Aleš Háma: V karavanu je z vás šnek, co má pořád domeček po ruce

Aleš Háma v novém seriálu České televize putuje republikou v karavanu a doporučuje, kam se dá v tuzemsku vyrazit na výlet nebo dovolenou. První epizodu šestidílného cestopisného cyklu V karavanu po Česku, ve které se moderátor podívá i do svého rodiště – Karlových Varů, uvidí diváci ČT2 ve čtvrtek 7. ledna od 21 hodin.

„Ukážeme spousty tipů a triků pro karavanisty začátečníky a navštívíme mimo známých míst i ta, která nejsou prvoplánovými turistickými destinacemi. Dokonce bych řekl, že těch neturistických je tam o dost víc,“ popisuje cyklus jeho průvodce Aleš Háma, který coby moderátor vystřídal svého dlouholetého kamaráda Dalibora Gondíka. „Projeli jsme toho dost a byli jsme na cestě skoro měsíc, ale mám-li vypíchnout jedno místo, tak zmíním klášter v Dolních Kounicích. Je to nádherná gotická stavba s dechberoucí minulostí a neuvěřitelnou energií.“

Karavanem po Česku navazuje na putování po Slovensku, kterým v loňském roce provázel diváky Dalibor Gondík. „Rozhodli jsme se, že každá nová země bude mít svého průvodce. Člověka, jenž ji má rád a je s ní spjatý. Pro Česko byl jasnou volbou právě Aleš, který nejen, že moderuje jednu z nejoblíbenějších vědomostních soutěží Kde domov můj?, ale je známý i jako milovník přírody, rybaření a turistiky,“ vysvětluje Lucie Kapounová, v jejíž tvůrčí producentské skupině pořad vzniká.

V Domažlicích a okolí se uskutečnilo natáčení cestopisného pořadu V karavanu po Česku.

První díl cyklu V karavanu po Česku startuje na místě neodmyslitelně spjatém s tuzemskou historií – Tetíně. Přes Křivoklátsko Aleš Háma pokračuje do Krušných hor, toulá se po okolí starobylého Chebu a vyzná se i ze svého osobního vztahu k zámku Chyše. Zavítá k rybníkům jižních Čech, na Vysočinu, jižní Moravu a v závěrečném dílu až na samotnou severní hranici s krajem Moravskoslezským.

3 otázky pro Aleše Hámu

 

Jako herec jste musel Českou republiku projet mnohokrát. Je to jiné, když cestujete v karavanu?

Je to odlišné, jednak se člověk na krajinu dívá úplně jinak, když řídí, ale hlavně máte pocit svobody, protože si můžete zastavit a nocovat vlastně skoro kde chcete.

 

Jaké to vůbec je řídit karavan? A dokážete si představit, že byste vážně vyjel na dovolenou v karavanu?

S obytňákem jsem neměl žádnou předchozí zkušenost. Po republice často jezdím svým autem a rád spím venku, v hamace, nebo v autě. S »Bydlíkem« je to příjemně komfortní, zjistíte, kolik vychytávek karavanisté a jejich vozy mají.

 

Cestování v karavanu lze považovat i za životní styl. V čem je to jiné, než když jedete autem a spíte v hotelu nebo třeba v penzionu?

Je to o svobodě, že když nestihnete někam dojet, tak se vyspíte tam, kde zrovna jste. Je z vás šnek, co má pořád domeček po ruce. Ráno otevřete dveře a můžete se hned kochat přírodou a někdy i centrem města, které nezakazuje vjezd a parkování obytným vozům.

 

Foto: Česká televize