Jan Přeučil: Mám to ohromné štěstí, že jsem potkal Dámu s velkým »D«

Herec Jan Přeučil přijal pozvání do Show Jana Krause, a již samotný jeho příchod na pódium bude zcela výjimečný a osobitý. Dlouholetý hlasový pedagog na DAMU se zkrátka nezapře, a tak diváky hned v úvodu provede různými možnostmi nastavení dynamiky společenského pozdravu a za jejich spontánní projev je moc pochválí.

„Český národ je nadaný, krásný, máme krásné dámy, a když se podíváte do hlediště, tak je to radost,“ pochvaluje si a dodává, že se svojí manželkou, herečkou Evou Hruškovou se řídí citátem: umění života spočívá v tom, uvědomovat si krásu všedního dne. Svůj vždy dokonale upravený zevnějšek pak považuje za samozřejmost, která patří k herecké profesi. „Paní profesorka zeměpisu nám říkala, přátelé, nezapomeňte, s kloboukem v ruce projdete celým světem,“ vzpomíná Přeučil, k němuž právě klobouk neodmyslitelně patří. „Mám i krásné letní klobouky, neboť s Evičkou jezdíme rádi na řecký ostrov Thassos, kde je prodávají po deseti eurech, tam si vždy dva tři koupím a nosím je po Praze. A kdykoli mě někdo potká, říká mi Přeučko, vy máte dobrý klobouk, a já odpovídám, ano, řecký klobouk, ostrov Thassos, smekám,“ elegantně snímá gentleman klobouk z hlavy.

O svém seniorském věku mluví jako o »vrcholném věku« a podtrhuje svoji vděčnost za to, že mu bylo dopřáno potkat svoji současnou manželku Evu. „Mám to ohromné štěstí, že jsem potkal tuto nesmírnou Dámu s velkým »D«.“ Jejich soužití pak přirovnává k životu v poezii. „Když jsme se s Evinkou dávali dohromady, říkali jsme si, že budeme dělat všechno pro to, aby ten vztah byl tvůrčí. Jako divadelní představení – stále musí vznikat, aby nedocházelo ke konfliktům a aby to nezatvrdlo.“ Krásné manželství měl ovšem prý také se svou první ženou Štěpánkou Haničincovou. „Jde o to, aby si ty dvojice štěstí vytvářely, dále pak umět odpustit, umět se usmát, umět tolerovat, umět pohladit a umět říct své partnerce: dneska ti to sluší,“ prozrazuje svůj osvědčený recept na harmonický vztah a dodává, že je vyznavačem gentlemanství, kterým se inspiroval u svého tatínka, a také na DAMU, kde studoval u Radovana Lukavského. „Ten nás vychovával k hereckému gentlemanství, kterého jsem velikým vyznavačem, noblese a eleganci,“ vysvětluje. „Lidé přijdou do divadla, aby ucítili radost, pohodu a štěstí, a aby se obejmuli a abychom jim my herci ukazovali krásu života v nejrůznějších polohách.“

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herec Jan Přeučil, mluvčí rodiny Gottovy Aneta Stolzová a astrofyzička Lenka Zychová. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 13. října ve 21.35 hodin na Primě.

 

Foto: TV Prima