Jan Rosák: Moje prázdniny byly takříkajíc euroasijskoafrické

Každé pondělí večer můžete sledovat na TV Prima třetí řadu pořadu Poklad z půdy, který moderuje Jan Rosák. V každé epizodě třetí řady pořadu Poklad z půdy budou odborníci v doprovodu moderátora Jana Rosáka oceňovat pět starožitností od diváků. Tyto tajemstvím zahalené předměty od nich následně budou moci koupit experti starožitníci v mini aukci. Poklad z půdy nabídne zajímavé příběhy věcí i lidí a základní návod na to, jak poznat, jestli se na vaší půdě nepráší na cenný předmět, jejž by ocenil nejeden sběratel. O tom svědčí i fakt, že v mini aukci první série pořadu Poklad z půdy padla i taková částka, jakou je půl milionu korun!

Pane Rosáku, v pondělí odstartovala třetí řada vašeho pořadu Poklad z půdy. Jak jste si o prázdninách odpočinul na další díly?

Prázdniny byly takříkajíc euroasijskoafrické. S rodinou i přáteli. Zčásti doma v Mníšku, pak na týden v Dubaji a konečně dvanáct dnů skvělé dovolené v Tunisku. Tam, v Kartágu, jsme dokonce navštívili i část naší tuniské rodiny.

Prý jste docela workoholik, zvládl jste o prázdninách opravdu relaxovat?

Na Poklad z půdy a práci v televizi i v rádiu jsem se už celkem těšil, já vůbec nevydržím dlouho nic nedělat. O prázdninách jsem nezahálel ani na divadle, zahrál jsem si v komedii Neila Simona Řeči a v září nám začne nová divadelní sezóna v Divadle Radka Brzobohatého, takže rovnou skočím do Stvoření světa a Lakomce.

Mohou se diváci v této sérii Pokladu z půdy těšit na nějaké novinky?

Už dopředu jsem věděl, že náš štáb se trochu obměnil, takže jsem byl zvědav třeba na spolupráci s novým režisérem Jiřím Charvátem (ten je jedním z autorů upoutávek na Prima Cool – poznámka redakce). A myslím, že to funguje stejně skvěle jako dosud. Diváci si zase přijdou na své, bude to docela napínavé a pamětníci si zavzpomínají třeba na slavný motocykl Pionýr! Naši starožitníci samozřejmě zůstali v nezměněné sestavě.

Kolik předmětů a kolik lidí se přihlásilo do této série?

V Německu, kde tento formát vznikl a kde ho už několikátým rokem velmi úspěšně vysílají, se ročně přihlásí 25 tisíc zájemců. U nás se za roční existenci Pokladu z půdy přihlásilo 1500 lidí. Němce asi v počtu zájemců nepřekonáme, nicméně v různorodosti přihlášených předmětů jsme vyrovnaní.

Co nejčastěji lidé posílali?

Lidé reagují přesně podle odvysílaných dílů, a především podle prodaných předmětů. Když se prodají dobře hodinky, máme okamžitě po odvysílání v e-mailu desítky hodinek, když šperk, je průběh stejný. Nicméně rozhodně dominují právě hodinky, hodiny a obrazy všeho druhu. My ale hledáme i jedinečné kousky, které třeba nemají takovou hodnotu, ale jsou zajímavé a vtipné a častokrát mají třeba i bizarní historii. Zároveň nám lidé posílají i „chalupářské“ vybavení. Tyto zájemce bohužel musíme zklamat. Lidé si musí uvědomit, že je rozdíl mezi starou věcí a starožitností.

Jaký lidé poslali nejmenší předmět?

Nejmenší jsou určitě mince, těch přišla také spousta.

A největší předmět?

Jednoznačně automobily. V chystané třetí sérii to bude Mercedes-Benz W111 z roku 1962. Koupil si ho zájemce na telefonu za 300 000 korun.

A nejcennější?

Obraz, který měl hodnotu několika milionů korun, nicméně majitel si to na poslední chvíli rozmyslel. Z natočených předmětů v této sérii to byl již zmíněný automobil. Velmi cenná byla také Napoleonská truhlice – pokladna z roku 1800, nicméně zde se jedná spíše o sběratelskou záležitost.

Největší brak?

Lidé nosí často obrazy, u kterých očekávají, že si za ně domů odnesou miliony, a věří, že jim po generace doma na zdi visí poklad. Nakonec se ale od našeho nekompromisního znalce dozví, že se jedná o nějaký bezvýznamný tisk, který nemá hodnotu ani padesát korun. V tomto případě jsou majitelé samozřejmě zklamaní, protože měli pocit, že jim v obýváku visel přinejmenším nový automobil. Na druhou stranu se nám samozřejmě stává i opak, že si dotyčný myslí, že jeho obraz má hodnotu 1000 korun, a skutečná cena je 70 000 korun. Právě tento případ jsme měli v této sérii, autor díla byl významný umělec Václav Jansa.

Nejbizarnější?

Do třetí série se nám dostalo několik bizarních kousků. Například předmět s názvem VIBRO a mechanická hračka nazvaná »BLOW JOB«. S těmito kousky se naši starožitníci skutečně vyřádili a nabídli za ně nezvykle vysoké sumy. Každý z našich starožitníků si během svého účinkování v pořadu založil tzv. kabinet největších bizarností a myslím si, že každému z nich už se za tři řady pěkně zaplnil. Další bizarní záležitost určitě bylo invalidní křeslo z předválečného období od sběratele a známého youtubera Dannyho. Jeho vášní je sbírání starého nemocničního vybavení, nejlépe z opuštěných budov, nemocnic, blázinců… Toto křeslo si netroufl koupit nikdo z našich starožitníků.

Nejošklivější?

To jsou předměty v »ODPADU Z PŮDY«, kde ukazujeme ty »nejzvláštnější« předměty, které lidé do pořadu přihlásili. Např. děravé hrnce, staré spodní prádlo, pařezy, zahradnické vybavení nebo rodinné fotografie.

Přišly i nějaké zajímavé předměty, které se nedají takto zaškatulkovat?

Například kufr plný výbavy po prostitutce, který našel mladý majitel na půdě po původní majitelce – prostitutce.

Kolik se vydražilo předmětů ze čtyřiceti dražených?

Přesně sedmadvacet. Pokud se něco neprodá, je to většinou z důvodu nesmyslného očekávání majitele, případně kvůli velké citové vazbě na předmět.

Foto: TV Prima