Jiří Bartoška a Roman Vojtek černými pasažéry v tramvaji!

Bez platné jízdenky, zato však s básněmi v rukou se sešli sezvaní hosté v tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích. Za krásného počasí odtud totiž do ulic historické Prahy vyjela »poetická tramvaj«.


Takto extravagantně křtila česká spisovatelka a básnířka Sylva Lauerová svou další knihu, tentokrát básnickou sbírku s paradoxním názvem Ovace nevlídnosti. A protože se jednalo o knihu poezie, křtilo se nápojem básníků – absinthem. Role kmotrů se ujali dlouholetí přátelé Sylvy Lauerové, režisérka Irena Pavlásková a herec Roman Vojtek, zatímco ikona českého herectví Jiří Bartoška trval tvrdošíjně na své roli »pouhého« hosta a obdivovatele spisovatelčiny poezie. Všichni však knize popřáli úspěch a čtenářskou přízeň.


Všeobecně nadšenou atmosféru v historické poetické tramvaji doprovázela loutna a akordeon v podání hudebníků Jindřicha Macka a Jitky Baštové. K občerstvení, kávě a vínu se podávaly básně a grafické listy s ilustracemi, které přímo pro Ovace nevlídnosti vytvořila Monika Sedlářová, mladá česká výtvarnice žijící v Anglii.


Sylva Lauerová je kontroverzní osobností české literární scény, na svém kontě má pět titulů, mezi nimi i dvě básnické sbírky. Je autorkou komerčně velmi úspěšných románů (erotického bestselleru Hračka, thrilleru o dominantně-submisivním vztahu Otrok, detektivně-mysteriózního dramatu z amazonské džungle Jumaroro). Organizuje výtvarné happeningy (Projekt Michael2007) a podporuje aktivity na poli literárním (almanach milostné poezie Královny slz a ostružin) či módním (projekt Impersoned).


Brněnská rodačka žijící dnes mezi Prahou a Seychelskými ostrovy stále více poutá pozornost čtenářské veřejnosti. Kromě básnické sbírky Ovace nevlídnosti plánuje pro letošní rok (listopad) vydání mystického románu Tichošlap, ve kterém nabídne příběh poodhalující dávné tajemství pražského metra.


Nová básnická sbírka Sylvy Lauerové, Ovace nevlídnosti, byla oficiálně představena autorským čtením na Mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy a v těchto dnech ji můžete najít na pultech knihkupectví.

Foto: František Kressa, Klára Smílková