Brzobohatý slaví 80! Jeho žena tvrdí: Radek není žádný hrdina!

Všichni dobří rodáci, Atentát, Dáma na kolejích, Ucho nebo F. L. Věk. Jak elegantně stárne český herecký sex symbol? O dobách jeho největší slávy, vlastním divadle a také o tom, jaké to je, když se člověk blíží k osmi křížkům, promluví v unikátním dokumentu Tajemství Radoslava Brzobohatého, který TV Barrandov odvysílá u příležitosti hercových osmdesátin v sobotu 15. září ve 20 hodin.


Radek Brzobohatý vytvořil bravurně řadu nezapomenutelných postav. Exceloval ve filmu, v divadle i v seriálech. Teď nás provede svým divadlem, přímo v barrandovských ateliérech zavzpomíná na dobu své největší slávy a pozve naši kameru na rodinný statek u Prahy. Na český sex symbol zavzpomínají také jeho kolegové a rodina. Jeden z nejznámějších českých herců pohledem režiséra Jiřího Svobody, v jehož filmech zářil. O tom, jakým je Radoslav Brzobohatý otcem, manželem a kolegou otevřeně hovoří jeho děti Ondřej a Rola, manželka Hana Gregorová a kolegové Miroslav Donutil, Květa Fialová i režisér František Filip.

Gregorovou musel dlouho ukecávat
Radoslav Brozobohatý v dalším díle divácky velmi oblíbeného cyklu Tajemství vzpomíná na své životní role, ale i okamžiky. Jedním z nich bylo seznámení se současnou manželkou Hanou Gregorovou. „S Hankou jsme se seznámili před dvaatřiceti lety na Slovensku v Tatrách v dědině, která se jmenuje Osturňa. Točili jsme tam film Noční jezdci, kde jsem tam hrál hlavního celníka. Bylo to, myslím, někdy začátkem července, byl jsem v uniformě a najednou jsem zahlídl krásnou ženskou, kterou jsem nikdy předtím neviděl,“ zasněně vzpomíná Brzobohatý. Svoji nastávající ale musel dlouho ukecávat. „Byl na vrcholu slávy a od Aše až po Černé Pričope idolem žen od 12 do 120 let. Dlouho jsem odolávala, až jsem neodolala,“ vysvětluje důvod svého váhání Gregorová.

Syn Ondřej se mu zprvu nelíbil
Po tříleté známosti se jim narodil jejich jediný syn Ondřej. Radoslavovi v té době bylo už jednapadesát let. „Když se narodil Ondra, zavolali mě a já jsem okamžitě přijel do porodnice. Nejdříve se mi nezdál nic moc, ale když mi ho dali do ruky, vzpomínám si, že jsem šel k Hanině a řekl jí, že jsem ještě nic tak krásného v životě neviděl,“ netají dojetí v dokumentu Tajemství Radoslava Brzobohatého sám herec.

Gregorová: Radek není žádný hrdina
Veřejnost si Brzobohatého tak jako každého geniálního herce spojuje s jeho postavami. Jaký ale je ve skutečnosti, to už může říct málokdo. Jeho žena si v dokumentu příliš servítky nebrala a prozradila, jaký je populární herec v soukromí: „Radek, i když se tváří hrozně hrdinsky, že je F. L.Věk a všechny hrdinné role dohromady, v životě není tak hrdinný typ, to si ho lidé ztotožňují s jeho rolemi. On je úplně jiný, je introvert a nekonfliktní,“ přiznala Gregorová s tím, že největší trápení si s ním prožila, když herec opustil domovské Vinohradské divadlo. „Vím, že ho velmi mrzelo, když po jednatřiceti letech za velmi nepříjemných okolností odešel z Vinohradského divadla. Vím, že z toho byl ve velkém stresu a že je pro něj divadlo vším. V tu chvíli jsem se rozhodla, že zkusím pro něj vytvořit divadlo.“

Foto: TV Barrandov, Radim Novotný