Janě Janěkové zůstala jediná divadelní role!

Janu Janěkovou můžete momentálně vidět v primáckém seriálu Cesty domů, ale na divadelních prknech se téměř neobjevuje. Až na jednu jedinou výjimku – představení Činoherního studia Bouře Cena za něžnost.


Jana Janěková se totiž před několika lety rozhodla, že se bude věnovat jenom divadelní režii. „Řekla jsem si, že divadelní herectví na nějaký čas opustím a budu žít v klidu, obklopená přírodou. To jsem učinila, ale z této nirvány mě posléze vytrhl kolega a dlouholetý kamarád Lexa Pyško a nabídl mi roli Aurory právě v Ceně za něžnost. S jinou hrou by se mu to asi nepovedlo, ale této jsem neodolala. Jde o příběh matky a dcery, který je krásný přesto, že je poznamenaný tragédií. Odehrává se ve velkém časovém rozpětí a je to nejkrásnější divadelní role, jaká mě kdy potkala. Aurora je silná žena, která se snaží všechno, co ji v životě potká, ustát. Má velký smysl pro humor i sebeironii a vyhraněné názory na spoustu věcí. Díky tomuto představení jsem se tedy vrátila na jeviště a už pár let s ním jezdíme po celé republice. Například teď 23. října hrajeme v Praze v Divadle Horní Počernice, 9. listopadu ve Valašském národním divadle v Karolínce. Zatím nemám potřebu brát nějakou jinou roli. Cítím potřebu režírovat, to ano, ale na jeviště se zatím víc vracet nechci,“ říká herečka.


Milence Jany Janěkové hraje v tomto představení již zmíněný Alexej Pyško. I on říká, že Garrett je pro něj osudová role. „Nechtěl jsem ji přijmout, přišla ke mně v době, kdy se mi to vlastně tak nějak nehodilo, ale nakonec jsem souhlasil a dneska nelituju, je to opravdu krásný a silný příběh, v němž hrají také například Jitka Čvančarová, Jan Kačer, Petr Pelzer a další,“ říká herec.


Přesto, že Jana Janěková hraje momentálně pouze v jednom divadelním představení, práce prý má až nad hlavu. Kromě režírování stále natáčí další díly seriálu Cesty domů, kde hraje také velmi výraznou postavu – primářku kardiochirurgie Blanku. V Cestách domů ostatně hraje i Alexej Pyško, průběžně se tu objevuje v roli policejního plukovníka Mladého. Ve společné scéně se ale ještě nepotkali.

Foto: Archív Činoherního studia Bouře, archiv FTV Prima