Ivan Mládek bude slavit osmdesátiny! Podívejte se, jaký dostal první dárek

V pondělí 7. února 2022 oslaví skladatel, textař, hráč na bendžo a zpěvák Ivan Mládek osmdesáté narozeniny. K této příležitosti vydá Supraphon v kompletu 2CD jubilejní reedici prvních dvou alb Mládkova slavného Banjo Bandu: Dobrý den! a Nashledanou!. Nové vydání je doplněno dvěma desítkami bonusů. Navíc album Dobrý den! z roku 1976 vychází po pětačtyřiceti letech i na vinylu.

Ač na tom Ivan Mládek rozhodně nebazíruje, připomíná vydavatelství Supraphon jeho letošní osmdesátiny výroční reedicí dvou alb Banjo Bandu z let 1976 a 1977, která jsou přehlídkou dodnes dokonale funkčních a koncertně prověřených hitů, spojujících účinné melodie, vtipná slova a stylovou hudební podobu.

Publicista Čestmír Klos v původním sleeve-note alba Dobrý den pochvalně napsal o interpretační tváři, muzikantském nadhledu, aranžmá, textech a jednotě i pestrosti naráz. Kraťoučké, často jen zhruba dvouminutové skladby, jsou kondenzovanou zábavností, prosvětlující jinak temnou druhou polovinu sedmdesátých let. Profesionálně znamenité texty s využitím neočekávaných legračních rýmů a drtivých refrénových sloganů se již dostaly do čítanek.

Banjo Band byl vždy tvořen výbornými, navíc do zvoleného žánru i vizuálně skvěle zapadajícími muzikanty a jen zdánlivě ochotnickými zpěváky. Dohromady jeden z oprávněně mimořádně trvanlivých fenoménů, nezničitelný ani miliontým poslechem či stým spatřením televizního »klipu«. Dáša N. a Dáša mlsná, Linda, křeček, pantáta s kantátou, nevědomí medvědi, ztracené sako, Jožin z bažin, švagr s bagrem, zmalovaná dívka s dolíčky nebo Prachovské skály jsou jen zlomkem 54 lahůdek na 2CD a 18 písní na originálním LP, které v pátek 4. února 2022 vydává Supraphon.

U příležitosti nového vydání alb Banjo Bandu Dobrý den! a Nashledanou! jsme se Ivana Mládka zeptali:

 

Kterou svoji písničku máte nejraději a proč?

Už jsem to několikrát řekl, že mám všechny svoje písničky stejně rád, protože mi nečekaně umožnily živit se celý život muzikou. Jenom s brnkáním na banjo a bez písniček by se mi to nepodařilo.

 

Co vám v této obtížné pandemické době dělá radost? Malujete nějaký další obraz, či snad píšete knihu, nebo se rodí nová písnička?

Už asi dvacet let nic nepíšu ani neskládám, a jak říká Poirot, mozkovou kůru už využívám jen k vymýšlení obrazových námětů.

 

Máte před sebou několik koncertů (například v Děčíně 26. 1. a v Praze 24. 2. v KD Barikádníků; 23. 3. v Divadle Broadway) – budou to tzv. »výjimečné narozeninové koncerty«? Na co se mohou fanoušci těšit?

Na to, že kromě mého průvodního slova a exhibice našich komiků uslyší staré písničky Banjo Bandu skoro přesně v provedení a skoro na stejné umělecké, pro někoho neumělecké, úrovni jako na prvních elpíčkách, které teď Supraphon tak příhodně »oprášil«.

Více infa: https://www.mladekivan.cz

 

MULTILINK: https://lnk.to/IvanMladekDobryDenNashledanouPR

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=B4oKknKDTDA

 

Foto: Supraphon / Martin Kubica, Ondřej Pýcha