Velké autorské leporelo výtvarnice Lucie Seifertové Dějiny udatného českého národa sklízí úspěchy hned na třech frontách současně. Jako exkluzivního knižního leporela se jej prodalo již 70.000 kusů. Zvětšenina této ojedinělé knihy putuje nejen po celé republice a právě nyní se zastaví v pražském Klementinu, ale v anglické mutaci doslova po celém světě. A Česká televize vysílá každou neděli před Večerníčkem stejnojmenný 111-ti dílný animovaný seriál. Jeho komentář čte udatný český lev, kterému propůjčuje hlas herec Jiří Lábus. „Hlavní slovo má sice udatný český lev, ale jinak mluvím i postavy králů, královen, prostého lidu, nebo zvířátek,“ příznává populární herec a komik, který ve středu v 17 hodin zahájí vernisáž výstavy Dějiny udatného českého národa v pražské Galerii Klementinum.
Bývalý populární zpěvák Pancho alias Petr Prchal je dnes úspěšným knižním nakladatelem a spolu s manželkou, akademickou malířkou a výtvarnicí Lucií Seifertovou, zažívá jeden úspěch za druhým. A daří se jim nejen v práci, ale i v soukromí. Ke čtyřletému synovi Antonínovi se jim 13. srpna 2011 narodil syn Petr Jaroslav.
Pancho působil ve skupinách Sluníčko a Los Panchos a poté se vydal na úspěšnou sólovou pěveckou dráhu. Debutové sólové album Divokej kraj vydal v roce 2001 u Sony Music a hity z něj Plout za tebou, Já se ztrácím, Za tebou, Vyhranej v kartách, nebo Divokej kraj jsme v minulosti často slýchali z rádia. Před pár lety ovšem pověsil zpívání na hřebík a naplno se vrhl na vydávání knížek – leporel své manželky, výtvarnice Lucie Seifertové.
Její devět metrů dlouhé autorské leporelo formátu A4 nazvané Dějiny udatného českého národa je nejdelším leporelem na světě a navíc i komerčně velice úspěšné. Již se ho prodalo 70.000 kusů, což je v dnešní době neuvěřitelné číslo. „V České republice nám to natřel jedině Harry Potter,“ usmívá se nakladatel Petr Prchal. Originální leporelo spatřilo světlo světa v roce 2003 a od té doby jde od úspěchu k úspěchu. V roce 2004 získalo hned tři prestižní ceny: Magnesii Literu za nejlepší dětskou knihu roku, Zlatou stuhu za nejlepší populárně naučnou knihu pro děti a Zlatou pečeť za nejlepší polygrafický počin roku 2003. A nyní je v nominaci prestižních cen Magnesia Litera na dětskou knihu desetiletí.
V roce 2004 byla uvedena v Národním muzeu v Praze na výšku dvoumetrová a na šířku sedmdesáti metrová (!!) zvětšenina leporela jako výstava a od té doby brázdí Českou republiku. Už ve středu 14. září 2011 bude v 17 hodin otevřena slavnostní vernisáží derniéra této velmi zajímavé a pro děti i poučné výstavy Dějiny udatného českého národa v Galerii Klementinum (Křížovnická 190, Praha 1). Výstavu zahájí v 17 hodin herec Jiří Lábus, který propůjčuje hlas stejnojmennému televiznímu seriálu. Výstava potrvá do 30. října 2011 a bude otevřena denně (od 10.30 do 18 hodin) mimo pondělí.
Od roku 2006 dvojče této výstavy přeložené do angličtiny objíždí Spojené státy americké a výstava už navštívila například i Bolognu, Frankfurt n. M., Lucembursko nebo Moskvu.
Animovaný seriál Dějiny udatného českého národa vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné knihy Lucie Seifertové. O tom, jak je důležité znát historii, jistě není pochyb. Bez znalosti historie a historických souvislostí se lze totiž jen těžko orientovat v současnosti. Forma kreslené animace dokáže výborně spojit informaci a zábavu v humorné nadsázce a naplnit tak i záměr tvůrců, jejichž snahou je, aby pohled na naše dějiny byl úsměvný a mírně, byť laskavě, ironizující. Vypravěčem Dějin udatného českého národa je, jak jinak, udatný český lev. Lev má k české historii samozřejmě citový vztah, každou historickou osobnost důvěrně znal, proto je jeho komentář dost subjektivní. Zároveň má tendenci dějiny trošku vlastenecky heroizovat, což je občas v kontrastu s obrazem. Tříminutové díly jsou adekvátní obsahovému rozpětí, protože diváci se vydávají na cestu sahající od lovců mamutů až po sametovou revoluci. Televizní cyklus je určený celé rodině: dětem, rodičům i prarodičům a všem, koho zajímá česká historie a rád si ji osvěží za pomoci úsměvné polohy, kterou seriálu dodali jeho tvůrci: Lucie Seifertová (spoluautorka scénářů a výtvarnice), Pavel Koutský (spoluautor scénářů a režisér), Jiří Lábus jako ten, kdo propůjčil hlas lvu a hudební skladatel Petr »Pancho« Prchal, který k němu skládá hudbu.
Kreslený televizní seriál vzniká v několika etapách: „Já napřed celý díl namluvím, teprve pak vzniká jeho konečná kreslená podoba. A když je hotová, tak se k dílu znovu vracím a dodělávám ještě některé zvuky, aby vše mělo živý hlas na správném místě. Je to zajímavá a pestrá práce. Režisér Pavel Koutský má příjemný humor, který mám velmi rád,“ přiznává Jiří Lábus. Seriál o dějinách tak není pro děti příliš náročný, ale naopak se v něm humornou formou dozvídají důležité mezníky naší historie. „Jsou to kratičké příběhy, a hlavně je vše podané zábavně, s vtipem. Jsem přesvědčený, že seriál baví i dospělé. Všichni si připomenou kapitoly »udatného českého lva« a určitě je překvapí, jak se dá dětem předkládat dějepisná látka, kterou ve škole možná považují za nudnou.“ Animovaný televizní seriál Dějiny udatného českého národa dostal v prosinci 2010 prestižní cenu Elsa za nejlepší televizní animovaný pořad.
Petr Prchal ovšem nežije pouze skládáním hudby k animovanému televiznímu seriálu Dějiny udatného českého národa, který se stále průběžně natáčí. „V září by se měl otevřít v Poděbradech na kolonádě orloj, který jsme s Lucií vytvořili právě pro Poděbrady. Já jsem k němu napsal a nazpíval s dětským sborem Kvítek písničku oslavující Poděbrady a Lucka namalovala pohyblivý obrázek – diorama ve kterém zpracovala bohatou historii Poděbrad,“ řekl nám Petr Prchal, jenž jako nakladatel nezapomíná ani na druhé autory. V září vydává knihu pohádek redaktorky Českého rozhlasu – Radiožurnál Michaely Veteškové nazvanou Jak maminka vylezla na strom s ilustracemi Lucie Seifertové.
Na snímcích s leporelem Dějiny udatného českého národa je Jiří Lábus, Lucie Seifertová s manželem Petrem Prchalem alias Panchem a jejich děti – čtyřletý Antonín a měsíční Petr Jaroslav. „Minulý týden byl Toník na maškarním a od té doby se odmítá svléknout z pirátského. Prý se převtělil do Jacka Sparowa z Pirátu z Karibiku,“ prozradil nám se smíchem Pancho.
Foto: www.seifertova.cz