Daniel Stach: Mám geniální sestru!

Mladý moderátor, držitel několika novinářských ocenění Daniel Stach přišel do televizní Show Jana Krause zpravit nejen o vědě, jejíž popularizace je jeho zaměstnáním i koníčkem, ale prozradí i něco ze svého soukromí.

Právě za popularizaci vědy byla v roce 2018 na jeho počest pojmenována planetka číslo 93256, která obíhá v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem. O dva roky dříve mu Akademie věd České republiky udělila medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy a letos získal Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti.

Jan Kraus se bude mladého novináře ptát ale i na to, co se mu v internetovém vyhledávači objevilo vedle jeho jména. Takže ryze soukromé věci, jako například na prvním místě: manželka. „Mám,“ souhlasně pokyvuje Daniel. „Už docela dlouho a má se mnou celých těch takřka patnáct let úžasnou trpělivost,“ doplňuje s tím, že jsou spolu od gymnázia. Následuje slovo sestra. „Ano, mám strašně chytrou sestru,“ přitakává. „Moje sestra je geniální. Ona například mluví tak dobře japonsky, že Japonci nepoznají, že není Japonka, dokud ji nevidí.“ Při té příležitosti zmíní také své rodiče a to, že je jim vděčný nejen za chromozomovou výbavu, kterou mu předali, ale především za výchovu, která podle něj hrála velkou roli v tom, co v životě dokázal.

Tento novinář do svého pořadu například zve respektované vědce i držitele Nobelovy ceny a vede s nimi rozhovory plynulou angličtinou. „To nejdůležitější, co já dělám, je příprava plus to, že ve spolupráci se svými kolegy dokážeme získat zajímavé hosty do vysílání, kteří nám pomohou podívat se na svět trochu jinak,“ popisuje svoji práci a s neskrývaným nadšením dodává, že ho to velice baví. „Mě vždycky bavilo ptát se proč, protože to vás dovede k tomu podstatnému.“ S moderováním televizního pořadu zaměřeného na vědu a současnou civilizaci přitom začal v pouhých čtyřiadvaceti letech. „Baví mě ale také sport a moje rodina,“ připojuje

k výčtu svých koníčků bývalý reprezentant ve vodním slalomu. „Ale letos jsem byl zatím jen dvakrát na vodě.“ Na závěr Daniel prozradí, jaký rituál používá před natáčením pro to, aby se zkoncentroval.

Foto: TV Prima