Jitka Zelenková se vrhla na lásku! Víme proč!

Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem Jitka Zelenková připravila ve vydavatelství Supraphon 2CD písní o lásce Já tě mám ráda. Už od roku 1967 si jde Jitka Zelenková za hudbou, která jí byla a je blízká. Za texty, které něco sdělují a v nichž její posluchači nacházejí cosi ze svých vlastních životních pocitů, kousíček odpovědí na věčné otázky o smyslu života, lásky…


„Když Jitka Zelenková svým sametovým hlasem zpívá, posluchači jí věří. Protože ví, o čem zpívá, má o čem zpívat a umí to vyzpívat. Svými písněmi hladí zraněné duše a konejší srdce šťastně i nešťastně zamilovaných. Ve svém srdci a hlase má takovou dávku citu, že je nezaměnitelná,“ říká editor tohoto kompletu Jan Adam.


Na 2 CD Já tě mám ráda zpěvačka společně s Janem Adamem vybrala své nejoblíbenější písně o hlubokém lidském citu jménem LÁSKA. Písně opěvující nejen lásku partnerskou, ale i lásku k životu, lidem a profesi, pocházejí nejen z Jitčiných jedenácti řadových alb a mnoha singlů, ale i z rozhlasového a televizního archivu. Dvojalbum nepřináší jen písně, které jsou se jménem technicky zpěvačky s charakteristickou barvou hlasu spojeny a staly se již evergreeny, ale najdete na něm i patnáct na CD dosud nevydaných nahrávek a tři novinky.


O CD-premiérových písních stojí za to se zmínit podrobněji: Zazní zde živá nahrávka z roku 1997 – slavný jazzový evergreen Cole Portera Co znamená mít rád (What Is This Thing Called Love?), zde v duetu se svým velkým celoživotním vzorem Martou Kubišovou. Z televizního pořadu Jsou hvězdy, které nehasnou pochází i Jitčina verze slavné titulní melodie z amerického filmového romantického dramatu Love Story (1970), kterou zpěvačka nazpívala s českým textem Michaela Prostějovského Příběh nekončí.
Starší nahrávky Jitky Zelenkové, které jsou na druhém CD a jsou zahraniční provenience, si zpěvačka našla v repertoáru Ally Pugačevové (Písnička o lásce), Precious Wilson ze skupiny Eruption (Nechtěj půlnoc za svou sestru), svého velkého oblíbence Eltona Johna (Sorry Seems To Be The Hardest Word), Mireille Mathieu a Paula Anky (Ty a já), Gilberta Bécauda a amerického pěveckého dua The Everly Brothers (Kéž jsem to já), Jona Andersona a Vangelise (Jen tak) a Barbry Streisand a Barryho Gibba (Bílý dům). Doplňují je písně tuzemských autorů Oty Petřiny, Vítězslava Hádla, Jiřího Zmožka a Jana Neckáře. Ke všem napsal texty Jitčin dvorní textař a básník Eduard Pergner a zpěvačka v nich, tak jako mnohokrát předtím i potom, dokázala srozumitelně vyjádřit poetiku jeho textových obrazů.


Málo se ví, že se Jitka Zelenková v první polovině 80. let minulého století stala první tuzemskou zpěvačkou, která si pro sebe nechávala otextovat slavné orchestrální skladby. V roce 1983 nazpívala s Pergnerovým textem Čímkoliv tu být melodii syntezátorového mága Giorgia Morodera z americko-britského kriminálního filmového thrilleru režiséra Alana Parkera Půlnoční expres (Midnight Express), která Moroderovi přinesla Cenu Americké filmové akademie Oscara v kategorii nejlepší Filmová hudba roku 1978. O rok později si pak nechala Pavlem Větrovcem upravit Meditace z opery Thais francouzského skladatele Julese Masseneta.
A jak se vybíraly tři novinky v tomto ojedinělém kompletu? „Jde o písně, které chtěla Jitka Zelenková už dávno natočit. Proč? Protože jsou to její zamilované písně. Opět sáhla po písních zahraniční provenience, které jsou volnějšího tempa a mají romantickonostalgický ráz.


Píseň Still Got The Blues s českým textem Já v sobě dál mám blues dalšího osudového textaře Jitky Zelenkové Eduarda Krečmara si zpěvačka našla ve zpěvníku irského kytaristy a zpěváka Garyho Moora. A Eduard Krečmar otextoval i píseň I Believe I Can Fly a v české verzi ji nazval Najednou křídla mám. Do sportovní filmové fantasy komedie Space Jam s Michaelem Jordanem ji v roce 1996 napsal a nazpíval americký rhythm & bluesový černošský skladatel, producent a zpěvák R. Kelly a tato píseň mu v roce 1988 přinesla tři americké prestižní ceny Grammy v kategoriích Nejlepší rhythm & bluesové vystoupení, Nejlepší rhythm & bluesová píseň a Nejlepší filmová píseň roku. V následujících letech pořídili zdařilé cover verze této písně například Etta James, Yolanda Adams, James Ingram a Ronan Keating. Letos k nim přibyla i Jitka Zelenková, která tuto píseň nazpívala s pražským sborem Gospel Limited. Třetí novinkou Jitky Zelenkové na tomto albu je jedno z nejslavnějších boler všech dob Bésame Mucho, které v roce 1940 napsala mexická skladatelka Consuelo Velásquez. O 59 let později v roce 1999 bylo oznámeno, že tato píseň je nejvíce nazpívávanou a nejvíce nahrávanou mexickou písní všech dob,“ dodal spoluautor výběru Jan Adam.

Jitka Zelenková – Já tě mám ráda
CD 1
1. Já v sobě dál mám blues (Still Got The Blues)
2. Blázne
3. Kdo chce lásku dát (When I Fall In Love)
4. Já tě mám ráda (I´ll Always Love You)
5. S láskou (True Love)
6. Míjení (This Masquerade)
7. Příteli můj (Some People´s Lives)
8. Cizinec na pobřeží (Stranger On The Shore)
9. Drahý vánku můj
10. Co znamená mít rád (What Is This Thing Called Love?) s Martou Kubišovou
11. Příběh nekončí (Love Story)
12. Svatební den
13. Teď, když tě mám (Till There Was You)
14. Řeka slzí (Cry Me A River)
15. Nenaříkej
16. Můj ideál (Endless Love) s Karlem Černochem
17. Bésame mucho
18. Bez lásky láska není (I Want To Know What Love Is)
19. Sem a tam (Both Sides Now)
20. Zní nové haleluja (Hallelujah)

CD 2
1. Najednou křídla mám (I Believe I Can Fly)
2. Nejhodnější
3. Písnička o lásce (Prosti pověr)
4. Zázemí (Breaking Up Is Hard To Do)
5. Nechtěj půlnoc za svou sestru (Never Change Lovers In The Middle Of The Night)
6. Sorry Seems To Be The Hardest Word
7. Kdybys byl sám (Send In The Clowns)
8. L´Amour – toujours – l´amour
9. Ty a já (De Minuit a six heures du matin – You And I) s Felixem Slováčkem
10. Má věc (Meditace z opery Thais)
11. Kéž jsem to já (Je t´appartiens) s Karlem Gottem
12. Čímkoliv tu být (Midnight Express)
13. Jak se to vůbec může stát
14. Kam
15. Jen tak (Deborah)
16. Hodinky
17. Budeš sám jako já (Shoot Down The Moon)
18. Pohlazení jara
19. Bílý dům (The Love Inside)
20. Rád
21. Ty mně smíš i lhát (Bilitis)

Foto: Supraphon / Lenka Hatašová