Jitka Schneiderová: Nejraději se setkávám s přáteli a plánuji, kam s rodinou pojedeme

Od 26. ledna bude TV Nova vysílat nový seriál Anatomie života. Jednu z hlavních rolí ztvárňuje herečka Jitka Schneiderová hraje v Anatomii života zkušenou vrchní sestru Helenu Javorskou. Její postava na oddělení vládne ráznou, ale laskavou rukou. Sama si prochází těžkým obdobím, protože její muž je už dva roky v kómatu, navíc Helenin vztah s dospělou dcerou Alicí (Rozálie Havelková) je čím dál komplikovanější. Helena ale není připravena nechat si život protéct mezi prsty, proto se otvírá novému vztahu s Matym (Aleš Petráš), mladým ošetřovatelem svého muže. Co na Heleně obdivuje její představitelka Jitka a jak se na novou roli připravovala?

Koho hrajete v seriálu?

Hraji Helenu, vrchní sestru. Je empatická a má přirozený respekt ve svém týmu. Helenin osobní příběh je smutný. Její manžel je už téměř dva roky v kómatu, a to velmi ovlivňuje život jí i její dvacetileté dceři. Ale má skvělé kolegyně, které ji podporují a přinášejí do života radost. Naše vztahy jsou velmi blízké.

 

Co vás na roli v Anatomii života zaujalo, že jste se ji rozhodla přijmout?

Je to po dlouhé době ženské téma a moje první role z nemocničního prostředí. Rozhodující byl scénář a dějová linka. A taky realizační tým DNA Production, se kterým moc ráda pracuji. Dostala jsem ideální mix.

 

Takže své rozhodnutí hodnotíte kladně?

Postavy čtyř hlavních sestřiček jsou zajímavě napsané, hrajeme vyhrocené situace. Navíc atmosféra na natáčení je skvělá, těším se do práce, jsem za ni vděčná, takže co si víc přát.

Znáte se s některou ze svých kolegynň i jinak než ze seriálu?

Po více než dvaceti letech hraní jsem se tu konečně potkala se svou rodačkou Martinou Preissovou. Obě jsme ze Znojma, ale až teď jsme se poprvé pracovně potkaly. Máme úzký vztah v seriálu i mimo něj. Toto shledání mě velmi potěšilo.

 

Musela jste se nějak speciálně připravovat na natáčení scén z nemocničního prostředí?

Měli jsme několik hodin kurzu s báječnou záchranářkou Zuzkou, která tu po celou dobu dělá i odborný dozor. Ona je naše pátá sestřička, která sice nehraje, ale je velmi důležitou součástí týmu. Než jsem ji poznala, měla jsem obrovský respekt ke všem zdravotníkům. Ale od té doby, co znám ji a slyším velmi detailně, co zažívá v rámci své profese, u jakých případů zasahuje, jak se dennodenně pere s covidovou situací, smekám ještě víc.

 

Je natáčení Anatomie života něčím specifické?

Určitě je dobré, že se seriál točí filmově a že máme skvělé režiséry. Také natáčíme v reálném prostředí, ne v ateliéru. Zažíváme velmi profesionální práci celého štábu.

Vaši postavu potkala opravdu těžká životní zkouška. Zažila jste

sama něco podobného, z čeho můžete teď jako herečka čerpat?

Nezažila jsem nic podobně těžkého, čím si prochází Helena v seriálu. Vžívám se do jednotlivých situací a jsem vedena režisérem.

 

Máte se svou rolí něco společného?

Mám ráda svoji práci stejně jako Helena. Obě nás definuje životní optimismus a naděje. Také věřím na přátelství mezi ženami. A obě máme dceru.

 

Jsou nějaké vlastnosti, které byste si naopak ráda půjčila?

Helena je bravurní vrchní sestra a dělá svoji práci velmi dobře. Napomáhá zachraňovat lidské životy a ve vteřině ví, co má udělat. Chtěla bych si od ní půjčit znalost a schopnost umět se rychle rozhodnout a dobře poskytnout první pomoc.

Proč budou mít diváci Helenu rádi?

Myslím si, že je to hezky napsaná postava. Má v sobě spoustu citu a životní síly.

 

Která tři slova vás osobně nejlépe vystihují?

Láska. Radost. Podpora.

 

Co vám dělá radost?

Když jsem ráno doma s nejbližšími. Když jsou moji rodiče zdraví a je tu někdo, kdo mě má rád takovou, jaká jsem. A když mám hezkou práci, zvlášť v téhle době.

 

Co nejraději děláte, když máte čas pro sebe?

Setkávám se s přáteli, ráda plánuji, kam s rodinou pojedeme, chodím běhat a čtu si v kavárně.

 

Foto: TV Nova