Ivo Kahánek a Jakub Hrůša provedou s Bamberskými symfoniky největší české klavírní koncerty

Klavírista Ivo Kahánek, jeden z nejžádanějších českých klavíristů, a vycházející hvězda světového dirigování Jakub Hrůša, který již tři roky vede přední německý orchestr s »českým zvukem« Bamberger Symphoniker, opět 18. a 19. ledna 2019 spojí své síly. Ve svém domovském sídle přednesou Bamberští symfonikové spolu s Ivo Kahánkem Koncert pro klavír a orchestr č. 4 »Inkantace« Bohuslava Martinů. Zároveň tak dokončí velký nahrávací projekt: pod křídly Supraphonu dojde k zachycení jejich společné interpretace výjimečných českých koncertních děl – Koncertu pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka a Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 »Inkantace« Bohuslava Martinů. Společné CD vyjde na podzim letošního roku.

Ivo Kahánek foto Tomáš Nosil

Klavíristu Ivo Kahánka a dirigenta Jakuba Hrůšu pojí mnohaleté přátelství i umělecké souznění. „Nejen že si rozumíme hudebně i lidsky, ale vždy znovu mne překvapí, jak tvořivě a přitom profesionálně dokonale orchestry pod Jakubem hrají,“ říká Ivo Kahánek. „Nedělá totiž rozdíl mezi symfonií a »pouhým doprovodem«, naopak jde vždy umělecky až na hranu možného, což je pro mne úžasně přitažlivé a motivující. On je prostě člověk, kterému chcete hudbou sdělit něco, co ještě nikomu před ním!“

Ivo Kahánek je v současnosti bez nadsázky nejlepší možným interpretem klavírního koncertu Bohuslava Martinů »Inkantace« neboli »Zaříkávání«. Na mezinárodním poli už s ním mnohokrát slavil obrovské úspěchy, např. za doprovodu BBC Symphony Orchestra na BBC Proms pod vedením Jiřího Bělohlávka nebo s Berlínskou filharmonií, s níž vystoupil (po Rudolfu Firkušném jako teprve druhý Čech v historii), pod taktovkou Sira Simona Rattla. V lednu 2018 získal za jeho provedení za doprovodu Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod taktovkou Jeana Deroyera na prestižním mezinárodním festivalu Printemps des Arts de Monte Carlo, cenu Classic Prague Award v kategorii Sólistický výkon.
„Naplňuje mne hrdostí, že česká hudba není ve světě vnímána jen jako cosi exotického na zpestření zaběhnuté dramaturgie, nýbrž se stala respektovanou a vyhledávanou součástí světového repertoáru,“ uvádí Ivo Kahánek.

Ivo Kahánek je považován mnohými za nejlepšího českého klavíristu současnosti. Je absolutním vítězem soutěže Pražského jara 2004, za sebou má mnoho úspěšných vystoupení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskou filharmonií pod vedením Sira Simona Rattla. V září 2015 byl hlavním protagonistou a kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. V roce 2019 ho čekají mj. koncertní cesty do Německa, Číny, Portugalska, Mexika, Švýcarska, Polska a dalších zemí. V České republice vystupuje pravidelně např. na mezinárodním  festivalu Smetanova Litomyšl, festivalu Dvořákova Praha a dalších. V roce 2018 se představil v několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Jakub Hrůša, bez nadsázky jedna z vůdčích osobností mezi světovými dirigenty mladé generace, stojí v čele Bamberských symfoniků od roku 2016. Současně je od sezony 2018/2019 i hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Pravidelně hostuje u předních orchestrů v Evropě i USA a je rovněž, hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru a hlavním hostujícím dirigentem londýnského orchestru Philharmonia. S velkým úspěchem debutoval na podzim 2018 s orchestrem Berlínských filharmoniků. Stejně blízko jako ke koncertnímu repertoáru má Hrůša i k operní tvorbě a spolupracuje s elitními operními domy. Smlouvu u Bamberských symfoniků prodloužil v létě 2018 o dalších pět let. Setrvá tak v čele tohoto předního německého orchestru do roku 2026. Tvorbě Bohuslava Martinů se věnuje systematicky a je také prezidentem International Martinů Circle.

Bamberští symfonikové jsou orchestrem tzv. českého zvuku a českých kořenů. Jsou považováni za jeden z nejlepších orchestrů v Německu. V roce 1946 byli mezi jeho zakládajícími členy hudebníci Německé filharmonie v Praze, která byla po druhé světové válce zrušena.

Foto: Tomáš Nosil