Iva Janžurová: Hluboce se trestám za každou svou chybu

Herecká legenda Iva Janžurová bude dnes prvním hostem večera, který usedne na červenou pohovku v televizní Show Jana Krause. Jedna z nejlepších českých hereček, nepřekonatelná a národem milovaná hvězda, která v současnosti exceluje hned v několika divadelních hrách, například v roli britské královny Alžběty II. ve Stavovském divadle.

akf_7749
„Herectví mě těší čím dál tím víc. Nevím, kam to povede,“ pronáší se smíchem herečka, která má na svém kontě neuvěřitelných více než 350 filmů, televizních inscenací a seriálů. „Množství svých rolí nepočítám. On to vždycky někde někdo spočítá. Mně je ale archivní činnost mého hereckého počínání protivná a nevedu ji,“ říká Iva Janžurová, která se podle svých slov sice nerada vrtá ve své profesní historii, ovšem pokud jde o rozbor svých rolí a hereckých výkonů, je na sebe velice přísná a neúprosná.

akf_7706
„Já se hluboce trestám za každou svou chybu, nebo když náhodou zjistím, že mi v nějaké části představení lidi kašlou, tak hned začnu zkoumat, proč se to děje. A když jsem se svým hereckým výkonem nespokojená, probírám se tím. Ale je bohužel jen málo kolegů, kteří jsou ochotni na to reagovat společně se mnou.“ Kořeny tohoto analytického přístupu vidí ve své schopnosti matematicky uvažovat. „Já jsem byla vždycky velice dobrá v matematice. Dokonce jsem obelstila své rodiče tím, že jedu dělat do Prahy zkoušky z matematiky na vysokou školu, a místo toho jsem šla na DAMU,“ vzpomíná umělkyně a pokračuje: „Stella Zázvorková mi tvrdila, že tato schopnost něco konstruovat či počítat má vliv i na samotné herectví, že si dovedu roli nějak narýsovat.“
S tím také zřejmě souvisí její nadšení pro moderní techniku. „Technické věci mě prostě baví,“ svěřuje divákům. „Od počátku, co vznikaly počítače, jsem se snažila, sice malinko belhavě, ale držet krok s dobou, takže mailovou poštu používám zcela běžně, vlastním chytrý telefon a papírový kalendář již léta nepotřebuju.“ Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 16. listopadu ve 21.35 hodin na Primě.

Foto: TV Prima