Fiakr je plnoletý! Kapela hrající staropražské šlágry oslavila 18

Kapela Fiakr se poprvé sešla v úterý 28. března 2000 v Základní umělecké škole v Ládví. První veřejné vystoupení se uskutečnilo v původním složení v restauraci U Bubeníčků v Myslíkově ulici 12. července 2000. Iniciátorem vzniku byl náš fagotista a ředitel ZUŠ Bedřich, u kterého není nikdy nouze o zběsilé nápady. A protože je tato vlastnost prudce nakažlivá, bez reptání jsme následovali jeho výzvy. Tehdy jsme toho byli účastni ze současné sestavy tři. Zmíněný Béďa, Ivo a Pepíno. Později se k nám připojil Petr se svojí »kačenou«, což je lidový název pro kontrabas,“ vzpomíná v sobotních Haló novinách kapelník skupiny Fiakr Ivo Zelenka.

fiakr-73

„Řemeslo staropražského umělce je náročné psychicky i fyzicky. 😉 Ne, že bychom si ztěžovali; útěkem před městskou policií s basou na rameni člověk může kondici jedině získat. 😉 Soustavné tahání »držtěk« však způsobilo, že náš dvorní harmonikář Pepa měl dočasně doktorem nařízený »dištanc« od interpretace. Povolali jsme proto aktivní zálohy. Roli akordeonisty v našem spolku tedy od května 2016 k naší radosti vykonává Bodlák. Pepa se časem uzdravil, takže nyní je naše akordeonová sekce dvoumužná. Kdo z vás to má?“ přiznal se smíchem Ivo Zelenka ve velkém rozhovoru, který vyjde již tuto sobotu 19. května v Haló novinách.

fiakr 2

„Základní cíle činnosti Fiakru máme zakotveny přímo v našich Stanovách; tedy si dovolím přímou citaci: ,Základním cílem činnosti kapely je interpretace převážně písňové tvorby, ke která mají členové kapely kladný vztah. Externím cílem je poskytovat publiku radost a bohatý zážitek při vystoupeních kapely a poslechu záznamů. Interním cílem činnosti je dobrý pocit ze hry a zpěvu, uspokojení a pohoda. Dalším cílem je pak odpovídající finanční ohodnocení za vystoupení. Vyústěním činnosti kapely je poskytování zábavného a uměleckého zážitku formou hudební produkce formou pódiového vystupování a realizací audio a audiovizuálních nahrávek. Fiakr k naplnění tohoto základního cíle a získávání prostředků na jeho realizaci vyvíjí zejména tyto činnosti: pódiové vystupování, tvorba audio a video nahrávek a záznamů a zajišťování prezentace a propagace kapely,ʻ“ dodal Ivo Zelenka. Velký rozhovor nejen o skupině Fiakr si můžete přečíst již tuto sobotu 19. května v Haló novinách. Kapele nyní vyšlo i novinkové CD nazvané Kam to bude, vašnosto?, které můžete zakoupit na webu www.fiakr.cz nebo na vystoupeních Fiakru.

 front

Poslechněte si písničku Fiakru Do Ameriky zde:

 

 https://www.youtube.com/watch?v=uajQbuHuGEY

 

Foto: www.fiakr.cz / Martin Vosáhlo