Cukrářský mág Josef Maršálek vydal sladkou »covidovou« kuchařku

Moje sváteční pečení. Tak se jmenuje nový knižní počin cukrářského mága Josefa Maršálka, který vydalo Nakladatelství XYZ. Publikace plná stylových receptů, nádherných fotografií a nečekaných chutí vznikala netradičně. Snad i proto je naprosto unikátní. Křtu této sbírky receptů na cukroví a zákusky se v pražském Divadle Lucie Bílé jako kmotry zúčastnily dámy, které mají rády vše, co je obsahem nové knihy. Zpěvačka a »principálka« Lucie Bílá, herečka Tereza Bebarová, herečka Naďa Konvalinková a zpěvačka Hana Křížková. Jako moderátor-kmotr a patron přišel herec a muzikant Václav Kopta.

„Přemýšlíte, jak dodat svátečnímu pečení jiskru? Zkuste tentokrát rozvonět svou kuchyni trochu jinak. V šedesáti unikátních receptech inspirovaných mým dětstvím, zážitky z cest i aktuálními světovými trendy vám ukážu, jak z klasického cukroví udělat něco výjimečného. Podělím se s vámi také o své tajné tipy, takže společně zvládneme cukrařinu špičkové úrovně přímo u vás doma. Pojďme se do toho pustit – sladce, s láskou a společně,“ lákal cukrář Josef Maršálek nejenom hosty »komorního« křtu (s ohledem na covidová opatření), ale láká především všechny, kteří si knihu už pořídili nebo pořídí.

„Když jsme se v únoru pozdě odpoledne s mým partnerem Petrem vraceli domů z třítýdenní cesty po Indii, byl první náklad mé knihy Moderní česká cukrařina beznadějně vyprodán a s napětím se čekalo na druhý dotisk. Muselo se to stihnout docela rychle, neboť na konci února se měl oficiálně konat její křest. Kmotrou byla sama Lucie Bílá a křtem provedla milovaná Terezka Bebarová. Ještě jsme se ani nedostali z jetlagu a první ranní e-mail byl od Lindy z Albatrosu. A že by byli rádi, kdybych pro ně napsal další cukrářskou knihu. Nemuseli mě dlouho přemlouvat, protože jejich přáním byla kniha Vánoční. A já Vánoce, a celý ten rumrajs kolem nich, miluji,“ nastínil vznik nové knihy autor a cukrář v jedné podobě. Nemožné se stalo skutkem a celá kniha byla nafocena za rekordně krátký čas.

„Mám z toho velkou radost. Kniha vznikala primárně v první koronavirové době u nás doma. Od 18. do 21 dubna jsme pět dní se skvělou fotografkou Maruškou Bartošovou u nás doma fotili, tedy čtyři a pátý jsme si udělali mejdan. Díky části mé rodiny, Petrovi a přátelům, jsme naprosto skvěle zvládli zrealizovat ty desítky dezertů. Protože nebylo v našich silách to všechno sníst, měla se řada našich sousedů na jaře velmi dobře…“ vzpomíná s úsměvem Josef Maršálek.

Také kmotři se svěřili se svými pocity, když knihu poprvé viděli a drželi v ruce: „Já chci Pepíčkovi moc poděkovat, že si na křest, i když v »omezeném režimu« vybral naše divadlo, protože nám diváci moc chybí a jsem ráda, že alespoň takhle máme možnost se sejít a vidět se. Já tu jeho novou, krásnou knihu už mám a miluju ji. Jsem člověk, co si nepamatuje vůbec nic, ale co se napíše, nemusí se pamatovat. Já přeji hodně nadšených čtenářů a ať z ní mají takovou radost, jako mám já,“ svěřila se principálka divadla, zpěvačka Lucie Bílá.

„Co popřát mému kamarádovi, kolegovi, s nímž nejenom že jsme dělali a zase budeme dělat pořad Peče celá země, ale realizujeme náš vlastní pořad. Mnoho těch receptů znám z reálu, protože Pepa je prostě opravdu cukrářský kouzelník. Snad jen, aby je nepotkalo to, co mě, že od doby, kdy spolu pečeme, točíme, tak jsem nabrala nějaké to kilo navíc, a co teď s tím, že?“ podotkla s humorem Tereza Bebarová.

Herečka Naďa Konvalinková měla typicky předvánoční přání. „Já bych popřála hlavně stále tolik energie a nápadů, a nám všem, kteří tohle cukroví, zvláště teď před a o svátcích budeme ochutnávat, aby po něm zůstala jen tak skvělá chuť a ty kalorie mizely… Říká se, že Vánoce jsou svátky zázraků, tak třeba se nějaký stane a kilíčka nám nahoru nepůjdou,“ usmívala se.

Doplnil jí herec, hudebník a moderátor Václav Kopta. „Přeji nejenom knize, ale i Pepovi, aby ta energie a nápady byly stále vzrůstající, protože talent a sílu na to máš. A taky přeju Albatrosu, aby vznikaly další takové skvělé knížky a budeme se na ně moc těšit.“

V příštím roce chystá Česká televize již 2. sérii kulinářské show Peče celá země a opět u toho budou právě Josef Maršálek, Tereza Bebarová a Václav Kopta. „Moc se na to těšíme a jsme sami zvědavi, jaké další talenty z té soutěže vyjdou. Jsme národ nesmírně šikovných a kreativních lidí, což ostatně poznáváme s Pepou i teď, když točíme náš nový »hobby a mňam« pořad Čas na TE.BE, který vysílají TV Mňam a TV Hobby, a kde kromě pečení dáváme prostor i šikovným kutilům nebo rukodělným nadšencům,“ podotkla Tereza Bebarová.

 

Foto: Nakladatelství YXZ / Jaroslav Hauer