, Johanka z Arku, Miss Saigon a Les Miserables.
Iveta Bartošová žila třináct let se skladatelem a hudebníkem Ladislavem Štaidlem, se kterým měla syna Artura. Poprvé se vdala za herce Jiřího Pomeje, od roku 2013 byla vdaná za Josefa Rychtáře. Dne 29. dubna 2014 spáchala sebevraždu skokem pod vlak.

Foto: Warner Music, Nakladatelství XYZ