Bára Hrzánová věří, že dobří duchové existují

Přesně takto odpověděla herečka na otázku Tomáše Kříkavy při křtu knihy Ilony Fryčové Varování. Křtilo se v Knihkupectví Letná v Praze 21. 11. 2013 po půl páté. Dorazilo mnoho hostů, kteří se chtěli setkat jak s milou autorkou, tak laskavými kmotrami – Bárou Hrzánovou a Ivonou Březinovou.

Ilona Fryčová, která na křest své knihy dorazila se svým vodicím psem Ezaristem, prozradila, že vlastně píše od dětství. Jenže díky postupnému zhoršování jejího zraku si pak to, co napsala, nemohla přečíst, proto se začala věnovat postupně jiným aktivitám, nějaký čas i zpěvu, a nechala svůj talent pro psaní chvíli spát. Probudil se až později – i díky technice, která jí může částečně nahradit chybějící zrak, také díky manželovi a dětem, kteří ji podporují.


Zavzpomínala na studia na Literární akademii Josefa Škvoreckého, které si, jak říká: „Opravdu užila.“ Na této škole její lektorkou tvůrčího psaní byla Ivona Březinová, která se s přítomnými podělila o svou radost, že Ilona svůj talent nenechala spát napořád a znovu začala s psaním. Bára Hrzánová pak potěšila všechny ukázkou z povídky Duch ve slepeckém ústavu, kterou ukončila v nejnapínavějším okamžiku: „To abych vás trochu napnula.“ V ten okamžik blesklo redaktorce nakladatelství Janě Semelkové hlavou: „Byla by to skvělá audiokniha.“


„Věříte na duchy?“ překvapil Tomáš Kříkava dámy otázkou. Jana Semelková přitakala, Ivona Březinová se domnívá, že něco kolem nás je, nenazývala by to přímo duchy, ale určitá energie nás někdy vede správným směrem a Bára Hrzánová okamžitě prohlásila: „Ano, jsou kolem nás. Tady (rozhlédla se po knihkupectví) – tady je teď narváno, jen my jsme ztratili schopnost je vnímat…“
Knižní křtiny završily kmotry tím, že nabily knihu Varování pozitivní energií – pořádně ji potlapkaly – a popřály jí hodně štěstí na cestě ke čtenářům. Příjemný podvečer v Knihkupectví Letná, které najdete v Praze na ulici Milady Horákové, jen na dostřel od Strossmayerova náměstí, se pomalu vyprazdňovalo, jen dobří duchové v něm setrvali – musí přece se postarat o úspěch knihy Ilony Fryčové Varování. Přijďte se přesvědčit sami.

Varování
7 neuvěřitelných příběhů
Ilona Fryčová, ilustrace Tomáš Kříkava

Všude kolem nás se dějí i nepěkné věci, bohužel, jejich obětmi se stávají také děti. Ale občas »cosi» dítě varuje, zachrání ho před něčím zlým. Snad dobří duchové?! Ilona Fryčová napsala sedm příběhů, ve kterých malí hrdinové prožívají nepříjemné okamžiky, plní nesnadné úlohy, stojí před tíživými životními situacemi. Dospělí, zdá se, nevnímají, že jejich potomky něco ohrožuje, trápí, bolí. Utápějí se ve vlastních zármutcích a problémech. A tehdy se objeví »kdosi«, ten, kdo umí poradit, utěšit, nasměrovat… Napínavé duchařské povídky Ilony Fryčové vyzařují jakési světlo, které dokáže popsat právě jen ona, protože sama vnímá svět vnitřním zrakem – tak, jak si ho pamatuje z dětství.
Pevná vazba, 176 stran, cena: 248,- Kč

O autorech:
Ilona Fryčová se narodila v roce 1963 se v Přerově. Chtěla být zdravotní sestrou, učitelkou a také spisovatelkou. V dětství psala povídky, jenže je po sobě nedokázala přečíst. V deseti letech ji potkala degenerace sítnice, postupem času se jí horšilo vidění. Na psaní a čtení viděla velmi špatně. Naštěstí pro ni, se její mamince nelíbily ústavy – internátní školy pro zrakově postižené. Díky ní a kamarádkám mohla dochodit běžnou základní školu. Potom se vyučila a pracovala jako telefonistka. Když se objevily na trhu diktafony, počítače s umělým hlasem a mluvicí notebooky, pustila se do studií. Nejprve angličtiny, potom Veřejnoprávní akademie, pak Vyšší odborné školy publicistiky, kterou přerušila v době třetího mateřství, a po něm navázala studiem na Literární akademii J. Škvoreckého. Je členkou Tvůrčí skupiny Hlava Nehlava, se kterou publikovala povídky ve sbírkách Ruce vzhůru (povídka Smrt v mamutí pasti) a Noční můry nespí (horor Želivan). Její první samostatná novela Poslední ples se odehrává na hradě Ledči nad Sázavou a je z doby Jagelonské. K vydání připravuje oceněnou povídku Velké uši a dlouhé nohy, o přátelství žirafy a slůněte. Ráda cestuje, baví ji historie, miluje děti, zvířata, literaturu a staré hrady. Někdy upřednostňuje samotu, jindy vítá společnost. Je matkou tří dětí. Žije v Praze s mužem, dcerami, kočičkou, vodicím psem…

Tomáš Kříkava se narodil v roce 1987 se v Kladně. Od pěti let se věnoval herecké kariéře ve Středočeském divadle Kladno, následovně i v České televizi a v Hudebním divadle Karlín. Jak sám říká: „Pokud prožijete své dětství v hereckých šatnách, nemůžete očekávat, že z vás vyroste normální člověk.“ Pak se rozhodl opustit prkna, která znamenají svět a plně se věnovat studiu. Nastoupil na Literární akademii Josefa Škvoreckého, kde se seznámil s osobnostmi, jež ho inspirovaly k dalším krokům. Po hororové povídce ve sborníku Noční můry nespí (Protokol) a dvou erotických povídkách pro mládež ve sborníku Nahoře bez…a dole taky (Robosexuál, Inkubus), který i z části ilustroval, se rozhodl ponořit se plně do světa literatury, umění, psaní poezie a obchodu s uměleckými artefakty. Svá literární díla publikuje časopisecky. Svá umělecká díla vystavuje v Čechách i zahraničí. V současnosti žije v Praze. Miluje procházky po nábřeží, krmení kachen a normální život, který je často lepší, než ta nejpodivuhodnější kniha.

Foto: JaS nakladatelství / Josef Louda