Jan Rosák: Neopouštěj staré věci pro nové

Na vaší půdě se může skrývat poklad, o kterém jste možná doposud neměli ani tušení. V každém díle nového pořadu TV Primy Poklad z půdy budou odborníci oceňovat pět starožitností od takzvaně obyčejných lidí, které následně od nich mohou experti-starožitníci koupit v miniaukci. Poznejte historii, poznejte zajímavé příběhy věcí i lidí. A možná díky pořadu zjistíte, že i váš předmět z půdy je ve skutečnosti pokladem! Pod režisérskou taktovkou Jakuba Wehrenberga bude pořad od 8. října (ve 21:30 hodin na Primě) moderovat Jan Rosák. A právě s ním jsme si popovídali.

FRH_6721

Máte rád staré věci kvůli příběhům, nebo protože je to vhodná investice?

Jak stárnu, můj vztah ke starým věcem je vřelejší. Asi z kolegiality k ročníku narození, tedy vlastně vzniku, nebo sentimentality, to přesně nevím. Ale rozhodně se staré věci u mne nikdy nestaly předmětem investování, natož kalkulací.

Poklad z pudy (4)

Našel byste u vás doma nějakou starožitnost? Pokud ano, jakou a jaký k ní máte vztah?

Asi vás zklamu, ale nic moc… Ačkoliv – máme doma takový útlý stolek, který podle rodinné pověsti děda – zámecký zahradník – dostal darem za své věrné služby bavorské královské rodině Wittelsbachů. Stolek byl ale několikrát dost necitelně přelakován, takže dnes asi nemá valnou finanční hodnotu. Ovšem vzpomínky nám zůstanou… A pak snad ještě dvě židle, které vypadají jako historické, ale možná opravdu jen vypadají. Ale mám k nim opravdu vztah, protože jsme je s ženou zachránili před zničením ze sklepa našeho tehdejšího bydliště v Praze Bubenči.

 

Daroval jste či koupil někdy starožitnost?

Nemám, co bych daroval, a ani jsem žádnou starožitnost nekoupil. Takový nadšenec, neřkuli znalec, opravdu nejsem.

 

Co je podle vás na starožitnostech nejkouzelnější?

Asi to, že jsou opravdu staré, tedy – pokud staré jsou a ne že to jen předstírají. Člověk z nich cítí tu nashromážděnou historii, tuší osudy lidí, kteří je brali do rukou a používali je.

Poklad z pudy (2)

Jak jste vnímal starožitnosti jako malý kluk? Změnilo se to nějak?

Pravděpodobně jako každý jiný normální kluk jsem je bral jako starou veteš! Třeba když jsem na půdě u babičky na Hané našel dvoje lyže jasanky staré jistě přes padesát let, s úžasným bačkorovým vázáním, nechal jsem dědu, aby je spálil! Kdyby tehdy děda – starý spořílek – věděl, jakou budou mít cenu, asi by ten oheň uhasil vlastním tělem…

 

Vážíte si spíše starých nebo nových věcí?

To je hodně relativní. Řekl bych shodně se Zdeňkem Svěrákem: „Neopouštěj staré věci pro nové!“

 

Foto: TV Prima