Jan Kraus zpovídal exmilenku Václava Havla!

Jan Kraus přivítal ve své televizní show úspěšnou a známou spisovatelku Irenu Obermannovou, která vydala řadu knih. „Nicméně velkou pozornost vzbudila vaše poslední kniha, Tajná kniha. Nutno říct, že popisuje vztah s Největším Čechem alias Václavem Havlem…“ řekl hned na úvod Kraus. „Myslím, že tak se to nedá říct. Je to tak, že ta postava má podobné rysy jako Václav Havel. Já jsem se nejdřív řídila pravidlem doktora Plzáka zatloukat, zatloukat, zatloukat… A ke svému soukromému životu jsem se vyjádřila až poté, co po vydání mé knihy vypuklo něco podivného,“ odpověděla mu Obermannová.


A Jana Krause samozřejmě hned zajímalo, co bylo pro Irenu těmi »divnými« věcmi. „Mě k vyjádření názoru přimělo to, co tím svým vyjádřením spustil pan prezident,“ přiznala spisovatelka. „Ale ono to vypadalo, že to může být jistá kampaň, aby se ta kniha lépe prodávala,ů podotkl Jan Kraus. Irena Obermannová mu odpověděla, že ta kniha je jen upřímná. Ale že neodhadla důsledky. „Nepočítala jsem s tím, co se spustí v tisku, jak budou reagovat lidé. Mnozí tvrdí, že knihu nečetli, ale měli jasno v tom, že kniha je špatná – což mě zarazilo,“ přiznala Irena. Jan Kraus podotkl, že autor má právo psát pravdu, ale že by měl mít také sílu za svou pravdou stát. „V té knize je všechno, s čím jsem měla potřebu se vypořádat,“ řekla mnohoznačně Irena.
„Normální lidé na mě neútočí, vůbec neřeší, co je a co není pravda. Jen řeknou, že se jim třeba kniha líbila. Nečekala jsem, že se má kniha stane předmětem investigativní žurnalistiky, která pátrá po tom, co byla a co nebyla pravda,“ vysvětlila Irena. „Jestli si budu psát o své lásce, je jen moje věc,“ dodala. Jan Kraus vysvětlil, že není ideálním kandidátem její literatury, protože je prý stydlivý. „Pro mě je to něco tak intimního, že ani na papíře do toho nevstoupím.“


Nakonec se Jan Kraus se zajímal i o to, jestli Irena nepocítila nějakou odtažitost společnosti. „Já nikam nechodím, takže nevím. Ale lidi se se mnou baví, zdraví mě, tak to tak hrozné asi není… Ta kniha za to všechno stála. Stojím si za každým slovem, které jsem tam napsala.“ „Co když se s panem prezidentem příště potkáte?“ zajímal se Kraus. „Ve skutečnosti bych se s ním potkala ráda, vyříkala si to s ním, ale nevím, jestli bude moct,“ rozesmála Irena diváky. „Nemáte po těch všech zkušenostech nějaký způsob, jak se k němu dostat, třeba v převleku za ochranku?“ kontroval moderátor. Irena Obermannová prozradila, že je ráda, že knihu napsala, že to všechno, co se odehrálo a co zažila, je už teď na druhý díl. „Bude mi padesát. Knihy jsou pro mě v této době důležitější než chlapi,“ dodala spisovatelka.
Do sedmého dílu Show Jana Krause přijali pozvání Jana Krause: jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa Petr Čech, spisovatelka Irena Obermannová a historik a badatel v oboru trpaslíků Václav Houfek. S Petrem Čechem si Jan Kraus povídal zejména o tom, jaký obrovský rozdíl je mezi českými a anglickými fotbalovými poměry. S Irenou Obermannovou si promluvil o její Tajné knize a o roli Václava Havla a mužů vůbec v jejích románech. S Václavem Houfkem podrobně probral výskyt trpaslíků a jejich pravlast, kterou mají být právě Čechy. Premiéru sedmého dílu druhé série Show Jana Krause uvidíte v pátek 14. října ve 22.10 hodin na Primě.

Foto: TV Prima / Dagmar Hájková