Čerstvý držitel Thálie Harapes: Pracovat v divadle je v podstatě diagnóza!

Novopečený držitel Thálie za mistrovství v oboru tance, Vlastimil Harapes, to na předávání Cen Thálie řekl za všechny: „Pracovat v divadle je v podstatě diagnóza. Ovšem, pokud má člověk někoho, kdo jej živí, je to rozhodně to nejkrásnější povolání.“


I proto divadelníci, více než kdo jiný, velmi oceňují pomocnou ruku. Výjimku neudělali ani v případě předávání prestižních Cen Thálie a jejich partnera, minerální vody Magnesia, díky níž se večer v Národním divadle mohl konat. Jistou nevýhodou zkrátka hereckého povolání je, jak vtipně poznamenal moderátor Antonín Procházka, že herci nemohou dělat akce typu »Děkujeme, odcházíme«, protože by nejspíš byli prostě odejiti.


Možná i proto mnozí z herců vyjádřili své sympatie minerální vodě tím, že se afterparty nedrželi jen pověstné skleničky dobrého vína, ale doplňovali ji právě s minerálkou. Někteří s ní dokonce předváděli i humorné scénky pro pobavení přítomných fotoreportérů.
Z průběhu celého večera měl radost i generální ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Paquale, nejenže se mu dostalo vřelého hereckého přijetí, ale jeho Magnesia se díky Českému lvu, Magnesii Liteře a nyní i Cenám Thálie stala největším kulturním donátorem v Čechách.

Ceny Thálie 2011
Herecká asociace udělila za rok 2011 celkem třináct výročních cen Thálie. Za zmínku stojí především nekončící aplaus vestoje, který sklidil Luděk Munzar, oceněný za celoživotní mistrovství v oboru činoherního herectví. V hledišti mu tleskali především herečtí kolegové, ale také dcera Bára a z nemoci se zotavující manželka Jana Hlaváčová. „Blahopřeji všem vyznamenaným a oceněným. Je to dvaadvacet let, co jsem odtud dobrovolně odešel. Za celou tu dlouhou dobu mě nenapadlo, že se na tohle jeviště ještě vrátím. Děkuju vám,“ řekl dojatý herec.
Za celoživotní mistrovství v oboru byl dále oceněn operní zpěvák René Tuček a v oboru balet Vlastimil Harapes.


Cenu za nejlepší herecký výkon loňského roku si odnesl Václav Neužil za roli Mugsy v inscenaci Dealer’s Choice Patricka Marbera, kterou nastudovalo pražské Dejvické divadlo. Podařilo se mu porazit i takového herce jakým je Juraj Kukura. Činohra – ženský výkon: Helena Dvořáková (role Ysé ve hře Paula Claudela Polední úděl).


Červenou sošku za mimořádný výkon v oboru opera si odnesla zpěvačka Anna Klamo. Mezi muži získal ocenění ve stejném oboru barytonista Jacek Strauch.
Za nejlepší herecký výkon v oboru opereta muzikál ocenila porota Moniku Absolonovou (role Fanny Briceové v představení Funny Girl). V mužské kategorii porota ocenila herce Dušana Vitázka. Ten dostal již svou druhou sošku a porazil ve své kategorii Tomáše Topfera.
V neposlední řadě získala sošku Thálie mladičká herečka Tereza Dočkalová v oboru činohra do 33 let.

Foto: Image CZ