Andrej Hryc: Můj celoživotní sen je hrát krásného, vysokého, štíhlého, modrookého blonďáka

První potlesk diváků bude dnes večer patřit v televizní Shoew Jana Krause slovenskému herci a producentovi Andreji Hrycovi, který byl mimo jiné také prvním ředitelem slovenského rádia Twist. „Přinesl jsem vám jako dárek svoji knížku Inventura, kterou si můžete zařadit do té sbírky knih, které si nikdy v životě nepřečtete,“ říká hned zkraje a dodává, že by spoustu těch hloupostí také nechtěl číst, což mu Jan Kraus obratem vyvrací a navíc přichází s postřehem, že co se dosavadního výběru rolí týče, jsou si oba dost podobní.

AKF_9764
„V tomto směru jsme skoro bratři,“ souhlasně přitakává Andrej Hryc. „Můj celoživotní sen je hrát krásného, vysokého, štíhlého, modrookého blonďáka. Ale život je tak krutý, že jak vám, tak mně šly jen ty negativní role. Ale co už s tím?“ A když už se mluví o filmových rolích, nelze nezmínit zcela aktuální film Čiara, krimi-thriller, který se odehrává na slovensko-ukrajinském pohraničí a v němž Andy hraje. „Byl to zajímavý zážitek, protože jsme byli tři týdny na Zakarpatské Ukrajině, a až tam si hodně lidí uvědomilo, v jaké nádherné zemi žijeme a jak se vy Češi a my Slováci máme dobře, neboť pět kilometrů od našich hranic je městečko, které se jmenuje Užhorod a které je padesát let za námi. To je něco strašného. Takže ten stočlenný štáb, který tam tři týdny točil, po svém návratu na Slovensko v Michalovcích líbal zemi.“

AKF_9792
V průběhu natáčení se Andrejovi naskytla příležitost navštívit věznici v Leopoldově, kde byl v padesátých letech vězněn jeho otec. „Požádal jsem ředitele věznice, aby mi ukázal otcovu celu. A to mi bylo opravdu do pláče. A pak mi ukázali dole ve sklepě čtyři samotky. Můj otec byl prchlivý člověk, a protože byl zavřený nevinně a těžko to snášel, měl kázeňské prohřešky, za které dostal samotku a kvůli ní pak musel asi tři měsíce přesluhovat. Já jsem byl kdysi v Terezíně, kde jsem viděl celu, v níž byl zavřený a zemřel Gavrilo Princip, a musím říct, že jediný rozdíl mezi jeho kopkou a kopkou, kde byl můj otec tři měsíce ve dne v noci, byl jedině v tom, že otcova cela měla vyšší strop. A nejstrašnější na tom je to, že nikdo nebyl nikdy za tyto zločiny komunismu potrestaný, a ještě navíc podle posledních výzkumů jsou preference komunistické strany v Čechách 14,5 procenta!“

AKF_9786
Film bude mít premiéru na karlovarském festivalu a jeho producentkou je dcera Andreje Hryce, Wanda Adamík Hrycová. „Musím říct, že se z téhle ženské vyklubala velmi úspěšná producentka, která má ve svém věku za sebou historii jako málokdo jiný,“ říká pyšný otec. „Když jí bylo dvacet tři, stala se ředitelkou Nové scény v Bratislavě a šest let ji úspěšně vedla, dokud ji jedna česká hvězda svými intrikami z toho místa nedostala pryč. Potom následovalo pět soudních sporů, které moje dcera vyhrála. Ale všechno zlé je k něčemu dobré, takže poté, co ona tam udělala asi čtrnáct premiér světových muzikálů a Nová scéna se stala prvním divadlem na Slovensku, ji sice vyhodili, ale její život se začal ubírat úplně jiným, zajímavým směrem,“ dodal Hryc.

AKF_9994
V novém dílu Show Jana Krause se představí herec Andrej Hryc, lékař Jan Vojáček a erotická umělkyně Barbora Maštrlová. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 28. června ve 21.35 hodin na Primě.

Foto: TV Prima