Jan Potměšil se k Jiřině Švorcové nehlásil!

Legendární seriál Jaroslava Dietla Žena za pultem budí emoce i málem čtyřicet let od svého vzniku. Má své velké odpůrce, ale i skalní fanoušky, což dokazuje velmi dobrá sledovanost, když se Žena za pultem objeví v televizi. Nyní vychází v nakladatelství Omega o seriálu kniha.


Malého synka Anny Holubové v podání Jiřiny Švorcové ztvárnila dětská herecká hvězda Jan Potměšil. Ten skončil po havárii v roce 1989 na vozíčku. „Mám dojem, že mě měl rád a já jsem ho milovala. Moc jsme si rozuměli. A byl kouzelný. Na požádání jeho rodičů jsem mu na památku napsala věnování na naše společné fotografie. Po natáčení jsme se spolu ještě setkali v divadle a dokonce jsem mu půjčovala nějaké texty Wolkera, když dělal zkoušky na konzervatoř. A pak hrál syna Gabriely Vránové v divadelní hře Hlasy ptáků, což byla moje poslední divadelní premiéra před listopadem 1989. Tam byl ještě zdravý a bezvadný. Byl to opravdu mimořádně talentovaný kluk,“ vzpomínala na svého seriálové synka Jiřina Švorcová.


Po listopadu 1989 se s ním už nikdy neviděla. Zároveň neopomněla zmínit, že ačkoliv Potměšil před revolucí fandil levici, po změně poměrů se z něj stal pravicový příznivec. „On se potom dostal politicky na úplně jinou platformu a myslím, že bychom si spolu ani jeden ani druhý tak nějak nevěděli rady. Nevím, jestli by mě přivítal, jestli by mě viděl rád. Pochybuji o tom. Mě by strašně těšilo, kdyby jeho vztahy ke mně nedoznaly nějaké velikánské změny. Pamatuji se, jak jsme těsně před listopadem 1989 bavily s Jiřinou Jiráskovou a říkala jsem jí, že jsem mu pomáhala učit se texty a ona se mě ptala: ,A kde ty jsi k němu přišla?ʻ Už tam bylo to, že on už byl v jiné konstelaci, v jiných seskupeních a ona si neuvědomila, že to je můj Péťa ze Ženy za pultem,“ vzpomínala se smutkem v hlase Švorcová.


Ostatně »Holubové Péťa« se dnes staví ke svému tehdejšímu angažmá v seriálu dost rezervovaně. „Já jsem v tom seriálu hrál jako malý kluk, byla to pro mě zajímavá zkušenost. Oslovil mě pan režisér Dudek, s nímž jsem předtím natočil bakalářskou povídku Lokomotiva, kde jsem hrál s panem Menšíkem, takže jsem z toho měl radost. A seriál jsem nijak nehodnotil. V současné době ale na ten seriál mám už velmi vyhraněný názor. Myslím, že Žena za pultem vznikla v nějaké době, a já už jsem velmi rád, že je ta doba pryč,“ tvrdil Potměšil později. A když TV Barrandov natáčela televizní dokument o seriálu a Jiřině Švorcové, odmítl v něm vystoupit.
Kniha Žena za pultem vyšla jako dárek pro maminky a babičky k MDŽ (8. 3. – Mezinárodní den žen).

Foto: Nakladatelství Omega