Jan Hřebejk: Tentokrát je to mnohem reálnější než Případ pro exorcistu!

Třídílná kriminální minisérie Jana Hřebejka a Petra Jarchovského podle předlohy Michala Sýkory opět představí partu olomouckých kriminalistů v čele s Klárou Melíškovou, Stanislavem Majerem, Terezou Voříškovou a Miroslavem Krobotem. První díl trilogie uvidí diváci České televize v neděli 10. dubna od 20.00 na programu ČT1.

Pet mrtvych psu_1. dil_foto Miroslav Kucera_20150916_MG_7167

Přistupoval jste k Pěti mrtvým psům jinak než k Případu pro exorcistu?
Už samy knižní předlohy od Michala Sýkory jsou každá trochu jiný žánr. Pět mrtvých psů měl původně točit režisér Jan Prušinovský a všichni jsme od začátku předpokládali, že každý tu svoji sérii pojme po svém. Já jsem byl třeba úplně nadšený, že z Modrých stínů udělal Viktor Tauš moderní a formálně odvážný politický thriller. Sám jsem se pochopitelně vrátil ke svému režijnímu rukopisu, který je méně nápadný a víc z předlohy akcentuje humor. Nicméně ten samotný případ je, oproti Exorcistovi, reálnější. Jak příběhem, tak formou. Jsem ve věku, kdy se snažím vycházet sám ze sebe. Mé přesvědčení je, že detektivku nemůže zkazit určitá míra nadsázky a humoru. Jsem i pro takovou tu bolavost a znervózňující formu, ale u Pěti mrtvých psů jsem usiloval o něco jiného, tradičnějšího. Ale i tak doufám, že zvolená forma je moderní a atraktivní. Třeba u hudby, kterou tentokrát dělala kapela Portless – Renda Rypar a Kryštof Michal.

O natáčení Pěti mrtvých psů jste prohlásil, že jste měl chvílemi pocit, že točíte jakýsi kriminalistický sitcom…
Měl jsem na mysli to, že skupina herců, kterou tam máme, je už tak vyladěná, že se na sebe extrémně dobře slyší. Ale neznamená to, že bychom žánr kriminálky překlápěli do Čtvrté hvězdy. Mám za to, že na celé této sérii jsou nejvíc nosné ony charaktery. Člověk si je neplete a mají svoji tvář. Přecházejí mezi případy, z odlišného žánru, odlišené formy a přesto je u nich držena kontinuita tím, jak je herci ztvárňují.

Pet mrtvych psu_01_foto Zuzana Pachova_20151021_C87T9455_pracovni snimek

Některé herce jste dokonce nahnal do klece se živým lvem…
Ano, to byla situace, která vychází z předlohy, kdy ten příběh kulminuje. Přece jenom se jeho část odehrává přímo v ZOO. Lev byl v narkóze, náročná věc, ale zase se na to o to víc připravíte.

Měl jste u Pěti mrtvých psů nějaké inspirační zdroje v jiných světových seriálech?
Já jsem spíš divák do kina než na televizi, protože bydlím na chatě v přístavu a televizi tam nemám. Velký znalec je v tomto směru Petr Jarchovský, který mě v minulosti upozornil třeba na sérii Temný případ. Z těch klasických věcí mám rád třeba Hercula Poirota. Když pak o mně někdo napíše, že v seriálu figurkařím, tak nevím, proč to má vadit. Myslím, že kdo si oblíbil onu partu detektivů, bude se dívat. Tentokrát je to mnohem reálnější příběh než Případ pro exorcistu, který byl parafrází severských detektivek. Modré stíny jsou politický thriller toho nejlepšího střihu, o což se úspěšně pokoušel třeba Mamon, nebo to má dánsko-švédský Most. Nejzajímavější na této nové minisérii je originalita případu. Já jsem svět pašování zvířat pochopitelně vůbec neznal a překvapilo mě, že je to mezinárodně velmi rozšířený jev. Ten příběh navíc není tentokrát v ničem bizarní. Dívka s vypáleným satanským znamením, to je jasně vymyšlená věc, kdežto nový případ je sice také dílem fantazie Michala Sýkory, autora knižní předlohy, ale je to celé mnohem blíž realitě. Prostředí psích zápasů jsme pochopitelně museli udělat věrohodné, ale zároveň tak, abychom mohli v osm večer na obrazovku… Ale je to jen jeden z motivů, aby citlivější diváci nečekali, že se to bude odehrávat převážně na psích zápasech. Každopádně je Pět mrtvých psů exkurzí na řadu pozoruhodných míst s partou skvělých herců!

