Josef & Lucie: Karel Gott a Iveta Bartošová jsou naše velké lásky

Josef Bouda vystupuje již šestnáct let jako Karel Gott revival Morava a fandil mu i samotný Mistr. Křehká Lucie Třešňáková zase zpívá k nerozeznání od Ivety Bartošové. Oba doposud především revivaloví zpěváci se nyní dali dohromady a jako Josef & Lucie zpívají místo největších hitů zlatých slavíků nové duety, které tak trochu vytváří dojem, že Karel Gott a Iveta Bartošová jsou tu s námi dál. A jejich první vzpomínkový singl se právě tak i jmenuje – Jsme tu s vámi stále.

Nostalgicky lyrické naladění písně vyvolává v posluchačích příjemné pocity ze setkání se starými známými a tomu odpovídá i ladění videoklipu. „Hledali jsme vhodné prostředí, a mimo bytů obou zpěváků, kde žijí se svými dětmi, které náhodně naleznou staré desky Karla a Ivety a rodiče jim o nich vyprávějí, se závěrečná část odehrává na zahradě, kde se oba zpěváci i jejich děti setkají při společném koncertu. Zahradní slavnost s komorním vystoupením by chtěl mít doma každý, nebo by se ho chtěl alespoň účastnit,“ vysvětlil Daniel Černý, ředitel multimediální střední školy U2B pro youtubery v Buštěhradě, na jejíž zahradě se závěrečná část klipu točila a její studenti i lektoři se na jeho přípravě podíleli. Klip už nasadila do svého vysílání populární Šlágr TV, v jejímž dnešním (pátek 24. června v 20.10 hodin) pořadu Páteční posezení s Pepou Pospíšilem bude s Josefem a Lucií rozhovor a oba zazpívají i několik písniček včetně svého prvního hitu Jsme tu s vámi stále.

Chtěli jste být odmalička zpěváky?

Lucie: Ano, přibližně od čtyř let jsem měla naprosto jasno a přála si být zpěvačkou a umět hrát na nějaký hudební nástroj. Jiní rodiče nutili své děti chodit na housle a podobně. Co já bych za to bývala dala a jak ráda bych s nimi měnila… Zpěv jsem tedy pilovala sama a trávila celé dny hlavně s Ivetinými písněmi.

Josef: Já měl spoustu snů. Žil jsem příběhy Vinnetoua, majora Zemana, Fantomase, Jamese Bonda… Rád jsem v televizi sledoval filmy a hudební programy, ale nikdy mě nenapadlo, že bych něco podobného mohl někdy dělat. Sny se s věkem měnily a začaly podléhat realitě. Chtěl jsem být i policistou nebo řidičem dálkového autobusu. Lákalo mě cestování, ale čím dál více též publikum. Hudba byla u nás doma a já jí měl rád. Zpívat jsem však začal až s Karlem Gottem. První kazety a CD jsem »sjížděl« až do jejich naprostého opotřebování.

Jak se vám natáčela písnička Jsme tu s vámi stále?

Lucie: Dobře a rychle. Atmosféra byla příjemná. S Pepou jsme se ne vždy při natáčení setkali, jelikož jsme každý odjinud, nicméně se známe a jsme přátelé, takže žádný problém. A s Jarkem jsme natáčeli úplně na pohodu, stihli si dát i čaj a popovídat v pauzách. Zkrátka žádný stres, byla to klidná a příjemná spolupráce a tvorba mířená od srdce.

Josef: Přistupoval jsem k ní s velkou pokorou a s vědomím, že jsem v podstatě nikdy dlouhodobě nepracoval ve studiu. O to víc jsem byl nervózní. Nikdo pro mě nikdy nic autorského nepřipravil, a proto budu vždy vděčný Bučovákovi Jarku Šimkovi, že tak mimořádnou věc připravil, pozval mě k ní a s pochopením přečkal vlastně mé studiové začátky. Vždy jsem se vyhýbal výrobě nahrávek, ve kterých bych přezpívával písně po Karlu Gottovi. Byl nepřekonatelný a každý, kdo do toho šel, tak pohořel. Navíc to nikdy neměli rádi ani jeho fandové, mezi které budu vždy patřit. Revival jako kategorie není imitace… proto bude i v této písni slyšet Lucie a Josef. Já doufám, že posluchači z písně poznají, jak hluboce jsme Ivetu a Karla milovali a obdivovali. Píseň má nádherný text a svěží melodii. Text je o tom, čemu se vlastně s Lucií věnujeme. Oba tito velikáni žijí v písních, které pro nás vytvořili, a právě v nich jsou tu s námi dál.

 

Co jste si na Karlovi a Ivetě nejvíc cenili?

Lucie: U pana Karla Gotta jsem si vždy cenila jeho profesionálního přístupu, srdečného chování k fanouškům, životního rozhledu, moudrosti, samozřejmě hlasu a také jeho humoru pomalu do poslední jeho chvilky. U paní Ivety Bartošové mě vždy fascinovala její andělská krása, úžasný zvonivý hlas, citlivost a něha se kterou vystupovala a kterou dokázala dát do písní. Svého času její píle a profesionality. To, že se dokázala výborně chopit mimo zpěv, také role tanečnice, ať už v klipech jako P. S. nebo v tanečním televizním pořadu, tak filmových, pohádkových i muzikálových rolí.

Josef: Že to Karel nikdy nevzdal. Že celá léta důstojně odolával závisti a všemu, co ho chtělo oddělit od řemesla, které tolik miloval. Obdivoval jsem jeho oddanost tomu řemeslu, nikdy nesestoupil z pozic, které dobyl již v mladém věku. Jeho kreativita, talent, samozřejmě profesionalita… o tom všem ale toho bylo už mnoho napsáno.

Jste zadaní?

Lucie: Jsem poměrně čerstvě rozvedená a v současné době všechny záležitosti okolo rozvodu ve mně ještě trošku doznívají… S mým bývalým mužem jsme ale zůstali přáteli.

Josef: S manželkou Lucií máme dva úžasné syny. Čtyřletého Filípka a půlročního Honzíčka. Jsou lékem na špatnou náladu, motivací a neskutečnou odpovědností. Jsem mojí manželce vděčný za její péči o kluky, věnuje se jim naplno a vede skvěle celou domácnost. Ta od začátku »covidového času« prošla zásadní změnou. Před covidem jsem žil naprosto jinak než dnes. Vlastně si ještě stále zvykám, ale díky své rodině vše zvládám bez problémů.

 

Na klip se můžete podívat zde:

 

Foto: MG Music / Václav Nekvapil