Aleš Háma dal manželce k výročí svatby papouška!

Moderátor Jan Kraus přivítal ve své televizní show Aleše Hámu, který nejdříve zazpíval písničku s názvem Ilegal showbiz protestsong, která je momentálně hitem internetu a odvážně komentuje dění v současných českých bulvárních kauzách. „Je výborná v tom, že vy tam máte plejádu jmen, která někteří lidé sledují skrz média a já někdy ani nevím proč,“ nadhodil Kraus.


A Aleš Háma popsal, jak vznikla jeho písnička: „Začal jsem ji psát v létě na chatě. Pak jsem byl na předávání nějakých cen a viděl jsem, že se tam novináři vůbec nezajímají o ty oceněné, ale že se zabývají jen nějakými divnými postavami. Tak jsem šel domů, otevřel si láhev a dopsal tu písničku,“ popsal Háma.


Moderátor Kraus potom podotkl, že Aleš Háma je podle něj jeden z mála herců, kteří umí i moderovat. „Podle čeho si vybíráte? Moderujete třeba i pro firmy?“ chtěl vědět Jan Kraus. „Dělám i pro firmy. Ale chci vědět dopředu, pro koho to je. Třeba kdyby měli komunisti mejdan a objednali si mě a já nevěděl, kam jdu, to bych se asi divil,“ rozebíral to Háma. Krause i zajímalo, jak to má Aleš se svou zálibou – vařením. „Já přijdu večer z divadla a začnu si vařit. Nebo třeba už ráno založím vývar,“ začal Aleš. „Jo tak vy založíte vývar? To já založím společnost a vy vývar?“ divil se moderátor. „Pak přijdu večer domů a je to uvařeno. Celý den to probublává,“ šokoval Háma moderátora.


Poté ale přešli na jiné téma a Aleš Háma prozradil, jaký dar dal manželce k výročí svatby: „Udělal jsem tramtadadá, sundal jsem z klece hadr a byl tam papoušek Ara. To bylo radosti! Žena jen tak pípla: Děkuju. No, nemá ho moc ráda,“ přiznal Aleš a svěřil se se svým snem, že by chtěl jednou chovat slepice na vejce. „Kohouta ne. My bydlíme ve Vršovicích,“ dodal.


V závěru představil moderátor historika Jana Seidla, který se zabývá dějinami homosexuality a napsal knihu Od žaláře k oltáři. „Tu knihu začínám v roce 1867, kdy byla homosexualita trestná, a končím v dnešní době, kdy se dají svazky homosexuálů legalizovat,“ vysvětlil doktor Seidl. Jana Krause zajímalo, proč u nás homosexualita přestala být trestná až v roce 1961. „Tehdy se stát rozhodl, že si to lidé budou řešit mezi sebou v rámci socialistické společnosti sami,“ vysvětlil Jan Seidl.
A probrali spolu i to, jak je to s údaji, že homosexuálové jsou čtyřprocentní menšina. „To vyplývá z výzkumu Alfréda Kinseyho ze 40. let. Ale neřekl bych, že se ta čísla nějak změnila,“ vysvětlil Seidl. Jan Kraus chtěl vědět, jak je možné, že v jisté době byla homosexualita trestná v Čechách, ale na Slovensku ne. „Tehdy za 1. republiky platily na Slovensku jiné zákony,“ vysvětlil Seidl.


A popsal nejzajímavější případ, na který narazil při pátrání v archivech, případ Vojtěcha Černého. Ten byl asi prvním mučedníkem v Čechách v souvislosti s právy homosexuálů. „Dneska je taky dost populární pojem queer, který zahrnuje všechny kategorie kromě heterosexuálů,“ vysvětlil Seidl. „A to jsem zase mimo, tam já nepatřím,“ posteskl si moderátor. „Co to znamená queer? To se mi líbí,“ zajímal se Kraus. Jan Seidl mu vysvětlil, že to znamená zvláštní nebo divný. „Mohl byste teď udělat knížku o tom, jaký pokrok udělali heterosexuálové za 150 let. Nikdo nenapíše knihu Smutný život heterosexuála. Co teda my? O naše problémy se nikdo nezajímá,“ stěžoval si Kraus. „To je mi vás líto,“ podotkl historik. „My bychom mohli mít leda tak knihu od oltáře k žaláři,“ zakončil moderátor.


Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání: herečka, ale i zpěvačka Barbora Hrzánová, další zpívající herec Aleš Háma a úzce specializovaný historik Jan Seidl. Premiéru dalšího dílu třetí série Show Jana Krause uvidíte v pátek 2. listopadu ve 22.05 hodin na Prima family.

Foto: TV Prima