Autobiografie Karla Gotta vyšla jako audiokniha a čte ji i umělá inteligence hlasem Mistra

Fanoušci Karla Gotta mají poprvé možnost slyšet jeho autobiografii Má cesta za štěstím v kompletní verzi. Na čtyřech CD-MP3 vychází 29. září 2023 audiokniha, kterou načetl Igor Bareš a také umělá inteligence hlasem Karla Gotta. Některé díly ze zpěvákových pamětí mohli přes prázdniny slyšet posluchači Českého rozhlasu Dvojka, kde četba na pokračování zaznamenala více než jeden milion on-line poslechů, a stala se tak nejposlouchanějším literárně dramatickým dílem v historii ČRo. Nyní se k posluchačům dostanou i kapitoly ze soukromého života, které ve vysílání nezazněly. Očekávaná novinka, v níž je poprvé v Česku zapojený do literárně dramatického díla hlas vytvořený umělou inteligencí, obsahuje celkem 73 kapitol. Popisují zpěvákův život od dětství přes pěvecké úspěchy v Česku i v cizině, narození dcer, vážné zdravotní komplikace až do posledních týdnů jeho života. Audiokniha je v exkluzivní distribuci Supraphonu jak ve fyzické podobě na 4CD-MP3, tak v digitálních formátech.

Rozsáhlá audiokniha (v celkové stopáži: 30:51:58) vznikla v koprodukci agentury Karel Gott Agency a Českého rozhlasu pod vedením šéfrežiséra Českého rozhlasu Aleše Vrzáka, kreativního producenta Lukáše Sapíka a producentky Ivany Gottové. „Velice mě těší, jaký ohlas vyvolala audioverze Karlových pamětí u rozhlasových posluchačů a jsem mile překvapena veskrze pozitivními reakcemi. Věřím, že fanouškům mého manžela udělá stejnou radost i tato kompletní verze se stopáží přes 30 hodin,“ řekla Ivana Gottová, která u projektu stála hned od počátku a dala Českému rozhlasu svolení s vytvořením digitálního otisku hlasu Karla Gotta.

Tým, který pracoval s takzvanou hlasovou syntézou, se po celou dobu držel striktních interních pravidel. Z nich například vyplývá, že hlas vytvořený umělou inteligencí může být použit jen pro načtení textu, které dotyčná osoba napsala nebo pronesla, a nebude zneužit v nesprávném kontextu. Podle právní analýzy, kterou si ČRo nechal vypracovat u renomované právnické kanceláře Štaidl – Leška, je užití hlasu Karla Gotta vytvořeného umělou inteligencí po všech stránkách možné při dodržení zásad šíření jeho dobrého jména, pozitivního odkazu a při respektování piety.

Audioverze pamětí Karla Gotta je jedním z hlavních projektů k oslavám 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na území Česka. Příprava trvala téměř rok a samotná editace hlasové syntézy zabrala zvukovým mistrům desítky hodin práce. Umělá inteligence načetla hlasem populárního zpěváka zhruba 16000 slov. Vývoj digitálního otisku hlasu pro Český rozhlas zajistila vědecká společnost SpeechTech ve spolupráci s Výzkumným centrem NTIS Západočeské univerzity v Plzni. Vědci musí po definitivním ukončení projektu smazat hlasový otisk Karla Gotta ze serverů, aby nebyl napadnutelný. Data budou následně uložena v off-line režimu v budově Českého rozhlasu, aby bylo zamezeno jejich možnému zneužití.

Více se o projektu se dozvíte na www.gott.rozhlas.cz

 

Audiokniha a kniha v prodeji: https://KarelGott.lnk.to/MaCestaZaStestim

 

Video dokument Má cesta za štěstím: https://www.youtube.com/watch?v=UpsYzIjtUvY

 

Foto: Supraphon / Lenka Hatašová, Český rozhlas