Josef Maršálek: Jsem strašně vděčný zákazník – nikdy nekafrám. Ale myslím si svoje!

Známý český cukrář a pekař Josef Maršálek přijal pozvání do televizní Show Jana Krause. A hned zkraje na sebe také prozradí, že se chystá účastnit televizní taneční reality show StarDance. Můžeme se tedy těšit na to, jestli mu půjde tancování stejně dobře jako posuzování kvality cukrářských výrobků.

„Já si dám strašně rád od někoho něco jiného. Navíc jsem strašně vděčný zákazník – nikdy nekafrám. Ale myslím si svoje!“ přiznává cukrář, který mimo jiné sbíral své zkušenost v luxusním londýnském obchodním domě Harrods či pekl dezerty pro anglickou královnu. „U královny jsem pracoval jeden celý týden, měl jsem na starosti přípravu odpoledního čaje, výrobu vdolků, kterým se v Anglii říká scones. A tu brigádu jsem skončil v momentě, kdy jsem zjistil, že ona je nebaští, ale že je dává těm svým velšským corgi. Že jim to drobí. Já jsem absolutně pro zvířata, ale čeho je moc, toho je příliš,“ dodává s úsměvem. „V Anglii jsem byl celkem přes deset let a přes sedm a půl jsem opravdu strávil v Harrods, což byla práce snů,“ upřesňuje.

„Teď sídlím na malé jihočeské vesnici Dubné u Českých Budějovic a mám krásný výhled z kuchyně.“ Kromě toho kvůli své práci stále hodně cestuje. „Jsem rád, že lidi cestujou, protože když cestujete, poznáváte nové kultury a potom třeba zjistíte, že se tady doma zas tak špatně nemáme,“ myslí si a nebojí se to několikrát po sobě ještě zdůraznit. Zároveň se ale velmi kriticky staví k tomu, že gastronomie do značné míry funguje v šedé zóně, což se negativně odráží především na zaměstnancích. Doufá proto, že současná ekonomická krize pomůže zredukovat počet restaurací, kterých prý u nás máme vůbec největší počet na jednoho obyvatele, a zároveň stabilizovat situaci.

„Jsem všeobecně přítelem všech krizí. Vnímám to jako očistné, ozdravné. Je dobré se trochu zorientovat, podívat se doleva, doprava, zjistíte ty příležitosti, anebo máte na výběr, sednout si na zadek a začít plakat, jak jsou všichni proti vám, jak je to všechno šílený.“ Za pozitivní považuje i to, že se v důsledku krize přestane plýtvat. „Pokud se nepletu, tak jenom v Česku se vyhodí 600 milionů kilogramů potravin ročně, to je šedesát kilogramů na hlavu!“ upozorňuje, a proto doufá, že nyní budou lidé nakupovat rozvážněji a s úctou k těm, kteří ty potraviny vyrobili. „Já nesnáším plýtvání,“ říká o sobě a dodává, že se snaží ve své domácnosti o určitou soběstačnost.

V dalším dílu Show Jana Krause se představí cukrář Josef Maršálek, herečka Vlasta Peterková a trenér Maroš Molnár. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 26. dubna ve 21.35 hodin na Primě.

Foto: TV Prima