Pet mrtvych psu_01_foto Zuzana Pachova_20150928_03_C87T8593_pracovni snimek

Anotace jednotlivých dílů Pěti mrtvých psů
Neděle, 10. 4., 20.00 hod. ČT1
Detektivní tým vedený Marií Výrovou je přivolán k neobvyklému případu: ze zoologické zahrady v Olomouci záhadně zmizí tři živí medvědi. Během nočního přepadení ostrahy organizovanou skupinou maskovaných pachatelů zemře vrátný. Rozjíždí se rozsáhlé pátrání po možných motivech bizarní loupeže velkých šelem. Stopy vedou k organizátorům psích zápasů a k nelegálním obchodníkům se vzácnými zvířaty a černému trhu s produkty tradiční asijské medicíny. Prověřováni jsou zejména zaměstnanci zoologické zahrady, u kterých existuje podezření z napojení na organizovaný zločin.
Paralelně s pátráním Marie Výrové a jejího týmu sledujeme osudy bývalých suspendovaných kolegů z jejího týmu: Kristýny Horové a Viktora Vitouše. Kristýna si odpykává trest za narušení nedávného vyšetřování, ve kterém byla osobně citově angažována. Slouží jako obyčejná pochůzkářka ve Šternberku poblíž Olomouce. Z vlastní iniciativy se pouští do pátrání po příčině záhadné smrti pěti psů bojových plemen zahrabaných v blízkém lese. Stopy ji přivedou k zemědělské nemovitosti místního podnikatele Bruknera, který se zabývá pořádáním nelegálních psích zápasů.

Pet mrtvych psu_01_foto Zuzana Pachova_20151021_C87T9391_pracovni snimek

Neděle, 17. 4., 20.00 hod. ČT1
Vitouš si ve vynuceném důchodu přivydělává jako správce tenisových kurtů. Protože se nudí a stýská se mu po detektivní práci, nadšeně se ke Kristýninu pátrání připojí. Zdánlivě nesouvisející případy mrtvých psů a zmizelých medvědů se záhy začínají dramaticky propojovat. Tak se rozdělení detektivové opět setkávají a spojují své síly, aby společně vyřešili spletitý příběh nelegálního kšeftování se zvířaty, jejich týrání, ale také vražedných útoků.

Neděle, 24. 4., 20.00 hod. ČT1
V posledním díle už je jasné, že pátrání Kristýny spolu s pensionovaným plukovníkem Vitoušem přineslo své ovoce a tým majorky Výrové jde díky tomu do finále pátrání po zloději medvědů a několikanásobném vrahovi.

Pět mrtvých psů
Režie: Jan Hřebejk
scénář: Petr Jarchovský
autor předlohy: Michal Sýkora
dramaturgie: Jan Štern
výkonná producentka: Ilona Jirásková
vedoucí produkce: Ivana Jaroschy
vedoucí natáčení: Monika Vodičková
kamera: Martin Žiaran
zvuk: Jan Čeněk
hudba: René Rypar
střih: Vladimír Barák
architekt: Milan Býček
kostýmní výtvarnice: Ivana Brádková
umělecký maskér: Tomáš Richter
hrají: Klára Melíšková, Stanislav Majer, Tereza Voříšková, Tomáš Dastlík, Jiří Štrébl, Andrei Toader, Miroslav Chýle, Pavel Šimčík, Martin Havelka, Martin Finger, Igor Bareš, Petr Motloch, Miroslav Krobot, Lukáš Melnik, Martin Myšička, Jan Kalina, Roman Boháč, Mikuláš Erwerth, Doan Gia Bao, Nela Bušková, Roman Mrázik, Naděžda Vincencová, Lucie Březovská, Monika Kobrová, Václav Svoboda, Michal Hruška, Matěj Nechvátal, František Staněk, Richard Němec, Igor Ondříček, Vlaďka Mičanová, Adéla Stodolová a další.

Foto: Česká televize