Emma Smetana prolomila Kód Enigmy

Slavnostní premiéra americko-britského filmu Kód Enigmy nadchla všechny příznivce dech beroucích životopisných dramat. Tématiku válečného hrdiny, stíhaného za sexuální orientaci, jemuž se podařilo prolomit neprolomitelný šifrovací kód a zachránit tak miliony životů, si nenechali ujít ani slavné české tváře.


Na slavnostní předpremiéře filmu nominovaného v osmi katergoriích na cenu Oscar nesměli chybět ani známé tváře českého showbyznysu jako například moderátorka Emma Smetana s přítelem Jordanem Hajem. „Z filmu jsem nadšená a především ze ztvárnění hlavního hrdiny. Věřím, že Benedict Cumberbatch si odnese za tuto roli Oscara,“ uvedla Emma Smetana. Na film dále dorazili herečka Bára Mottlová, moderátor Petr Vojnar, modelka Veronika Chmelířová Procházková či herec Stanislav Majer.
Film vypraví o jednom z nejpozoruhodnějších a zároveň neoslavovaném hrdinovi druhé světové války, jenž se zasloužil o rozluštění kódu legendárního nacistického šifrovacího stroje a urychlil tak konec druhé svétové války dle odhadů o dva roky, čímž zachránil několik milionů životů. Profesor Alan Turing vedl tým vědců, kteří rozluštili kód Enigmy, a později položil základy moderní informatiky. Během svého života byl jako gay pronásledován, souzen a čekal jej zničující proces. Jeho válečné zásluhy a úsilí však byly chráněny státním tajemstvím, a tak se o nich nesměl nikdo dozvědět. Nakonec byl odsouzen k chemické hormonální léčbě, která mu znemožňovala pracovat. Zemřel jako jednačtyřicetiletý v roce 1954 vlastní rukou.


Kromě excelentního Benedicta Cumberbatche se mohou diváci těšit na nastávající maminku Keiru Knightley, Marka Stronga, Charlese Dance či Matthea Goodese. S trochou nadsázky bychom mohli říct, že tvůrci byli během příprav filmu velmi plodní. Nejen že jejich práce byla nominována na několik Zlatých globů a Oscarů, ale oba hlavní hrdinové (Keira a Benedict) se aktuálně ve svém soukromém životě chystají na zcela nové role, a to role prvorodičů.

Foto: Forum Film