Gabriela Beňačková zazpívá na netradičním koncertě v Obecním domě

Legenda světové opery Gabriela Beňačková se vrací na podium do Obecního domu v Praze za doprovodu Českého národního symfonického orchestru, který slaví 25 let své existence. Uznávaná diva zazpívá 5. března se svými svěřenci – mezzosopranistkou Ester Pavlů a tenoristou Jakubem Pustinou. „Jsem velmi pyšná na oba talentované sólisty, které jsem si k tomuto koncertnímu vystoupení přizvala. Spolupracuji s nimi již delší čas, a mohu tak sledovat jejich pokroky a úspěchy,“ upřesnila výběr Gabriela Beňačková.

Pavlu

Ojedinělé vystoupení se uskuteční v rámci oslav pětadvaceti let advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný. „V nabitém programu figurují stěžejní momenty dějin tuzemské klasické hudby v čele se Dvořákovou Rusalkou a Janáčkovou Jenůfou. To, že se jich v Obecním domě společně se svými svěřenci ujme žena, která se o věhlas naší hudby v zahraničí zasloužila jako málokdo, svědčí o tom, že odkaz význačných českých skladatelů je nesmrtelný,“ říká Pavel Smutný, společník zmíněné advokátní kanceláře a také filantrop, který působí i jako prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Pustina

Během slavnostního večera zazní díla významných skladatelských velikánů, jakými jsou Giuseppe Verdi, Antonín Dvořák, Richard Wagner, Leoš Janáček, Richard Strauss nebo Franz Lehár. Publikum se může těšit i na slavnou Janáčkovu Jenůfu, kterou Beňačková přednesla ve více než tisícovce představení na světových podiích slavných operních domů včetně Metropolitní opery v New Yorku. Spolu s mladými talenty dále představí několik duetů v premiérovém provedení. Český národní symfonický orchestr, který tentokrát zahraje pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka, patří k nejvytíženějším orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už se jedná o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou, a doma i v zahraničí se tradičně těší velkému zájmu publika.

Vizual02

Gabriela Beňačková, která zpívala mimo jiné i s Plácidem Domingem či José Carrerasem, vystupuje na českých pódiích velmi vzácně. Široká i odborná veřejnost tak bude mít jedinečnou možnost opět slyšet její neobvyklý soprán, kterému mnozí kritici dávali přívlastek stříbrný nebo ho označovali jako hlas s pověstnou slovanskou slzou.

Stejně jako Český národní symfonický orchestr, i naše kancelář slaví čtvrtstoletí existence, a proto postupně předáváme pomyslnou štafetu nové nastupující generaci. Totéž platí o nenahraditelné Gabriele Beňačkové, která dlouhodobě podporuje a vyhledává mladé talenty. Máme velkou radost, že jsme tento projekt mohli iniciovat a paní Beňačková souhlasila. Bude to mimořádný večer,“ dodává Pavel Smutný, který se společně s nadačním fondem Bohemian Heritage Fund a advokátní kanceláří Císař, Češka, Smutný pravidelně podílí na spoluorganizaci projektů v oblastech české klasické hudby a kultury. Vstupenky na koncert, který se bude konat v pondělí 5. března od 19 hodin jsou k dispozici na pokladně Obecního domu nebo na adrese vstupenky.cnso.colosseoum.eu.

Gabriela Beňačková za více než 47 let své aktivní kariéry ztvárnila desítky rolí a působila jako sólistka Národního divadla v Praze, Vídeňské státní opery, Bavorské státní opery v Mnichově, Operního domu v Curychu, Divadla La Fenice v Benátkách nebo Metropolitní opery v New Yorku. Vystupovala na nejvýznamnějších světových scénách včetně londýnské Covent Garden a milánské La Scaly. Je laureátkou mnoha prestižních ocenění u nás i v zahraničí a její pěvecké mistrovství mohli posluchači obdivovat napříč celým světem od Ameriky až po Japonsko.

Benackova

Ester Pavlů je mladá česká mezzosopranistka a laureátka mezinárodních pěveckých soutěží, která vystudovala Pražskou konzervatoř či pražskou AMU. Vzdělání a zkušenosti rozšiřovala na mistrovských kurzech u Aprile Millo, Petra Dvorského, Bojidara Nikolova a v současnosti spolupracuje s Gabrielou Beňačkovou. Vystupovala na českých operních scénách v roli Cizí kněžny ze Dvořákovy Rusalky či Donny Elvíry z Mozartovy opery Don Giovanni a působila například jako sólistka v představení Mystérie de Noël v Grand Théâtre du Puy du Fou ve Francii.

Tenorista Jakub Pustina původně vystudoval chemii. Poté se začal věnovat zpěvu a je držitelem několika cen z mezinárodních pěveckých soutěží. Ještě jako barytonista debutoval ve více než dvanácti operních titulech například na prknech Národního divadla v Bratislavě či Státní opery v Praze. Od roku 2014 se ve spolupráci s legendární sopranistkou Gabrielou Beňačkovou začal věnovat hlasovému oboru dramatický tenor a debutoval v zámoří jako Canio v Leoncavallových Komediantech nebo Erik ve Wagnerově Bludném Holanďanovi. Zpíval v Polsku, Rusku, Německu, Belgii, Francii, Itálii, Rakousku, Maďarsku, Lucembursku, Dánsku, Slovensku, USA, Singapuru, Panamě, Austrálii nebo na Novém Zélandu. S Beňačkovou tenorista natočil společné album Sogno.

Foto: Advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný