Komu by oči nespočinuly úžasem na kvetoucí jabloni pyšnící se narůžovělými okvětními lístky, jejíž nasládlá vůně se line prostorem. Kvetoucí strom s sebou přináší příslib teplých slunečných dnů a radost z nově započatého.
Dnes však s blížícím se zimním slunovratem nezbyl na jabloni jediný lístek. Studený vítr si pohrává s namrzlými větvemi a venku poletuje drobný sníh. Jabloň je prý jeden ze sedmi posvátných stromů Keltů… zkoumám jí pohledem a cítím, jak mě ledový vítr štípá do tváří. Její kůra zdá se teď suchá a černá. Tak jako vše kolem i ona se řídí rytmem Země i ona odpočívá.
Nabírá nových sil v časech nevlídnosti a zimy, aby poté mohla začít svůj úděl
znovu. Pohled na ni jeví se jako pohled do zrcadla, v němž spatříš zvláštní propojení se sebou, s přírodou a duchem světa.
Na zkřehlých větvích se tiše pohupují červené jablka, které i přes všechen déšť a prudké větry na stromě zůstaly. Přestály nepřízně počasí, první mrazy a přestanou i sníh. Je jich tu jen pár, těch, na kterých každé oko člověka spočine v údivu nad jejich odvahou.
Proč právě ony? Proč zůstaly venku v nevlídném zimním čase, zatímco jiné se chystají zdobit sváteční stůl. Kdo za ně rozhodl a kdo jim dal naději, že jsou to právě ony, jež ponesou v časech šera a zimy ono skryté poselství připomenutí života, nesmrtelnosti, lásky a poznání.
Jablko je pradávným posvátným symbolem snad ve všech kulturách, kde představuje atribut věčného života, mládí, zdraví, lásky a plodnosti. V jeho skromnosti a jednoduchosti je ukrytá krása. Prostá a živoucí. Stejně jako v našich životech, stejně tak jako v nás.
Když na nás padne stín a mráz se vkrade do našich dnů, potřebujeme mít naději, že zima nepotrvá dlouho. Že tento stín, jeho chlad a bolest ustojíme a těžké časy překonáme. Potřebujeme jistotu, že štěstí, klid a radost se k nám zase vrátí.
Často se nám stává, že žádnou naději nevidíme a ještě častěji zoufáme sami nad sebou a nad věcmi, které se nám nedaří. Podléháme chaosu a přejeme si vše jen nějak přežít. Jsme svázání strachem a jen těžko si uvědomíme, že zde nejsme proto, abychom jen přežívali, ale proto, abychom prožívali radost v srdci. Příliš často žijeme rozumem a na své srdce zapomínáme. Nevíme však, že právě rozum je ten, kdo se bojí, rozum je ten, kdo před nás staví překážky.
Srdce je velmi jednoduché. Je prosté a laskavé. Jako červené zralé jablíčko, které zůstalo na stromě i v období chladného podzimu a surové zimy. Jablko, na němž snad každé oko člověka spočine, aby se potěšilo jeho krásou na prokřehlých větvích jabloně v čerstvě zasněžené krajině.
Některá jablíčka ozdobí náš vánoční stůl a přinesou do našich domovů hojnost a zdraví ukryté v poselství hvězdy, některá zůstanou venku na jabloni, aby nám přinesla v poselství zmrzlé krásy naději a lásku.
Když půjdete ven procházet se zimní krajinou a spatříte jabloň obsypanou červenými jablky jako z pohádky anebo jinou, na které zůstalo jablíček jen pár, věnujte krátký okamžik k zastavení. Jabloň vás obdaří svým posvátným klidem, harmonií, souzněním. A možná vám připomene, že jablko je symbolem královské moci, kterou král při korunovaci přijímá jako zodpovědnost za vládu nad územím a svým lidem.
Symbol jablka je posvátný i laskavý, stejně tak jako naše srdce…
O autorce:
Jana M. Brůžková je obyčejná usměvavá holka z Valašska, motivační koučka osobního rozvoje a také spisovatelka, kterou však v životě potkalo mnohé. Třeba i to, že ji před léty lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin ve druhém měsíci těhotenství. Jana se rozhodla bojovat a svůj boj se zákeřnou nemocí vyhrát. V průběhu nemoci porodila zdravého syna a teprve poté podstoupila razantní léčbu. V posteli – vleže, na oddělení JIP FN Ostrava Poruba – začala psát do svého zápisníku v tvrdých deskách pro svého syna knihu, pohádkový příběh Skřítkové. Knihu se jí podařilo dopsat do konce a ona se uzdravila. Nedávno tento pohádkový příběh vydala, část výtisků věnovala prostřednictvím Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava a sdružení Haima Ostrava z.s., onkologicky či jinak vážně nemocným dětem a zbývající část knih je v prodeji. Část zisku z jejich prodeje podpoří onkologicky či jinak vážně nemocné děti tohoto oddělení.
Knihu Skřítkové můžete zakoupit v knihkupectvích nebo u Jany M. Brůžkové
(i s věnováním) na e-mailové adrese: JMBruzkova@gmail.com
Více infa: www.projektskritkove.cz
Facebook: https://www.facebook.com/jmbruzkova?ref=br_rs
Foto: Jana M. Brůžková