Hynek Čermák: Naučil jsem se hrát part violy pro smyčcové kvarteto

„Mám skoro pocit, jakoby tady Dvořák nechal nějakou energii, do které se nám podařilo vstoupit,“ prozrazuje představitel Dvořáka Hynek Čermák. Ten vytvořil hlavní roli ve filmu, který zpracovává klíčovou epizodu ze života slavného hudebního skladatele Antonína Dvořáka. A nejen tu, diváci nahlédnou také do jeho rodiny a poznají jeho celoživotní múzu, hraběnku a herečku Josefínu Kounicovou. Právě ona byla Dvořákovou tajnou a celoživotní láskou. Její nemoc ale tvrdě zasáhla do zvláštního a celoživotně ustáleného trojúhelníku, který tvořila spolu s Dvořákem i jeho manželka Anna. Americké dopisy v neděli 4. ledna od 20 hodin na ČT1.


Na roli Antonína Dvořáka jste se prý připravoval pět měsíců. Jak to probíhalo?
Začal s tím Jarda Brabec, který mě do té jeho postavy trochu vpravil. Tehdy jsem zjistil, že to bude docela náročné, a tak jsem se spojil například s doktorem Miroslavem Střelákem, který mě na základní škole učil hudební výchovu, abych se toho dozvěděl o Dvořákovi co nejvíc. Shodou okolností mě předtím připravoval i k přijímačkám na DAMU. No a taky jsem se musel naučit pár tónů na piano a na violu. S pianem nebyl až takový problém, ale s violou to bylo složitější. Naštěstí ale hraju na kytaru, takže vím, jak zmáčknout strunu, aby to znělo. Nakonec jsem se naučil hrát part violy pro smyčcové kvarteto.

Jak probíhalo natáčení?
Samotné natáčení trvalo dvacet osm dní, předcházelo tomu ale několik měsíců příprav a hereckých zkoušek. Nicméně všichni mí herečtí kolegové, Petra Špalková, Igor Bareš nebo Soňa Norisová, jsou prvotřídní hráči. S Petrou Špalkovou můžete dialog zahrát dvaceti různými způsoby a vždycky vám nahraje jinak. Dělalo se to vlastně samo.

Jak na vás zapůsobila sama postava Antonína Dvořáka?
Po setkání s ním je to pro mě teď velmi osobní téma. Mám skoro pocit, jakoby tady Dvořák nechal nějakou energii, do které se nám podařilo vstoupit. Od té doby mám k jeho hudbě velmi osobní vztah. A veškerou vážnou hudbu, kterou jsem poslouchal předtím, ať už je to Verdi či Berlioz, teď poměřuji s Dvořákem. A mám pocit, že Dvořák je ještě o řád výš. Ta investice a energie, kterou do toho vložil, přestože sám tvrdil, že to nejde z něj, ale že je to pouze božské vnuknutí, je absolutně výjimečná. A hodně jsem při tom natáčení myslel i na Jana Wericha. Ani nevím proč. Nějak mi s tím Dvořákem začal splývat. Každopádně to bylo mimořádné setkání.

Americké dopisy
Režie: Jaroslav Brabec
Scénář: Petr Zikmund
Hrají: Hynek Čermák, Vladimír Javorský, Petra Špalková, Soňa Norisová, Petra Špalková, Igor Bareš, Jan Novotný, Filip Kaňkovský, Sabina Rojková
Hudba: Jan Jirásek
Kamera: Tomáš Sysel
Vedoucí výroby: Martin Lubomírský
Kreativní producent ČT: Jan Lekeš

Foto: Česká televize