Jaderná fyzička Dana Drábová: Tisíc kilometrů, které nás dělí od Černobylu, je nejlepší ochrana, jakou můžeme mít

Před prázdninovou přestávkou přijala pozvání do Show Jana Krause jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, kterou moderátor označí za symbol jaderné energie v Česku. I když to paní doktorku moc nepotěší, přiznává, že ze všech možných přezdívek, které jí lidé dávají, má nejraději »jadernou babu«.

A tak se téma hovoru přirozeně stočí k jaderným elektrárnám, a sice k úctyhodným patnácti blokům na Ukrajině. „Je to velká mocnost,“ přitakává odbornice, že množství jaderných elektráren na Ukrajině – aniž by si to spousta lidí uvědomovala – je opravdu velké. Zároveň souhlasí s tím, že o to je ruský vpád nebezpečnější. „Nejenže tam nemají vůbec co dělat, zločinci, ale ještě jsou tam ty jaderné elektrárny!“ ulevuje si a vysvětluje, že v době, kdy se bloky stavěly, tak to bylo velmi propojené a lze jen těžko porovnávat, jestli jsou ukrajinské jaderné elektrárny lepší nebo horší než ty ruské. „Ty bloky, které mají v provozu, jsou velmi kvalitní,“ ujišťuje Jana Krause.

„A dokonce my se od nich dost učíme. Navíc pro řadu těch bloků se vyráběly komponenty v tehdejším Československu. Naše plzeňská Škodovka tam dodala spoustu věcí.“ Moderátor nezapomene zmínit ani černobylskou havárii a s ní související legendu a o tom, že po ní začalo růst nezvykle hodně hub. Toto tvrzení se ale paní Drábové vůbec nelíbí a uvádí věci na správnou míru. „Zase černobylský houby!“ lamentuje. „To bylo tím, že bylo prima jaro, jako už dlouho nebylo, hnedka na začátku května hodně pršelo a bylo teplo, a to ty houby mají rády. Na radiaci kašlaly,“ vysvětluje. „Tu v sobě potvory měly, a mají dodneška, už předtím, před Černobylem, protože zejména v šedesátých letech se dělaly zkoušky jaderných zbraní v atmosféře, a to nám sem to cesium napadalo taky, takže ty houby v sobě radioaktivitu měly už dávno před Černobylem.“

A optimisticky vidí v podstatě i to, kdyby došlo na Ukrajině k nějaké další jaderné tragédii. „Chrání nás vzdálenost. Těch tisíc kilometrů je nejlepší ochrana, jakou můžeme mít,“ uklidňuje a dodává, že dobrým pozůstatkem covidu je i rozšíření roušek. „Ty FFP2 by v řadě případů docela pomohly. My bychom je tedy nepotřebovali, ale na té Ukrajině by docela pomohly lidi ochránit.“

Co se současné energetické krize týká, předesílá jaderná fyzička a zároveň místostarostka Pyšel, že letošní a ještě i minimálně následující zima budou nejspíš náročné. „Vypadá to, že se podaří, sice za příšernou cenu, ale lepší tak než nijak, naplnit zásobníky, takže by lidé a taková ta sociální zařízení jako školy, mohli topit.“ Návrat k jaderné energii se jeví jako východisko z této situace. „Snahou po minimálním riziku, ne-li nulovém – jak to neexistuje, jsme ty jaderné elektrárny v podstatě dostali z trhu, což možná byl i záměr,“ dodává ještě a potvrzuje, že rozprava o jaderných elektrárnách se v Evropě znovu otevřela, je ale mimořádně kontroverzní, protože je ideologická.

V dalším dílu Show Jana Krause se představí jaderná fyzička Dana Drábová, basketbalista Tomáš Satoranský a herečka Kristýna Hrušínská. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 29. června ve 21.35 hodin na Primě.

 

Foto: TV Primě